NAČELNIK OPĆINE DOBRINJ

Komadina o protekle četiri godine: “Ponosan sam na ostvarena postignuća. Neka se više ne vide, ali ih građani osjete”

Mladen Trinajstić

Neven Komadina / Foto: Mladen TRINAJSTIĆ

Neven Komadina / Foto: Mladen TRINAJSTIĆ

U protekle četiri godine realizirana su brojna zahtjevna i kapitalna ulaganja...osjećaju u svakodnevici žitelja Dobrinjštine, ističe načelnik općine



Na kraju svog još jednog četverogodišnjeg mandata na čelnoj poziciji izvršne vlasti u Općini Dobrinj, načelnik Neven Komadina sažeo je na čemu se u proteklom razdoblju radilo u nastojanju nastavka razvoja te otočne lokalne jedinice. Podsjećajući na brojne realizirane projekte, velikim dijelom iz kategorije kapitalnih ulaganja u infrastrukturu, ustvrdio je da je više no ponosan postignućima ostvarenim nizom zahtjevnih i skupih ulaganja. Velik dio njih se zatrpavanjem gradilišnih kanala danas više ne vidi, ali se zato osjećaju u svakodnevici njegovih sumještana.


– Sa zadovoljstvom mogu najaviti da se po dovršetku takvih investicija – koje su od vitalnog značaja za žitelje naše općine – sada konačno u sve većem broju slučajeva okrećemo i »nadgradnji« takve bazne infrastrukture, objektima i projektima koji jesu, ili će tek biti vidljivi. Najveći i najzahtjevniji realizirani »nevidljivi« projekt onaj je povezan s gradnjom sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda četiriju naših priobalnih naselja – Šila, Klimna, Čižića i Solina, koji je u proteklim godinama u cijelosti ostvaren zahvaljujući golemim bespovratnim potporama iz EU-a i nacionalnih izvora, a manjim dijelim, od svega devet posto udjela, i našim vlastitim novcem.


Samo na području općine Dobrinj, ulaganja u tu vrstu infrastrukture, a posredstvom nje i u očuvanje okoliša, uloženo je čak 12 milijuna eura. Ta najveća etapa kanalizacijskog projekta koji ćemo gradnjom mjesnih mreža i u nekim drugim, kopnenim naseljima nastaviti širiti zaključena je prije godinu dana kad je u rad i službeno ušao suvremeni uređaj za biološko pročišćavanje otpadnih voda između Klimna i Šila, sumirao je Komadina.


Kanalizacijska i DTK mreža




Tijekom gradnje kanalizacijske mreže ugrađivana je i tzv. DTK mreža. Zahvaljujući toj mreži danas se – nakon što su kroz drugi sveotočni projekt u nju ugrađeni svjetlovodni vodovi – širi i cijelom Dobrinjštinom grana mreža širokopojasnih telekomunikacijskih optičkih veza.


– U velikom dijelu Dobrinjštine danas je izgrađena internetska mreža sljedeće generacije, sustav koji i u najmanjim naseljima stanovništvu omogućava pristup internetu u kvaliteti i brzini veza kakve su danas rijetko dostupne čak i središtima velikih hrvatskih i europskih gradova. Taj projekt je sa 75-postotnim udjelom financiran EU novcem i njime su stečeni uvjeti za priključivanje na svjetlovodnu mrežu nešto više od 3,7 tisuća objekata, odnosno korisnika. Gledajući samo ova dva projekta, mogli bismo reći da je na Dobrinjštini u proteklim godinama napravljen velik iskorak, kaže Komadina, podsjećajući da je »korak unaprijed« napravljen i radi se i na planu kvalitete obrazovnih procesa.


Dogradnja škole


– Zajedno s PGŽ-om, osnivačem osnovnih škola na našem području, u prošloj smo godini pokrenuli dogradnju naše Područne osnovne škole. Učenici, čiji se broj iz godine u godinu povećava, početkom iduće školske godine uselit će i u dograđeni dio škole. Tamo su četiri nove razredne prostorije, niz kabineta te sanitarnih i servisnih prostorija nužnih za zadovoljenje propisanog pedagoškog standarda, ali i našeg nadstandarda obrazovnih i odgojnih procesa, ističe načelnik Komadina. Kaže da se u dogradnju škole ulaže 1,3 milijuna eura, što u jednakim omjerima osiguravaju Općina i Županija, a da je u dijelu općinske participacije to ulaganje sa 142 tisuće eura nedavno pomogla Uprava za otoke, pri Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU-a.


Nastavljena su ulaganja u cestovnu infrastrukturu koje na području Dobrinjštine ima podosta. Samo u kategoriji nerazvrstanih cesta obuhvaćeno je 130 kilometara kolničkih poteza, a zajedno sa Županijskom upravom za ceste proteklih godina je u obnovu županijskih cesta uloženo oko 800 tisuća eura. Nemala su sredstva ulagana u širenje i gradnju nove, te energetsko osuvremenjivanje postojeće, javne rasvjete koja je u dobrom dijelu danas opremljena štedljivom LED tehnologijom. Konstanta općinske uprave su i redovna ulaganja u uređenje, održavanje i osuvremenjivanje javnih površina, parkova, dječjih i sportskih igrališta te je niz njih realiziran i u ovom aktualnom mandatu. Općina Dobrinj ima 19 naselja od kojih nijedno nije bilo zaobiđeno ni zapostavljeno.


