Velika stvar

Infrastrukturni megaprojekt na Krku: Otvoren pogon za pročišćavanje otpadnih voda Klimno-Šilo

Mladen Trinajstić

Novi biopročistač Klimno-Šilo presijecanjem vrpce u probni rad pustili su Elizabeta Kos i Neven Hržić / Snimio M. TRINAJSTIĆ

Novi biopročistač Klimno-Šilo presijecanjem vrpce u probni rad pustili su Elizabeta Kos i Neven Hržić / Snimio M. TRINAJSTIĆ

Višegodišnjim projektom vrijednim 67,8 milijuna eura u svim krčkim obalnim naseljima gradio se i izgradio sustav prikupljanja i zbrinjavanja otpadnih voda, zajedno s njihovim biološkim pročišćavanjem prije upuštanja u more



KLIMNO – Prigodnom svečanošću upriličenom na od naselja udaljenom obalnom lokalitetu između naselja Klimno i Šilo, na području Općine Dobrinj, jučer je otvoren i u jednogodišnji probni rad formalno pušten Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Klimno-Šilo, jedan od šest takvih na Krku izgrađenih bioloških pročistača.


Činom upogonjenja sofisticiranog tehnološkog sklopa kakvim su sad opremljeni kanalizacijski sustavi svih šest krčkih aglomeracija i formalno je zaključen višegodišnji otočni infrastrukturni megaprojekt, ukupno vrijedan 67,8 milijuna eura ili, preračunato u sad već bivšu hrvatsku valutu (u kojoj je bio ugovoren), nešto više od pola milijarde kuna.


Svečanost kojoj su uz domaćine – direktora krčke komunalne tvrtke Ponikve, Nevena Hržića i Nevena Komadinu, načelnika Općine Dobrinj, nazočili i Elizabeta Kos, ravnateljica Uprave vodnoga gospodarstva i zaštite mora pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja te predstavnik Hrvatskih voda, čelnik VGO-a Rijeka Gordan Gašparović, bila je ujedno i proslava dovršetka projekta kojim se zahvaljujući ulaganjima koja su u najvećem udjelu bila sufinancirana EU sredstvima, odnosno novcem iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, u svim krčkim obalnim naseljima gradio i izgradio sustav prikupljanja i zbrinjavanja otpadnih voda, zajedno s njihovim biološkim pročišćavanjem prije upuštanja u more.


Zajednica ponuditelja



Izvođač radova na projektu izgradnje i nadogradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda bila je zajednica ponuditelja koji su činile tvrtke Art Graditeljstvo Zagreb, beogradskog Neoplast Industrya te izraelske kompanije Odis Filtering. Poslovi inženjerskog nadzora povjereni su bili stručnjacima zagrebačke tvrtke WYG Savjetovanje i Instuta IGH.

Dva ugovora


– Unutar projekta sklopljena su bila dva ugovora za radove od kojih je prvi, onaj koji se odnosio na rekonstrukciju sustava vodoopskrbe i izgradnju te rehabilitaciju sustava odvodnje, uključivao ulaganja u izgradnju sustava odvodnje otpadnih voda za šest aglomeracija na otoku Krku, istaknuo je Hržić.


Drugi ugovor obuhvatio je izgradnju novih uređaja za pročišćavanje otpadnih voda za aglomeracije Klimno-Šilo i Bašku, kao i nadogradnju već postojećih, do jučer mehaničkih uređaja za pročišćavanje u Krku, Omišlju, Puntu i Malinskoj-Ćufu sklopovima za njihovo biološko pročišćavanje, naglasio je čelnik Ponikava, napomenuvši i da je istim ugovorom planirana te u međuvremenu i realizirana izgradnja zajedničke kompostane dehidriranog mulja sa svih šest krčkih pročistača, na lokaciji reciklažnog dvorišta Treskavac.


Tvrtka Ponikve voda u sklopu Projekta ugovorila je još i ugovore za nadzor, vođenje projekta, vidljivost te ugovor za nabavu opreme koji je podijeljen u sedam grupa. Ukupna vrijednost prihvatljivih izdataka iz Ugovora o dodjeli bespovratnih EU sredstava bila je 67,8 milijuna eura, a do danas nam je putem podnesenih 36 zahtjeva za nadoknadom uloženog novca već odobreno 62,7 milijuna eura, istaknuo je predstavljajući okupljenima tijek i razvoj tog za otok i otočane prevažnoga projekta Neven Hržić.


Iz postrojenja / Snimio M. TRINAJSTIĆ


Obraćajući se okupljenima, prije no što joj je pripala čast da u pratnji direktora Ponikava presiječe vrpcu pred ulazom u novoizgrađeni biopročistač, Elizabeta Kos, ravnateljica Uprave vodnog gospodarstva istakla je da joj je bilo zadovoljstvo sudjelovati u svim fazama ovog velikog i važnog projekta, kao i da će u ime državnih tijela koje predstavlja i nadalje biti na raspolaganju svim daljnjim krčkim infrastrukturnim planovima i projektima, među ostalim i onima koje su predstavnici Ponikava spomenuli i u ovoj prigodi, koji se odnose na planirano nadvišenje brane na akumulaciji Ponikve, a time i njezino višekratno povećanje s ciljem osiguravanja dostatnih količina pitke vode Krčanima i njihovim gostima i u nadolazećim desetljećima.


Oprema vrijedna 3,8 milijuna eura

 


Valja spomenuti i da su u sklopu ovog projekta otočni komunalci dobili i više novih kamiona, sustave CCTV kamera za snimanje cijevi kao i dvadesetak novih kontejnera za prijevoz otpadnog materijala. Također, sredstvima ovog projekta financirana je i nabava, odnosno uvođenje u uporabu Geoinformacijskog sustava GIS ali i nabavka više od 24 tisuće novih vodomjera za daljinsko očitavanje potrošnje vode, a koje i u ovom trenutku djelatnici otočne komunalne kompanije sustavno ugrađuju u šahte korisnika njihovih usluga. Ukupna vrijednost sve navedene opreme jest oko 3,8 milijuna eura.

Zahvale


Uz upućenje zahvale svima koji su sa strane Hrvatskih voda i nadležnih ministarstava u proteklim godinama podupirali i pomagali realizaciju ovog projekta, dobrinjski načelnik Neven Komadina ukazao je da se rezultati posvećenosti gradnji i modernizaciji otočne infrastrukture od strane svih otočnih lokalnih čelnica i čelnika, ali i članova proteklih Vlada vide i u činjenici da je još pred dvadeset godina vodovod u Dobrinju bio star cijelo stoljeće, kao i činjenici da su duljine kanalizacijskih mreža, posebice na Dobrinjštini, bile mjerene u metrima. Danas kad smo postigli da niti jedna kap onečišćenih voda ne završava u našem podzemlju i moru, čekajući da se s druge strane kanala na kojeg gledamo dovrše istovjetna ulaganja koja se odvijaju na području aglomeracija Crikvenice i Novog Vinodolskog, držim da možemo biti optimisti po pitanju nastojanja očuvanja čistoće našeg mora koje je, nedvojbeno, naš ključni resurs, zaključio je Komadina. Gordan Gašparović ukazao je pak da je realizaciju ulaganja u otočnu infrastrukturu uvelike olakšala sloga i koordiniranost svih otočnih čelnika.