Nastavak sjednice

Gradsko vijeće Raba: Vrelo pripojeno Južnom ogranku

Lucian Borić

Foto: L. BORIĆ

Foto: L. BORIĆ

Predsjednik Vijeća Tomislav Matošić naglasio je da se odbijanjem pripajanja dovodi u neizvjesnost sudbina 50 zaposlenika Vrela. Odluka je u konačnici usvojena sa sedam glasova za i četiri protiv



RAB – Održan je drugi dio treće sjednice Gradskog vijeća Raba. Na dnevnom redu našle su se 22 točke, uključujući i onu o pripajanju Vrela Južnom ogranku, a o kojoj se najviše raspravljalo. Donesen je i zaključak mandatne komisije sa sjednice održane 12. rujna vezano za zahtjev vijećnika Marka Sandalića za stavljanje mandata u mirovanje iz osobnih razloga. Vijećnika Sandalića je u Gradskom vijeću zamijenila Tanja Plješa koja je ujedno pristupila i Klubu nezavisnih vijećnika (Municipium) te ovom prigodom kao vijećnica i prisegnula.


U zaista obilnoj raspravi koja je trajala gotovo tri sata najviše je pozornosti privukla točka o pripajanju Vrela Južnom ogranku, koja je u konačnici usvojena sa sedam glasova za i četiri protiv. U raspravi oko Vrela, predsjednik Vijeća Tomislav Matošić (DP) naglašavao je da se odbijanjem pripajanja Vrela Južnom ogranku dovodi u neizvjesnost sudbina 50 zaposlenika Vrela, ali i da se Vrelu, u slučaju nepripajanja, prijeti sankcijama uskrate ispostave računa svojim korisnicima. Na tragu stava da Vrelo treba pripojiti Južnom ogranku spomenuo je i da će plaće djelatnika Vrela porasti, kao i da će Rab dobiti nužno potrebnu rezervnu cijev za dopremu vode.


Zaokret u stavu


Vijećnik Lovre Ševerdija (Municipium) predbacio je vijećniku Domovinskoga pokreta Matošiću da je na raspravi o istoj točki o pripajanju Vrela u prosincu 2023. godine njegov Domovinski pokret bio protiv te ga upitao odakle sada ovakav zaokret u stavu. Matošić je odgovorio da su u međuvremenu tražili javnu raspravu o Vrelu da se riješe sve nedoumice, koja se i održala, doduše sa slabim odazivom, prije nekoliko dana u Zimskom kinu Rab. Vijećnik Željko Dumičić (RPS) nadovezao se u raspravi i odgovorio Ševerdiji da DP u prosincu zapravo nije bio “protiv”, nego da nije bio prisutan na vijeću kad je bilo glasanje o Vrelu, zbog putovanja ondašnjega vijećnika DP-a u Ameriku.




Od oporbenih vijećnika, na raspravi o ovoj točki, moglo se čuti upite o tome kakva će biti cijena vode na Rabu u dogledno vrijeme i da bi se to temeljem određenih analiza moglo približno znati, kao i zašto ne iskoristiti rapske izvore vode. Pored toga, s oporbene strane, moglo se čuti i neizostavnih kritika o gorućem problemu neriješene kanalizacije na Rabu, kao i upite ima li Južni ogranak u vidu problem rapske kanalizacije, kao i načine kako to riješiti. Iz oporbenih redova čula su se i upozorenja da i Vrelu (Gradu Rabu), jednom i kad se pripoji Južnom ogranku, pa i u suradnji s rukom iz susjedne Općine Lopar i usprkos velikom kapitalu koji će s Loparom zajedno u tako pripojenoj grupi imati, svejedno prijeti opasnost od preglasavanja na nekim skupštinama te grupe i da nema garancije da se to neće dogoditi. Vijećnik Damir Brusić (SDP) darovao je i monografiju o Vrelu predsjedniku Vijeća Matošiću i gradonačelniku Nikoli Grguriću, uz izjavu i znajući unaprijed da će se izglasati pripojenje Vrela, da danas “dolazi kraj” svemu onom što su generacije Rabljana u tom poduzeću stvarale desetljećima.


Primjer anomalije


Uz Brusića i Ševerdiju, aktivna na ovoj raspravi o Vrelu bila je i nova vijećnica Municipiuma Tanja Plješa, a na ovom nastavku sjednice GV-a bio je nazočan i direktor Vodovoda hrvatsko primorje – južni ogranak Milan Nekić koji je na javnoj raspravi o pripajanju Vrela zainteresiranim građanima također odgovarao na niz upita. Oporba je predbacila i da djelatnici Vrela imaju najmanje plaće od svih komunalnih društava na uslužnom području 28 (gdje se odvija pripajanje Južnom ogranku), i da je to zapravo primjer anomalije, dodajući da na otocima djelatnici komunalnih poduzeća inače imaju veće plaće.


Od usvojenih točaka vrijedi spomenuti onu o preimenovanju Gradske knjižnice Rab u Gradsku knjižnicu Slobodana Novaka, a usvojen je i prijedlog Statuta Gradske knjižnice Rab, čime će sada ravnatelja gradske knjižnice mijenjati gradonačelnik, a ne Gradsko vijeće. Na upit oporbenih vijećnika zašto je tome tako, rečeno je da su to nove zakonske regulative koje se sada implementiraju u Statut Gradske knjižnice Rab.