Foto Lucian Borić
povezane vijesti
Mala Gospa, odnosno Dan Općine Lopar. To je dan, kako je na svečanoj sjednici održanoj prije nekoliko dana, 6. rujna, rekao predsjednik Općinskoga vijeća Općine Lopar, Damir Paparić, “od kojega Loparani broje godinu”. To je dan mise U Gospoje, kupovine i fešte uz kulturno-umjetnički program i jednu zvijezdu hrvatske estrade… To je dan koji Loparani, uz Mesopust, najviše štuju.
Inače, program obilježavanja Dana Općine Lopar i Male Gospe ove godine je bio zaista bogat pa je tako uoči same Male Gospe prvo načelnik Općine Lopar Zdenko Jakuc u četvrtak (5. rujna) primio učenike osnovnoškolce i srednjoškolce odlikaše i djecu sportaše s prebivalištem u Loparu, a koja su aktivni članovi sportskih klubova.
U petak (6. rujna) je održana svečana sjednica Općinskoga vijeća Općine Lopar i polaganje kamena temeljca za novi dječji vrtić, a u subotu (7. rujna) je održan 15. Moto susret te, u parku Kapić, Eko-etno festival i viteški turnir Udruge rapskih samostreličara.
Mala Gospa, ili dan rođenja Blažene Djevice Marije, sam po sebi ima i daleke povijesne korijene. Ova svetkovina nastala je inače u Jeruzalemu, a slavila se već i u 5. stoljeću, 8. rujna, odnosno devet mjeseci nakon Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije. Ovoj svetkovini posvećena je i jedna bazilika u Jeruzalemu, koja se danas zove sv. Ane. Svetkovina se brzo širila na Istoku, od 7. stoljeća prisutna je i na Zapadu, među Bizantincima u Rimu, a doživjela je i veliki procvat u srednjem vijeku, posebno u Francuskoj i Španjolskoj (Čovo, Stjepan, „Marijine svetkovine (I)“, 1976.).
A tijekom srednjega vijeka je onda svetkovina najvjerojatnije stigla i do Lopara, budući da, prema usmenoj predaji, Loparani vjeruju da se blagdan Male Gospe slavi od 1345. godine (Ivo Barić, Rapska baština, 2007.), a crkvica rođenja Blažene Djevice Marije (U Gospoje) izgrađena je 1334. godine na zapadnom dijelu Lopara. Od tada je ona mjesto molitve i okupljanja ne samo za Loparane, već i za brojne druge vjernike.
Ta jednobrodna građevina s četverostranom apsidom i zvonikom sagrađenim 1910. godine naslonjenim na pročelje spominje se u 14. st. kao crkva sv. Marije de Epario (Lopar), a na njenom oltaru je drveni kasnoromanički reljef iz 14. st. na kome je prikazana sv. Ana (Marijina majka) s malom Marijom (Mala Gospa), kao i brojni zavjetni darovi – makete brodova, ženski rupci i drugo (Ivo Barić, Rapska baština, 2007.).
Na misnom slavlju se, osim župnika u Loparu, vlč. Božidara Volarića, našao i mons. Renato Kučić, rodom s Cresa, koji je svećenik Krčke biskupije i na službi u državnom tajništvu Svete Stolice u Rimu, koji je u diplomaciji prošao mnogo svijeta. A osim triju misnih slavlja, na Malu Gospu su prvo u ranim jutarnjim satima položeni vijenci i zapaljene svijeće, uz sjećanje na prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franju Tuđmana, na sve umrle branitelje iz Lopara, te na sve umrle Loparke i Loparane. Tijekom cijeloga dana na Melku je trajao prodajni robni sajam uz gastro ponudu, kamo je tradicionalno, za večernju feštu, stajao i spreman veliki šator.
Dok se šator polako punio, u 20 sati krenuo je kulturno-umjetnički program, koji je moderirala Maja Belić, prvo nastupom loparskih Pučkih pivača koji su izveli nekoliko tradicionalnih loparskih napjeva.
Program je nastavljen nastupom dječje sekcija KUD-a San Marino, a na kraju kulturno-umjetničkoga programa i mladih, koji su izveli loparski tanac. Obje sekcije sviranjem miha je s pozornice predvodio Bruno Škarić.
Kao i na Eko-etno festu dan ranije, koji je bio i svojevrsna „uvertira“ u samu Malu Gospu, publika je također ponovno mogla vidjeti i uživati u nastupu dragih prijatelja iz Češke, odnosno gajdaša (dudača) Ondřeja i Lucie Tryhuk, zajedno s kćerima Elenom i Karinom, koje je uslijedio između dviju sekcija KUD-a.
A nakon prezentacije tradicionalnoga dijela, krenula je fešta, a za zagrijavanje publike, dok se čekala zvijezda večeri – Lidija Bačić Lille – pobrinula se grupa „Insula“, izvodeći najpoznatije hitove i refrene hrvatske glazbene scene.
A onda je na pozornicu stigla i Lille, i do kasnih noćnih sati zabavljala brojnu publiku u šatoru… Feštalo se, pilo, pjevalo, plesalo, dizalo na klupe, a neki su s Lille i na pozornici zapjevali. Uz Lille, kao još jednu zvijezdu hrvatske estrade, podsjetimo, proteklih godina su u šatoru na Melku gostovali Jole, Dražen Zečić, klapa Intrade, Rišpet, Magazin, Maja Šuput, Giuliano, Đani Stipaničev, Mate Bulić, Thompson …