Poslijepodnevni program se sastojao od zabavnih igara poput potezanja konopa / Snimio Bojan PURIĆ
Na Dan iseljenika na otoku Susku uvijek boravi najviše ljudi – bilo je tu nešto više od stotinu stanovnika otoka te iseljenici sa Suska i njihovih potomaka, čija je koncentracija najveća u američkoj saveznoj državi New Jersey
povezane vijesti
SUSAK Poznato je da na Dan iseljenika na otoku Susku boravi najviše ljudi, pa je tako bilo i ovoga ljeta, na 39. okupljanju stanovnika otoka, kojih je nešto više od stotinu, te iseljenika s otoka i njihovih potomaka, čija je koncentracija najveća u američkoj saveznoj državi New Jersey, ali i onih koji su za ovu priliku doplovili s Lošinja, pa i iz drugih mjesta.
Program proslave Dana iseljenika počeo je misom u župnoj crkvi sv. Nikole u Gornjem Selu, a nastavljen je predstavljanjem kovanica s motivima Suska – karakterističnom ženskom narodnom nošnjom, prikazom rta Darto i vinove loze (vinogradarstvo je nekad bilo jedna od ključnih gospodarskih djelatnosti stanovnika Suska, no od toga je u novije vrijeme ostalo jako malo, iako se povremeno javljaju znakovi mogućeg oživljavanja).
Ove kovanice, zanimljive prvenstveno kolekcionarima, bile su u ponudi ovom prilikom na Susku, a ostali zainteresirani upućeni su na internetsku trgovinu Hrvatske kovnice novca.
Održan u cijelosti u Donjem Selu, poslijepodnevni se program sastojao od zabavnih igara; svoju su spretnost djeca i odrasli pokazali u utrci s jajetom u žlici, potezanju konopa i vožnji kariola, koje su postale jedan od »zaštitnih znakova« otoka na kojemu su rijetka druga prijevozna sredstva.
Nakon dodjele priznanja najs(p)retnijima, blizu školske zgrade počela je priprema fešte, uz ponudu jela i pića u režiji mještana te nastup folklora – unatoč velikoj vrućini, djevojke i mladići odjenuli su slojevite narodne nošnje i pred raspoloženom publikom otplesali tradicionalne susačke plesove. Fešta je nastavljena uz nastup istarske skupine »Tu i tamo«, koja je izvodila popularne pjesme s domaće estrade.