ODABRANI TRENUCI

Izložba “Od oceana do zaljeva” u krčkoj galeriji Decumanus

Mladen Trinajstić

Željka Modrić Surina i Maja Parentić na otvorenju izložbe / Snimio M. TRINAJSTIĆ

Željka Modrić Surina i Maja Parentić na otvorenju izložbe / Snimio M. TRINAJSTIĆ

Izložba »Od oceana do zaljeva« početni je dio programa obilježavanja 453. obljetnice Bitke kod Lepanta, a koji se i ove godine odvija pod zajedničkim nazivom »Štorija o galiji Cristo Ressussitato«



KRK  Popnete li se na bilo koji od planinskih lanaca koji se protežu od Učke, pa sve do Himalaje, hodat ćete po izvrnutim i izboranim ostacima naslaga davno istaloženim na dnu Tethys oceana. Stotinama godina, stotine znanstvenika proučavaju tragove u stijenama zbog kojih si danas tako živopisno možemo dočarati dug i buran razvoj koje je Jadransko more prošlo tijekom gotovo 200 milijuna godina svog postojanja.


Bujan život


Izložba »Od oceana do zaljeva«, postavljena u krčkoj galeriji Decumanus kao početni dio programa obilježavanja 453. obljetnice Bitke kod Lepanta, a koji se i ove godine odvija pod zajedničkim nazivom »Štorija o galiji Cristo Ressussitato«, posjetiteljima tog izložbenog prostora prikazuje odabrane trenutke iz prošlosti nastanka i razvoja Jadranskog bazena.


Posjetitelji izložbe postav koje, ispred Prirodoslovnog muzeja Rijeka, potpisuje Krčanka Nadia Dunato Pejnović žitelje i još uvijek razmjerno brojne turističke posjetitelje tog otočnog grada provest će kroz buran razvoj, ali i bujan i raznolik život gotovo 200 milijuna godina duge geološke prošlosti tog dijela Sredozemlja.


Snimio Mladen TRINAJSTIĆ




– Jadran, najljepši zaljev Mediterana, smješten između planinskih lanaca Alpi, Apenina i Dinarida, ostatak je velikog, bogatog i razvedenog oceana Tethys, istakla je predstavljajući ovu sadržajnu, zanimljivu ali i poučnu izložbu u Decumanusu, obraćajući se okupljenima uime njene autorice, Željka Modrić Surina, čelnica Prirodoslovnog muzeja Rijeka.


Edukacija


O jednom od najvećih ikad postojećih oceana govore nam fosilni ostaci i tragovi različitih organizama koji su živjeli u određenom geološkom vremenu. Namjera ove izložbe jest educirati sve njezine posjetitelje o posebnostima Jadranskog mora i životu u njemu, njegovoj prošlosti, ali i sadašnjosti, te pritom sve potaknuti i na razmišljanje o njegovoj kao i budućnosti ljudi koji kraj njega, a dobrim dijelom i od njega danas žive, istakla je Modrić Surina koja je izložbu otvorila u društvu Maje Parentić, ravnateljice Centra za kulturu grada Krka.


Snimio M. TRINAJSTIĆ