Fabijan Jurčević ribolovom se počeo baviti u petom razredu osnovne škole, a mreža na kojoj danas prolaznicima pokazuje svoju vještinu je prostica od sintetike, s rubovima od konopa i šuvrima, koja se koristi za lov trlja, arbuna, palamida i drugih ribljih vrsta
povezane vijesti
MALI LOŠINJ – Da bi priredba uspjela, zabavni i gastronomski dio moraju biti dobri. Ali važna je i poučna strana, a to je slučaj i s festivalom »Lošinjskim jedrima oko svijeta« koji posljednjih godina održava Turistička zajednica Lošinja, povezavši već otprije postojeće događaje, poput veslačke regate pasara u Malom Lošinju, jedriličarske regate za klasu krstaš u akvatoriju otoka Lošinja i Suska te jedriličarske regate tradicijskih plovila u Nerezinama.
Za trajanja festivala, neizostavna je demonstracija izrade, odnosno krpanja ribarskih mreža, u izvedbi Fabijana Jurčevića. Sada 68-godišnjak, Jurčević se ribolovom počeo baviti kada je bio u petom razredu osnovne škole, uz oca na rodnom otoku Viru. Tako je bilo i u ranijim generacijama njegove obitelji, a prenio je to znanje i na svoje potomstvo – a hoće li to nastaviti, tek ostaje za vidjeti.
– Nismo tada imali ni struje, a kamoli mobitela – ističe majstor za mreže, kao da neke nove klince upozorava na to da su nekada djeca svoje slobodno vrijeme provodila na praktičniji, da ne kažemo korisniji način.
S otoka na otok, s Vira na Lošinj, Jurčević je doselio u dobi za srednju školu, što je u to doba bio čest slučaj. U vrijeme kada su pomorski putevi bili važniji od cestovnih, Mali Lošinj je slovio kao središte u koje je na školovanje stizala mladost sa svih susjednih otoka, kvarnerskih i sjevernih dalmatinskih, a dobar dio je i po završetku srednje škole ostao ovdje živjeti.
Mreža na kojoj Jurčević prolaznicima pokazuje svoju vještinu je prostica od sintetike, s rubovima od konopa i šuvrima, koristi se za lov trlja, arbuna, palamida i drugih ribljih vrsta, kroz cijelu godinu.
– Dimenzije mreže su 2.000 oka dužine, a visine od 50 do 200 očiju, ali je nakon svakih pedeset očiju pojačanje – objašnjava Jurčević, koji je radni vijek odradio u ugostiteljstvu, u mirovinu otišao relativno rano, a na ribe ide za vlastite potrebe. Kaže, mnogim je sugrađanima izradio mreže, ukupno 9.000 komada, što evidentira u bilježnici, u kojoj je zapisan i rekord – 27 kilometara gotovih mreža u jednoj godini.
Demonstracija krpanja mreže uglavnom okuplja djecu, koja zastanu na pola sata, sat (»Ali ne duže, jer moraju na mobitel!«), a mnogo pitanja postavljaju i odrasli. Iako je demonstracija mnogo češća na rivi u Malom Lošinju, Jurčević kaže da se najviše gužve oko njega stvara kada gostuje na Studencu u srcu Nerezina, gdje mu pitanja o mrežama postavljaju slovenski turisti:
– Nikada kraja pitanjima, ne stignem ni na WC!