Krčki srednjoškolci i njihova ravnateljica s certifikatom ambasadora EP-a / Foto SŠ KRK
Službeno je inaugurirana šesta generacija krčkih srednjoškolaca u posebnom statusu, a njihova mentorica, ravnateljica Gordija Marijan, ponovo je »ambasadorica senior Europskog parlamenta«
povezane vijesti
KRK – Od vodstva krčke Srednje škole »Hrvatski kralj Zvonimir« doznali smo da je ovih dana i službeno inaugurirana šesta generacija otočnih srednjoškolaca i srednjoškolki koji su, svojim radom i zauzetošću na provedbi različitih programskih aktivnosti, stekli status »ambasadora juniora Europskog parlamenta«.
– Nakon provedenog vanjskog vrednovanja za školsku godinu 2021./2022., veliko mi je zadovoljstvo objaviti da je naša škola iznova obnovila svoj dosad s ponosom nošeni status Škole ambasadora Europskog parlamenta te se šestu godinu zaredom nalazi na listi najuspješnijih škola u Republici Hrvatskoj – predstavila nam je ravnateljica škole Gordija Marijan.
Laskavi status
– Čak tridesetero naših vrijednih i angažiranih učenica i učenika steklo je status ambasadora juniora – predstavila nam je nadalje njihova mentorica prof. Marijan kojoj je u istoj prigodi sad i službeno obnovljen, ili bolje rečeno još jednom potvrđen, njen davno stečeni laskavi status »ambasadorice senior Europskog parlamenta«. Popis novopotvrđenih ambasadora juniora čine tako učenice i učenici Katarina Polonijo, Ivana Galante, Fran Marijan, Katarina Depikolzvane, Tija Leleković, Rea Ivanović, Daria Trinajstić, Sara Osredečki, Noah Brivet, Lea Sintić, Deni Renko, Oriana Međimorec, Paola Jurešić, Ana Marija Žic, Leonarda Burigo, Nika Grdinić, Lucija Mahulja, Helena Justinić, Katarina Lesica, Mara Vadnov, Nicol Čačić, Lucija Derenčinović, Lovro Grdinić, Matea Saftić, Mia Šimić, Magdalena Kekelj, Nicole Toffolon i Jana Ostrogović.
Program Škola ambasador Europskog parlamenta (EPAS) za cilj ima podizanje razine svijesti učenika o europskoj parlamentarnoj demokraciji, ulozi Europskog parlamenta i europskim vrijednostima. Također, program mlade potiče na aktivno sudjelovanje u demokratskim procesima EU-a, a usmjeren je na učenike iz različitih obrazovnih, društvenih i geografskih sredina. Nastavnici i učenici imenuju se ambasadorima seniorima i ambasadorima juniorima u školama odabranima za sudjelovanje u programu i zaduženi su za njegovu provedbu.
Dodjela certifikata
Nastavnici vode brigu o obrazovnom aspektu i većinom su zaduženi za organiziranje predavanja o europskoj parlamentarnoj demokraciji. Od nastavnika i učenika traži se da provode aktivnosti poput uspostavljanja infopulta za informiranje o EU-u, organizacije događanja povezanih s Danom Europe ili stvaranja sadržaja na društvenim mrežama. Srednjoškolci se kroz program povezuju sa zastupnicima u Europskom parlamentu, drugim ambasadorima i partnerima te su aktivni u svojim zajednicama. Na kraju svake školske godine ocjenjuju se aktivnosti koje su škole provele.
Nakon uspješnog završetka programa, škole dobivaju certifikat »škole ambasadora«, dok njihovi ambasadori seniori i ambasadori juniori dobivaju certifikate na svečanostima koje organizira lokalni ured za vezu Europskog parlamenta, često u prisutnosti EP-ovih zastupnika, nacionalnih i lokalnih tijela te partnera. Nastavnici i učenici također dobijaju mogućnost sudjelovanja na sastancima Euroscole u Strasbourgu ili drugim događanjima koje Europski parlament organizira u državama članicama, odnosno u svojim sjedištima u Bruxellesu i Strasbourgu.