Rezultati očekivano su dobri

KVARNERSKI OTOCI Turistička godina otvorena optimističnom predsezonom

Alenka Juričić Bukarica

Grad Rab / Snimio SERGEJ DRECHSLER

Grad Rab / Snimio SERGEJ DRECHSLER

Lipanj je donio manje usporavanje rezervacija i »rupu« u drugoj polovini mjeseca. Recesija na glavnim emitivnim tržištima ipak je utjecala na turistički promet, ali kumulativno od početka godine destinacije bilježe rekorde



 


Kvarnerski otoci turističku su godinu otvorili odličnom predsezonom, iako je lipanj donio manje usporavanje rezervacija i »rupu« u drugoj polovini mjeseca. Recesija na glavnim emitivnim tržištima tako je ipak utjecala na turistički promet, ali kumulativno od početka godine destinacije bilježe rekorde.


Otok Krk, na koji otpada najveći udio kvarnerskog turističkog prometa, je nakon 19 posto većeg broja noćenja u prvih pet mjeseci, u lipnju zabilježio manji minus dolazaka i noćenja. Prema podacima Turističke zajednice otoka (TZO) Krka, u komercijalnom smještaju ostvareno je više od 150 tisuća dolazaka, što je za šest posto manje, te više od 800 tisuća noćenja, što je za 3,5 posto manje nego lani. Majda Šale, direktorica otočnog TZ-a, pojasnila je kako su domaći gosti bili zastupljeni s četiri posto i u dolascima imaju povećanje za više od četiri posto, a u noćenjima za jedan posto, te da je u lipnju kod stranih turista zabilježen minus od sedam posto u dolascima i četiri posto u noćenjima. Po smještajnim jedinicama najveći dio prometa otpada na obiteljski smještaj u kojem je ostvareno više od 59 tisuća dolazaka, što je za 10 posto manje u odnosu na 2022. godinu, i više od 350 tisuća noćenja, a što je za četiri posto manje nego lani.


Tradicionalna tržišta




– Kod obiteljskog smještaja potrebno je naglasiti da je u odnosu na 2022. ove godine došlo do povećanja kapaciteta i to za 142 osnovna kreveta i 228 pomoćnih kreveta, što je novi kapacitet koji se tek treba plasirati na tržištu, kazala je direktorica otočnog TZ-a.


Šale je pojasnila i kako su krčki kampovi ostvarili 330 tisuća noćenja, što je za dva posto manje u odnosu na lani, a hoteli više od 120 tisuća noćenja. Po emitivnim tržištima najzastupljeniji u lipnju bili su Nijemci koji su ostvarili više od 30 tisuća dolazaka i više od 300 tisuća noćenja, što je za 12 posto manje nego lani u lipnju.


– Sva ostala tradicionalna tržišta ostvarila su u lipnju odlične rezultate. Austrijanci su u povećanju noćenja za jedan posto, Slovenci za dva, Poljaci za sedam, Talijani za osam posto, a jedino su Česi u minusu za četiri posto. Domaći gosti su također u plusu jedan posto u noćenjima. Po destinacijama, najviše gostiju i noćenja bilo je u gradu Krku koji je ostvario u noćenjima za jedan posto bolje rezultate nego lani, dok ostale destinacije imaju rezultate gotovo na razini 2022. godine, sumirala je Šale. Naime, Općina Omišalj u lipnju je imala mali pad od 1,5 posto, Općina Punat pad od dva posto, a minuse imaju i Općina Malinska-Dubašnica i to od 11 posto, Općina Baška od sedam, Općina Dobrinj od šest i Općina Vrbnik od sedam posto.


Raspored blagdana


– Možemo zaključiti da je lipanj završio prema našim očekivanjima i da su ostvareni rezultati uistinu dobri, a svakako treba uzeti u obzir činjenice da su ove godine pomaknuti vjerski blagdani koji su padali nešto ranije u odnosu na prošlu godinu, pa je stoga došlo i ranije do manjih zastoja u rezervacijama prije godišnjih odmora. Njemačko tržište ima manji broj dolazaka i noćenja, što također nije ništa neočekivano jer još traje školska godina, što znači da će veći broj Nijemaca na godišnji odmor krenuti u drugoj polovici srpnja. No, mora se uzeti u obzir i utjecaj blage recesije koja je zahvatila Njemačku, tako da očekivani gubitak kupovne moći može ukazivati na umjerenu neizvjesnost u potrošnji. Usprkos tome, na otoku Krku se i dalje očekuje najveći broj dolazaka i noćenja Nijemaca i stabilnost njihovog učešća od 36 posto u ukupnim noćenjima otoka Krka. Isto tako, jako nas vesele ostvareni rezultati ostalih emitivnih tržišta, Austrijanaca, Slovenaca, Talijana, Poljaka, koji su svi u plusu, dok se broj dolazaka iz Češke očekuje na prošlogodišnjoj razini, istakla je Šale, te dodala kako su na otoku Krku za ovu godinu planirali ostvarenje na lanjskoj razini.


