Ekološka svijest

Krčki osnovci imaju kante za smeće napravljene od plastike s krčkih plaža. Svaka kanta ima svoju “putovnicu”

Mladen Trinajstić

Foto: M. TRINAJSTIĆ

Foto: M. TRINAJSTIĆ

Skeniranjem koda sa svake od kanti kakve su donirane malinskarskoj školi može se tako doznati s kojih točno krčkih plaža stiže »sirovina«



MALINSKA – U povodu provedbe na Krku sad već tradicionalne akcije čišćenja krčkih plaža, koja se i ove godine odvija u sklopu World CleanUp Daya, u Osnovnoj školi Malinska-Dubašnica upriličena je prigodna svečanost na kojoj su osnovcima čak 18 setova kanti za odvojeno odlaganje otpada darovali otočni komunalci, predstavnici tvrtke Ponikve eko otok Krk.


Posebnost i vrijednost kanti za otpad kojima će od sad biti opremljene baš sve učionice škole, kako nam je predstavio tehnički direktor te otočne kompanije Dejan Kosić, ogleda se u tome što su sve u stopostotnom udjelu proizvedene od otpadne plastike prikupljene s krčkih plaža tijekom nekih od prethodnih akcija čišćenja, a u kakvu su se i ovih dana organizirano uključili malinskarski osnovci.


Rezultat je to provedbe projekta InNoPlastic koji se već nekoliko godina provodi unutar programa Horison2020, rekao je Kosić, prezentirajući neke od njegovih rezultata, predstavivši nam i da je spomenuti istraživački projekt pokrenut sa svrhom uspostave učinkovitog i automatiziranog procesa čišćenja i prikupljanja mikro i makro plastike, s nakanom sprečavavanja zagađenja otpadnih i oborinskih voda tom izrazito opasnom tvari.


Morski otpad




– Otpadna mikro i makroplastika završava u morima i oceanima, a hranidbenim lancem i na našim stolovima. Dok su neki od 17 projektnih partnera iz 10 zemalja fokusirani na razvoj inovativnih rješenja zbrinjavanja mikroplastike, hrvatski partneri, uključujući i krčku komunalnu tvrtku, zajednički rade na monitoringu, čišćenju i obradi makroplastike.


Ponikve eko otok Krk rade tako na koordinaciji čišćenja plaža i educiranju građana o štetnosti morskoga otpada, no i na aktivnostima vezanim za obradu i recikliranje plastike iz mora – nastavio je predstavnik Ponikava.


– U akcijama čišćenja plaža provedenim prošle godine sudjelovalo je više od dvije stotine volontera, a prikupljeno je čak 3,5 tona otpada, od čega je 75 posto bio onaj plastični. Morska plastika, oštećena suncem i slanom vodom, lošije je kvalitete te za nju povratak u lanac kružne ekonomije predstavlja veći izazov nego što je to s plastikom prikupljenom unutar sustava zbrinjavanja otpada kroz model »od vrata do vrata«, kakav se na Krku već neko vrijeme uspješno provodi – nastavlja naš sugovornik.


Korisni proizvodi


– Kroz projekt InNoPlastic ulaže se napor da se upravo od ovakve, »morske« plastike izrade korisni proizvodi, koristeći isključivo takav reciklirani materijal. Novost u procesu reciklaže jest i aplikacija naših norveških partnera iz tvrtke Empower, pomoću koje je moguće praćenje materijala u kružnoj ekonomiji utemeljenoj na blockchain tehnologiji.


Tako je proizvedena i ova kanta za otpad od kojih svaki primjerak ima svoju »putovnicu proizvoda«, a koju se može proučiti skeniranjem QR koda koji se nalazi na svakoj kantici – objašnjava nam nadalje Kosić.


Skeniranjem koda sa svake od kanti kakve su donirane malinskarskoj školi može se tako doznati s kojih točno krčkih plaža stiže »sirovina« od koje je izrađen svaki primjerak takve posude za otpad, izrađene od polipropilena dobivenog recikliranjem plastičnog otpada s krčkih obala.


Ovogodišnje akcije čišćenja plaža i turneja edukativnog kontejnera koji je proteklih dana bio postavljen u Malinskoj uključuju predstavljanje projekta InNoPlastic školarcima i turistima, izložbu o recikliranju morske plastike, prezentacije 3D printera te promociju i podjelu »plavih vreća« za individualne akcije.


Kante od reciklirane plastike izrađene su u nekoliko boja te su pripremljeni setovi za odvojeno prikupljanje otpada za svaku učionicu svih škola otoka Krka. Članovi InNoPlastic tima i Eko patrole tvrtke Ponikve posjećuju krčke škole te se uz podjelu recikliranih kanti održavaju i edukacije o pravilnoj upotrebi setova za razvrstavanje otpada, ali i o važnosti održivog zbrinjavanja otpada.


Spomenuti treba i da je u sklopu aktivnosti otočnih komunalaca i ekologa edukativni kontejner tvrtke Ponikve eko otok Krk bio postavljen i na Krčkom mostu gdje su pristiglim turistima predstavljane i dijeljene plave vreće, namijenjene prikupljanju i zbrinjavanju plastičnog otpada s plaža.



Savjesni krčki učenici


Školska psihologinja Matea Mrakovčić Kosić, koja je prigodom slavlja upriličenog u školskom predvorju predstavljala malinskarsku školu, rekla je da tamošnji osnovci redovito sudjeluju u svim ekoakcijama, tako i onima koje provode predstavnici tvrtke Ponikve.


– OŠ Malinska-Dubašnica nositeljica je dijamatnog statusa ekoškole i rado se priključujemo projektima kojima dajemo doprinos nastojanjima očuvanja priorode i okoliša otoka na kojem živimo.


Mislim da je na Krku vrlo lako i zahvalno provoditi u djelo ovakve projekte s djecom i to zato što mališani, a na što svi možemo biti ponosni, već danas žive i postupaju kao savjesni, osviješteni, ali i ekološki vrlo dobro odgojeni građani – istaknula je Matea Mrakovčić Kosić, ocijenivši da zasluge za to imaju vrijednosti koje im se tijekom njihova odrastanja usađuju u njihovim obiteljima, ali i u vrtićima i školama koje pohađaju.