Speleolozi u akciji

ČISTO PODZEMLJE Iz triju creskih jama izvučeno desetak kubika otpada

Walter Salković

Vrijedni volonteri poziraju s »ulovom« iz jame Niska / Foto N. TRINAJSTIĆ

Vrijedni volonteri poziraju s »ulovom« iz jame Niska / Foto N. TRINAJSTIĆ

Tridesetak volontera je u šumama Tramuntane očistilo jame Nisku, Zorbo i Frižider – iz kojih su izvukli kanistere od ulja, plastične vrećice i boce, staru pećnicu i kućanski otpad, ali i veće količine životinjskih ostataka



CRES – Tridesetak volontera iz speleoloških udruga »Estavela« iz Kastva te »Ozren Lukić«, »Željezničar« i »Velebit« iz Zagreba, u trodnevnoj su edukativno-ekološkoj akciji čišćenja zagađenih speleoloških objekata na otoku Cresu prikupili desetak kubnih metara raznog otpada. Akcija je provedena u sklopu inicijative »Čisto podzemlje« koja se bori protiv bacanja otpada u podzemlje te na njihovoj internetskoj stranici svi zaljubljenici u prirodu mogu prijaviti zagađene speleološke objekte.
Iza inicijative su brojne slične akcije, a ovom su prilikom u šumama Tramuntane, prema selu Ivanje, očistili tri jame – Nisku, Zorbo i Frižider – iz kojih su izvukli kanistere od ulja, plastične vrećice i boce, jednu staru pećnicu i razni kućanski otpad, ali i veće količine životinjskih ostataka, između ostalog ostatke divljači u plastičnim vrećicama.


Speleolozi u jami Frižider našli opasan kemijski otpad / Foto O. MILAKOVIĆ

Speleolozi u jami Frižider našli opasan kemijski otpad / Foto O. MILAKOVIĆ


 


Opasan kemijski otpad


– Takav je otpad opasan za okoliš jer se bakterije iz strvina, kao i mikroplastika iz vrećica, ispiru u podzemne vode i tako ih zagađuju. Posebno opasan otpad pronašli smo u jami Frižider, veliku količinu ambalaže poljoprivrednih sredstava, pesticida i fungicida. Takav kemijski otpad u podzemlju opasan je, prije svega, za životinjski svijet koji živi u jami, šišmiše i izopodne rakove, ali i za sav živi svijet u okolici jer otrovne kemikalije podzemnim vodama stižu do izvora i mora, objasnila je jedna od voditeljica projekta, Eva Fućak.
Kod sela Dragozetići volonteri su čistili napušteni boksitni kop koji je danas zapunjen raznim kućanskim otpadom, starim namještajem i strvinama, iz čega su zaključili da se to ilegalno odlagalište aktivno koristi. U planu je bilo i čišćenje špilje Spomenik u blizini mjesta Beli, ali su pri dolasku bili ugodno iznenađeni jer je špilja već bila očišćena pa im je preostalo pokupiti svega dvije-tri prazne vrećice raznih grickalica.


Onečišćenje izvora




– Bacanjem smeća u podzemlje možemo ugroziti jedinstveni životinjski svijet našeg krškog podzemlja, ali i izvore pitke vode, čime dovodimo u rizik naše zdravlje i zdravlje naših bližnjih. Ovom akcijom ostavili smo naš otok Cres zelenim na karti Inicijative »Čisto podzemlje«, ali nas brine da će buduća speleološka istraživanja donijeti nove zagađene točkice na kartu otoka. Nadamo se da ovakvim akcijama možemo osvijestiti lokalno stanovništvo o važnosti propisnog odlaganja otpada i zaštite krškog podzemlja, poručila je uime svih volontera-speleologa druga voditeljica projekta, Nina Trinajstić, te se zahvalila svima koji su im pomogli u provođenju akcije. Među sponzorima ističu tvrtku Lidl Hrvatska čijom donacijom je pokriven dio troškova opreme, prijevoza i hrane, Javnu ustanovu »Priroda« koja im je omogućila smještaj u Centru za posjetitelje i oporavilištu za bjeloglave supove Beli te Gradu Cresu koji je osigurao kontejnere te odvoz i zbrinjavanje otpada.