– Nekomercijalni smještaj nije obuhvaćen ovim izvještajem, ali je činjenica da nekomercijalni smještaj bilježi konstantne minuse već od 2021. godine, dodala je direktorica TZ-a otoka Krka.


Na području Turističke zajednice grada (TZG) Malog Lošinja tijekom lipnja ostvareno je 307.476 noćenja i 45.399 dolazaka, što je u usporedbi s lipnjem 2022. godine pet posto manje noćenja te devet posto manje dolazaka. Dalibor Cvitković, direktor TZG-a Malog Lošinja kazao je kako najveći udio u turističkom prometu u ovom dijelu godine imaju kampovi s 40 posto ili oko 123.000 noćenja. U lipnju su lošinjski kampovi zabilježili pad od četiri posto u odnosu na lipanj 2022., a hoteli su imali minus od šest posto u noćenjima, kao i privatni smještaj. Najzastupljeniji su bili gosti iz Slovenije s udjelom od čak 27 posto.


– Promatrajući kumulativni turistički promet od početka godine, ostvarena su 516.202 noćenja i 91.445 dolazaka, što predstavlja povećanje od tri posto u noćenjima i dolascima u odnosu na 2022. godinu. Najveći porast bilježe hoteli, i to od 10 posto u odnosu na 2022. godinu, slijede ostali ugostiteljski objekti za smještaj s porastom od devet posto i kampovi s tri posto. Objekti u domaćinstvu su pak u minusu nekih četiri posto, pojasnio je Cvitković.


– Naravno da je na rezultat u lipnju utjecao raspored blagdana, međutim, od 20. lipnja se osjetio pad koji nije imao veze s rasporedom blagdana, već sa stanjem na emitivnim tržištima. Na dnevnoj bazi nam je u destinaciji bilo oko tisuću gostiju manje. Osjeti se i kako je izvanpansionska potrošnja u padu, što još više naglašava taj nedostatak gostiju. »Rupa« se osjetila, nekih velikih otkazivanja nema, no sve je malo usporeno. No, situacija je takva na cijelom Mediteranu. Jednostavno, naša emitivna tržišta su u recesiji i to svi osjetimo, kazao je direktor TZG-a Malog Lošinja.


Većinom birani kampovi


Prema podacima Turističke zajednice grada Cresa, na creskom se području tijekom lipnja odmaralo 23.736 gostiju koji su ostvarili 178.896 noćenja.


– To je za tri posto više noćenja nego u lipnju prošle godine. U prvih šest mjeseci Cres je posjetilo 41.325 gostiju, koji su ostvarili 264.238 noćenja, što je za 12 posto više noćenja u odnosu na prvih šest mjeseci lani. U najvećem broju radi se o gostima iz Njemačke, Slovenije, Austrije, Italije i Hrvatske, kazala je Željka Stašić, direktorica TZG-a Cresa, dodajući kako su gosti većinom birali smještaj u kampovima te potom hotelski i privatni smještaj.


– Možemo istaknuti kako brojni posjetitelji uživaju u prekrasnim plažama i kristalno čistom moru po kojima je Cres nadaleko poznat, u vrhunskoj gastronomiji i lokalnim proizvodima, aktivnom odmoru, ali i brojnim događanjima, zaključila je direktorica creskog TZ-a.


Ovisno o blagdanima


Na području Grada Raba u lipnju se odmaralo oko 29 tisuća turista koji su ostvarili oko 196 tisuća noćenja. U usporedbi s 2022. godinom, Rab je u lipnju ostvario tri posto manje dolazaka gostiju i jedan posto manje noćenja.


– Početak lipnja nastavio je odlične rezultate koje je Rab bilježio tijekom travnja i svibnja. Sredinom lipnja, turistički je rezultat smanjen za desetak posto u odnosu na lani, ali je krajem mjeseca počeo ponovni rast te su rezultati zadovoljavajući. Vjerujemo da nas očekuje dobra turistička godina te su naši napori usmjereni tome da se zadrži kvaliteta destinacije i da nam posezona bude čim bolja i sadržajnija za turiste, rekla je Ivana Matušan, direktorica Turističke zajednice grada Raba.


U Turističkoj zajednici općine Lopar navode da je Lopar u lipnju imao oko 16.700 gostiju, koji su ostvarili oko 117 tisuća noćenja. Boj dolazaka je za desetak posto manji nego lani u lipnju, a broj noćenja za oko šest posto. Najveći promet imali su kampovi – oko 46 tisuća noćenja, što je na lanjskoj razini, dok su u privatnom smještaju ostvarene oko 43 tisuće noćenja, ili šest posto manje.


– S obzirom da naše popunjenje ovisi o blagdanima i školskim praznicima, ove godine je popunjenost bila slabija. No, nadamo se da će se popunjenost nadoknaditi u idućem dijelu sezone, zaključili su u loparskoj Turističkoj zajednici.