Ivica Petanjak

Krčki biskup uputio božićno pismo vjernicima

Mladen Trinajstić

Ivica Petanjak / Foto Mladen Trinajstić

Ivica Petanjak / Foto Mladen Trinajstić



Nezamislivo je u božićno vrijeme ući u bilo koju katoličku crkvu, a da pogledom ne zaokružimo i ne potražimo mjesto na kojem se nalaze betlehemske jaslice, riječi su kojima je svoje ovogodišnje božićno pismo upućeno vjernicima s područja Krčke biskupije započeo msgr. Ivica Petanjak, biskup krčki.


Poznajem mnoge koji u božićno vrijeme poput hodočasnika idu od jedne do druge crkve i promatraju božićni događaj, a kod blagoslova domova domaćini često vode svećenika do njihovog kućnog Betlehema, da ondje zajedno mole Božji blagoslov za cijelu obitelj.


U posljednje se vrijeme u mnogim našim krajevima postavljaju žive jaslice koje poput magneta privlače mnoštvo vjernika i znatiželjnika, nastavlja krčki biskup.




Za te radosne betlehemske ugođaje dugujemo zahvalnost svetom Franji Asiškom, inovatoru i inicijatoru prvih živih jaslica ostvarenih točno prije osamsto godina, na Božić 1223. godine, u malom talijanskom mjestu Greccio.


Nakon što se odvažio na obraćenički hod, Franjo Asiški se trudio što dosljednije nasljedovati Isusa Krista. Na svom putu traženja imao je silnu želju i potrebu da svojim fizičkim osjetilima vidi i dotakne Isusa.


I makar nije bio učeni teolog ni svećenik nego samo đakon, došao je do spoznaje da, nakon Isusova uskrsnuća, jedino mjesto gdje ovdje na svijetu može svojim očima vidjeti i svojim rukama opipati Isusa Krista jest sveta euharistija, u kojoj svaki puta Isus Krist na vidljivi i opipljivi način dolazi k nama pod prilikama kruha i vina.


Zadivljen neshvatljivom Kristovom poniznošću kojom se on u svakoj svetoj euharistiji uprisutnjuje, sveti Franjo tri godine prije svoje smrti odlučuju uprizoriti žive jaslice u malom gradu kojeg je osobito volio radi njegovih siromašnih i priprostih stanovnika, jer se “ni iz jednog velikog grada nije toliko ljudi obratilo kao što ih se obratilo u Grecciu, koji je inače tako maleno mjesto”, svjedočio je sam sveti Franjo, nastavlja Petanjak.


Jasle su oltar gdje se služi svečana misa. U jaslama nema nikakve bebe, kako bi to danas rekli. Ne plače i ne vrti se nikakvo dijete, nego se slavi euharistija.


U jaslama je oltar i jedino mjesto na svijetu na kojem svatko tko vjeruje evanđelju u svakoj svetoj misi može svojim očima vidjeti i svojim rukama opipati Isusa Krista.


Dragi roditelji, bake i djedovi! Dovedite svoju djecu i unučad u crkvu. Zajedno s njima sagradite jaslice u vašem domu i pomozite im približiti značenje Kristova utjelovljenja i rođenja kao čovjeka i njegovog dolaska na ovaj svijet, poziva krčki biskup u svom božićnome pismu otočane.


A vi se, kao zreli i odrasli kršćani, izdignite iznad same idile betlehemskih jaslica i poput svetog Franje Asiškog, idite puno dublje i puno dalje od onog što vam pred očima stoji.


Uronite u duboko otajstvo Kristovog utjelovljenja i njegova čovještva koje nije priča za malu djecu, nego istinska egzistencijalna stvarnost koja je samom Sinu Božjem svaki puta značila još jedno umiranje sebi i rađanje za bližnjega, za čovjeka.


Njegovo poniženje, naše uzvišenje. Njegova poniznost, nama upozorenje i poziv na svetost, zaključuje krčki biskup upućujući svima do kojih će doći njegova božićna poruka želju za obiljem božićnog i novogodišnjeg blagoslova, s molitvom i željom da ne propuste ni jedno nedjeljno i blagdansko euharistijsko slavlje u kojem, završava Petanjak, živi Krist dolazi i daruje se pod prilikama kruha i vina, uz poziv na radikalno kršćansko življenje i svjedočenje neprolaznih evanđeoskih vrednota.