Edukativan projekt

Krčki osnovci imali rekordan urod maslina u svom školskom vrtu

Mladen Trinajstić

Foto OŠ Krk

Foto OŠ Krk



Devetu godinu zaredom krčki su osnovci imali priliku sudjelovati u edukativnom programu koji se, u okrilju školskog eko-projekta “Maslina”, sad već redovno provodi sredinom listopada, u vrijeme berbe ploda te mediteranske poljoprivredne kulture.


– Izgradnjom Osnovne škole “Fran Krsto Frankopan”, odnosno njene matične jedinice u gradu Krku, uz istočni dio sjedišta našeg suvremenog obrazovnog zdanja naši su osnovci na raspolaganje dobili prostrani dio dvorišne parcele pogodne za organizaciju školskoga vrta.


Ondje je, rekao nam je govoreći o tom, višegodišnjem uspješnom školskom projektu ravnatelj krčke škole, Serđo Samblić, prije više godina zasađeno devet stabala masline za čiji su se uzgoj i pravilan razvoj od tad predano brinu upravo školarci ali i njihovi učitelji, dio kojih je na se preuzeo obvezu osmišljavanja i provođenja ekološkog projekta koji je s vremenom postao ponosom te otočne osnosvnoškoslke ustanove.


Praktično upotpunjavanje znanja




Redovita briga o školskom masliniku koji je izrastao u plodonosni nasad ali i reprezentativan ukras dvorišta te otočne škole, i ove je jeseni rezultirala odličnim urodom koji je tijekom proteklih dana odrađene berbe, i ove školske godine iskorišten za praktično upotpunjavanje znanja krčkih osnovaca o maslinama, maslinarstvu ali i prirodi uopće.



– Slijedom spomenutih nastojanja, nastavio je naš sugovornik, još 2016. godine u školi je pod vodstvom profesora Borisa Brnića u redovitu praksu po prvi puta pretočen projekt namijenjen učenicima trećih i šestih razreda, polaznicima razrednih odjeljenja čiji su kurikulumi zapravo i najviše povezani s takvim hortikulturno-poljoprivrednim inicijativama, predstavlja nam nadalje Samblić.


Ocjenio je i da su “terenske” odnosno parktične edukativne aktivnosti koje se od tad u Krku provode svojevrsni “praktični dodatak” teorijskih spoznaja i znanja koje osnovci usvajaju tijekom redovnih, unutaručioničkih satova iz predmeta priroda odnodno priroda i društvo.


Eko-projekt “Maslina” pokrenut je 2016. godine, i to kako bi se pobrale masline u školskom vrtu matične škole Krk, istakla je jedna od voditeljica praktičnih aktivnosti koje se unutar njega provode, učiteljica Sandra Krmpotić-Gržančić.


Projekt je osmišljen i organiziran kroz sudjelovanje učenica i učenika trećih i šestih razreda, a nadovezuje se uz gradivo prirode i društva te prirode, odnosno teme koje se u tim predmetima obrađuju.


Vraćen “lanjski dug”


Ove su godine u maslinarskim aktivnostima u našem školskom vrtu, ili bolje rečeno masliniku, sudjelovali učenici 3.a, 3.b i 3.c razreda s razrednicama Margitom Justinić, Anom Samblić i Željkom Karamarko, dok su polaznike 6.a i 6.b razreda ondje pratile, organizirale i “usmjeravale” njihove učiteljice Nada Matanić i naša sugovornica, Sandra Krmpotić-Gržančić.



– Nakon prošlogodišnjeg lošeg uroda i dugog kišnog razdoblja koje je u konačnici onemogućilo provedbu značajnog dijela tog projekta, ova nam je godina “vratila lanjski dug”, kako u smislu mogućnosti provedbe edukativnih aktivnosti tako i na planu uroda koji je, pokazalo se na koncu, bio rekordan, gledajući period od početka provođenja projeka Maslina, dakle od 2016. godine, otkriva nam Krmpotić-Gržančić.


Naši su učenici ubrali čak 436 kg maslina, nastavila je jedna od voditeljica projekta podsjetivši i na činjenicu da se osim u školskome vrtu, masline unutar istog projekta beru i u susjednom vrtu Župnog dvora.



U dogovoru s krčkim župnikom, Vedranom Kirinčićem, i ove je godine nastavljane praksa prepuštanja organiziranja i provođenja beračkih aktivnosti ali i uroda učenicima koji su plodu ubranom sa “svojih” devet stabala izraslih u školskom vrtu pridodali i masline s pet stabala crkvenog posjeda u susjedstvu škole.


Osnovci dizajnirali bočice


Prije početka berbe svi su učenici poslušali kratko uvodno predavanje diplomiranog agronoma Davida Mrakovčića o maslini, voćki koja daje izuzetno važan, hranjiv i zdrav plod peradom kojeg se dobiva maslinovo ulje.



Potom su vrijedni školarci spremno i spretno odradili i samu berbu u kojoj su im, doznajemo, pomogli i školski domar Andriano Karabaić te župnik, Vedran Kirinčić.


Pobrane, od lišća i grančica očišćene masline potom su spremljene u košare te odvezene u krčku uljaru Nono gdje su učenici, uz prezentaciju za provedbu koje je zadužen bio vlasnik tog pogona, Siniša Tudor, dobili priliku upoznati se i s procesom prerade maslina odnosno proizvodnje maslinovog ulja.


Ulje koje je proizvedeno od školskih maslina pakira se u bočice koje su dizajnirali sami osnovci, a potom koristi u školskoj kuhinji, ili kao prigodni poklon kojim osnovci darivaju svoje goste, posjetitelje škole i podupiratelje njihovih aktivnosti.