Pričanje priča

Kultni festival Pričigin prvi put izvan Dalmacije: Evo što su priredili u Cresu i Malom Lošinju

Walter Salković

Foto Walter Salković

Foto Walter Salković

Gostovanjem na Cresu i Lošinju započeo je novi projekt - Pričigin na otocima



Kultni festival pričanja priča Pričigin, koji se u Splitu održava od 2007. godine, po prvi put održan je izvan Dalmacije. Organizator festivala, udruga Pričigin, gostovanjem na Cresu i Lošinju započela je novi projekt, Pričigin na otocima, kako bi u neposrednom kontaktu lokalnoj publici pružila kvalitetan kulturni sadržaj, ali i dobru zabavu.


Podršku ovom dvodnevnom projektu pružili su Grad Cres i Turistička zajednica Grada Malog Lošinja, te Palača Moise u Cresu i Muzej Apoksiomena u Malom Lošinju, u čijim prostorima su događanja održana.


Oba dana, u petak u Cresu, a u subotu u Malom Lošinju, u sklopu nacionalne kampanje Noć knjige, u poslijepodnevnim satima održane su tribine “Čitaju li roboti elektroničke knjige?”.


Dobro pogođena tema




Gostujući autori i autorice, a u Cresu su to bili Zoran Ferić, Suzana Matić i Nora Verde, pravim imenom Antonela Marušić, te u Malom Lošinju Renato Baretić i Marinko Koščec, pokušali su odgovoriti na pitanje hoće li književnost opstati u doba umjetne inteligencije i kako knjigu približiti mladim naraštajima.


Posebno je u Cresu tema bila “dobro pogođena” jer su publiku na tribini činili pretežito mladi, učenici Creske gimnazije koji su došli u pratnji svojih profesora.


Foto Walter Salković


Dok Suzana Matić smatra da ne postoji aplikacija koja može poništiti ljudsku želju i poriv za stvaranjem, Ferić je rekao da umjetna inteligencija može biti šansa za nešto novo, i dalje kreativno.


S obzirom na veliki udio učenika u publici, posebna rasprava razvila se o lektiri, za koju Ferić smatra da je djeci “strašno dosadna”.


– Popularizacija čitanja mora početi od vrtića. Danas učenici više čitaju ulomke, a manje cjelovita djela jer sve što je kratko i brzo djeci je bolje, rekao je Ferić te zaključio da je čitanje ulomaka ipak svojevrsna predaja.


Nema potrebe za kuknjavom


Drugačiji stav iznijela je Nora Verde koja mrzi bilo kakav pritisak i “moranje”, uključujući i čitanje lektire, a strah od umjetne inteligencije i svega što ona nosi joj je – smiješan.


– Nema potrebe za kuknjavom za književnošću jer ni autori ni književnost umrijeti neće, zaključila je Nora Verde, dok je s obje tribine poslana poruka da će možda baš usmena književnost, kojoj je posvećen festival Pričigin, odnosno povratak usmenom pripovijedanju, biti ključno sredstvo borbe protiv prevlasti umjetne inteligencije, u književnosti i šire.


Navečer, u petak u Malom Lošinju, a u subotu u Cresu, održan je klasični pričiginski program tijekom kojeg su svi sudionici pripovijedali svoje priču. Teme su bile raznolike: ljubav, laži i prevare, uspomene na djetinjstvo i pogled u budućnost, a kod publike su izazvali različite, ali jake emocije, od smijeha do suza.


Sva događanja moderirala je Patricija Horvat, umjetnička direktorica festivala, koja je izrazila nadu da će se Pričigin na otocima nastaviti i sljedećih godina te postati tradicija.