Udruge – bogatstvo općine


– Sportskom i rekreativnom infrastrukturom nastojali smo zahvatiti baš sva naselja, a najveća su ulaganja ipak ostvarena u najvećim i mjestima u kojima je najprisutnija aktivnost sportsko-rekreacijskih udruga. Izgrađen je i uređen sportsko-rekreacijski centar u Čižićima, obnovljena je i osuvremenjena sportska zona i u Šilu, a mnoga su ulaganja u društvene objekte i domove ostvarena u svim ostalim mjestima u kojima danas raspolažemo prostorima koji omogućavaju kvalitetan rad lokalnih udruga u kulturi, sportu i na planu civilnog društva. U ovom je mandatu naša područna škola opremljena suvremenom mrežom brzog interneta, intenzivirali smo pružanje usluge produljenog boravka u školi i osigurali niz nadstandarda. Oni se ogledaju u programima općinskog financiranja radnih bilježnica i školskog pribora, rada stručnih službi – među kojima i logopedske, te nastave izbornih predmeta i niza izvanškolskih aktivnosti. Tu su i sufinanciranje troškova prijevoza školaraca te stipendiranje srednjoškolaca i studenata, a vrijednost njihovih potpora je u proteklim godinama povećana za 70-ak posto.


U godinama proteklog mandata pojačano je financiranje udruga u sportu, kulturi i civilnom društvu, i za te je javne potrebe u posljednjoj godini osigurano 240 tisuća eura. Posebno me veseli iznimna aktivnost takvih udruga u čiji je rad uključena gotovo četvrtina našeg stanovništva. One uvelike pridonose kvaliteti života stanovnika, a dio njih i očuvanju baštine našeg kraja. Među tim udrugama koje su bogatstvo naše općine, posebno bih istaknuo naše Lovačko društvo i DVD Dobrinj jer aktivnostima koje provode i zadaćama koje su im povjerene pridonose sigurnosti naše zajednice i uređenosti prostora u kojem živimo, istaknuo je načelnik Dobrinja.


Budući projekti


Buduće općinsko vodstvo čeka izgradnja školske sportske dvorane, pored Područne škole Dobrinj.


– Projekt je u fazi projektiranja, a u suradnji s PGŽ-om trebao bi se aplicirati za dobivanje bespovratnih EU potpora. Dvorana će biti dvobrodna, u gabaritima koji će omogućiti održavanje sportskih događanja te kulturnih i zabavnih manifestacija. Na istom se području projektira i zgrada novog dječjeg vrtića, s jaslicama. Planira se prijava na natječaje za EU sredstva i projekta obnove i uređenja sale dobrinjskog Društvenog doma, u vrijednosti 700 tisuća eura, također i projekt uređenja sportsko-rekreacijske zone u Šilu, na površini od 10 tisuća četvornih metara. Procijenjena vrijednosti tog ulaganja je čak 1,2 milijuna eura. Radi se i na pripremama ulaganja u gradnju sustava odvodnje otpadnih voda u naseljima u unutrašnjosti Dobrinjštine, poput Polja. Kao preduvjet brojnim novim investicijama, cilj nam je u skoroj budućnosti donijeti i novi Prostorni plan Općine Dobrinj koji će dodatno zaštititi naš prostor. Plan je i izgradnja novih vezova u luci Šilo, gradnja igrališta u Polju, gdje se planira i uređenje novih prostorija društvene namjene, u prostoru u kojem je donedavno funkcionirala uljara, poručuje načelnik Komadina.


 


Okrenuti mladima

– Okrenutost mlađoj populaciji i zadržavanju našeg stanovništva ogleda se u programima povezanim s društveno poticanom stanogradnjom. Nakon što se u skoroj budućnosti donese novi zakon o POS-u, planiramo intenzivirati te aktivnosti. Dio takvih mjera uskoro počinjemo provoditi i kroz mogućnosti korištenja bespovratnih općinskih potpora od 10 odnosno 15 tisuća eura, ovisno o tome hoće li se koristiti za kupnju prvog stana odnosno nekretnine, adaptaciju ili dogradnju postojećeg stambenog objekta, izdvojio je načelnik Komadina, spomenuvši odlično funkcioniranje brige o starijima putem programa Pomoći u kući te financijsku pomoć umirovljenicima starijim od 70 godina, isplatom božićnica i uskrsnica.

 


»Kao preduvjet brojnim novim investicijama, cilj nam je u skoroj budućnosti donijeti novi Prostorni plan Općine Dobrinj koji će dodatno zaštititi naš prostor»


Neven Komadina


 


Kulturna i povijesna baština

U proteklom razdoblju uložena su značajna sredstva u obnovu brojnih crkvenih objekata i niza s njima povezanih sadržaja, a u tijeku je obnova dobrinjskog zvonika.
– Predano se radi na obogaćivanju i osuvremenjivanju objekata kojima se prezentira kulturna i povijesna baština Dobrinjštine. Uz plan obnove i preuređenja kompleksa Etnografske zbirke u Dobrinju i uređenja crkve svetog Antona, koja bi se koristila za predstavljanje sakralnih umjetnina i vrednota, te uz već postojeći KC Infeld – Dobrinj ima priliku i plan postati ključna točka kulturnog turizma otoka Krka, ali i regije, rekao je načelnik Komadina.