Foto Mladen Trinajstić
Kemijska zagonetka koju su rješavali mladi otočani onima najboljima odnosno najbržima među njima donijela je i prigodne nagrade
povezane vijesti
Mlade otočanke i otočani, gimnazijalci Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir danas su sudjelovali u zanimljivoj i poučnoj radionici.
U učionici kemije polaznici prvog, drugog i četvrtog razreda gimnazijskog programa dugo su i predano “kemijali” u okrilju radioničkog programa koju je osmislio i vodio prof.dr.sc. Tomislav Portada, vrsni domaći kemičar zaposlen na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu, uz asistenciju studenta kemije, Matea Zausniga iz Lovrana.
Radionica je, doznali smo od našeg poznatog znanstvenika, dio ciklusa Kemijsko-inženjerskih radionica Hrvatskog društva kemijskih inženjera i tehnologa te je namijenjena srednjoškolcima zainteresiranima za kemiju.
Analizom pogodi
Tema ove radionice, baš kao i njen naziv jest “Analizom pogodi koja je sol u vodi”, otkrio nam je dr. Portada, objasnivši nam i da je pred učenicima koji su se uključili u ovaj zanimljiv program bio zadatak da miješanjem tekućina i opažanjem promjena u epruvetama kojima su svi bili opremljeni sami otkriju sastave nepoznatih vodenih otopina koje je on pred svakog od njih stavio u sedam neobilježenih plastičnih bočica.
Eksperimentiranju i odgonetavanju zadatka, naravno, prethodilo je sadržajno uvodno predavanje.
– Obzirom da se osim znanstvenim radom već godinama bavim i edukacijom ali i popularizacijom znanosti, posebice među mladima, radionice kakva se danas održava u Krku upriličuje diljem naše zemlje, u brojnim osnovnim i srednjim školama, objašnjava nam dr. Portada.
Kemijska zagonetka koju su u toj prigodi rješavali mladi otočani onima najboljima odnosno najbržima među njima donijela je i prigodne nagrade, vrijednu knjigu “Putovanje u nepoznato” autorica Anite Peti-Stantić i Vedrane Stantić.
Predstavljajući nam svoju radionicu ali i nastojanja da kroz praktične aktivnosti mladima približi znanost te da ih za nju “zagrije” spomenuti nam je znanstvenik rekao i da je s sličnim programima već proputovao gotovo cijelu zemlju te da ga uvijek iznova veseli prenositi svoja znanja, ali i vidjeti žar za istraživanjem i spoznavanjem novoga u očima osnovaca i srednjoškolaca, jednako kao i studenata kojima i sam predaje na visokoškolskim ustanovama na kojima je angažiran.
Kemija novca
– Mnogi od polaznika radionica kasnije se odlučuju za studiranje kemije ili farmacije, medicine ili pak biotehnologije, a meni je zadovoljstvo dati doprinos njihovu usmjeravanju upravo tim i takvim studijima odnosno prirodnim znanostima u cjelini, zaključio je voditelj i inicijator radionice u program koje se danas uključilo četrnaestero otočnih gimnazijalaca i gimnazijalki.
Dr. Portada nam nam je otkrio i da se krčka radionica odvija u tjednu Festivala znanosti u sklopu čijeg će programa ovog tjedna u Rijeci, na Fakultetu biotehnologije i istraživanja lijekova, on održati predavanje “Kemija novca”.
Od ravnateljice krčke srednje škole, prof. Gordije Marijan koja također nije skrivala zadovoljstvo ovim vidom izvannastavne edukacije doznali smo pak i da današnje radioničko gostovanje nije jedino čime će se ovog tjedna otočni srednjoškolci baviti kad je znanost u pitanju.
– Grupa naših učenika već sutra putuje u Rijeku, s ciljem posjeta i sudjelovanja u jednom od programa koji se ondje upriličuju u okrilju Festivala znanosti 2024. a koji je, u svom simboličnom obliku, svoju sastavnicu imao i u ovoj, više no uspješno održanoj školskoj kemijskoj radionici, zaključila je ravnateljica.
Ciklus HDKI
Radionica u kojoj su krčki srednjoškolci danas sudjelovali dio je ciklusa Kemijsko-inženjerskih radionica Hrvatskog društva kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI).
Kako doznajemo, dr. Portada ju je osmislio temeljem jednog od zadataka kakve se mladi kemičari rješavali na Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi koja je 2016. godine bila održana u Gruziji.
A upravo na račun svega što čini, uz ostalo i kroz radionice jednoj od kojih su sad sudjelovali i krčki srednjoškolci, dr. Portada je proteklih godina bio nagrađivan s više državnih nagrada, jednako kao i prizanja Institura Ruđer Bošković, za njegov znanstveni i stručni rad i doprinos kojeg daje nastojanjima populariziranja znanosti.