Superscript Title: IDENTITET MJESTA

Loparski maškari. Mesopusna tradicija u ovom mjestu duža je od 150 godina

Lucian Borić

Foto Lucian Borić

Foto Lucian Borić

Svoje običaje Loparani prenose s generacije na generaciju, tako i maškari, koji su 2021. godine uvršteni na Listu nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske



Vrijeme je karnevala. S velikim iščekivanjem i s puno energije u tijeku su pripreme za mesopusna događanja u sklopu kojih Loparane čeka odlazak malih loparskih maškara na povorku u Rijeku, mala maškarana radionica, maškarana zabava za djecu uz glazbeni i animacijski program, izložba vrtićkih radova na temu loparskih maškara u Sportskoj dvorani Lopar, dječja karnevalska povorka po Loparu, odlazak »velih« loparskih maškara na karnevalsku povorku u Rijeku te tradicionalni Mesopust, odnosno svojevrsni praznik za sve Loparke i Loparane.


Od tih događanja, svakako je vrijedno napomenuti da je, nakon par godina stanke, planiran ponovni odlazak »velih« loparskih maškara na Međunarodnu karnevalsku povorku u Rijeku. Loparski maškari su od 2021. godine, kao pokladni običaj, uvršteni na Listu nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske, te će tako ponovo imati prilike na jednoj od najvećih karnevalskih povorki u Europi, na kojoj su sudjelovali od njezinih početaka, prezentirati loparsku tradiciju i ponos mjesta. A koliko Loparani poštuju svoju tradiciju i koliko žele da se tradicija loparskih »maškarov« »ne zatare«, svjedoči i nedavni posjet djece iz DV-a Pahuljica (PO-a Lopar) Interpretacijskom centru Čovik i more, gdje su imala prilike pogledati HRT-ovu emisiju o bogatoj tradiciji loparskih maškara. Kroz zanimljive i edukativne sadržaje, mališani su se upoznali s jednim od najveselijih običaja loparskog kraja, naučili su puno o značaju maškara za lokalnu zajednicu te su se na zabavan način povezali s kulturnom baštinom Lopara.


Osim što aktivnosti poput ove značajno doprinose očuvanju loparske tradicije i prenose je na najmlađe naraštaje, što je iznimno važno za očuvanje identiteta mjesta, valja napomenuti da je krajem svibnja prošle godine na zgradi Općine (u kojoj su i PŠ te PO Lopar) u centru mjesta, osvanuo mural s motivom loparskih maškara. Izradu murala osigurao je i financirao Centar za kulturu i sport Lopar, pod pokroviteljstvom Općine Lopar.




Pisanog traga o počecima maškaranja u Loparu nema, velik dio te tradicije prenosi se usmenom predajom i još uvijek se »pristojno« pamti kod najstarijih loparskih žitelja. Najprihvaćenije je mišljenje da je ovaj običaj nastao kako bi se odagnali zli duhovi, no ima i mišljenja da je nastao kako bi se izrazila određena mišljenja, stavovi i nezadovoljstva, pa čak i kako bi se neki pojedinci ili skupine međusobno razračunale. Večer prije mesopusta loparski maškari na Mućelu i Melu podižu svoje zastave okačene na 20-ak metara visoka debla drveta te se sljedećeg jutra oko njih okupljaju i kreću prema centru mjesta, gdje obilaze prvo župnika i školu. Zatim se formiraju grupe od četiri do šest maškara koje idu u ophode po kućama, gdje bivaju dočekani uz stol prepun specijaliteta i pića. Tada Loparski maškari domaćine uveseljavaju tradicionalnim pjesmama o prirodi, zavičaju, udaji, ljepoti, nostalgiji za rodnim krajem, a nađe se i šaljivih i podrugljivih pjesama, pa čak i kletvi! Nakon što bi obišli kuće, maškari su se nekada okupljali ondje odakle su krenuli, na Mućelu i Melu, gdje bi ih čekali svirač miha, ženske maškare i drugi mještani te se do kasnih večernjih sati »tancalo«. U posljednje vrijeme, nakon obilaska kuća, svi maškari se okupljaju u centru, gdje onda slijedi velika fešta do dugo u noć.


Mih je važan čimbenik ove loparske maškarane tradicije, te valja napomenuti da je, u sklopu Centra za kulturu i sport Lopar, 14. listopada prošle godine počela Škola miha pod vodstvom Bruna Škarića, aktivnog svirača u Loparu. Školu je upisalo 10-ak polaznika i održava se dvaput tjedno u prostorijama Sportske dvorane Lopar. Osim Centra za kulturu i sport Lopar, na očuvanju loparske tradicije, i to ne samo maškarane, rade TZO Lopar i KUD San Marino, a aktivno ih uvijek podupire Općina Lopar. U sklopu KUD-a, Grozdana Marušić intenzivno radi s najmlađim folklorašima, učeći ih loparskom »tancu«, koji onda i prezentiraju na raznim loparskim svečanostima i manifestacijama. Stariji članovi KUD-a (srednja grupa ili tzv. »Dream team« sekcija) sredinom prosinca prošle godine sudjelovali su u Pragu na međunarodnom festivalu folklora. Lopar je među rijetkim mjestima na hrvatskim otocima s tako velikom tradicijom, a prenošenje tradicije na najmlađe jedna je od glavnih zadaća Loparana.