Otok Krk

Državni inspektorat započeo s prisilnim uklanjanjem 43 bespravno izgrađenih građevina na Piciku

Mladen Trinajstić

Građevinska inspekcija Državnog inspektorata obavila je pojačane inspekcijske nadzore na otoku Krku, na području Picik koje je van građevinskog područja, te je donijela ukupno 121 rješenje o uklanjanju bespravno sagrađenih građevina



KRK “Građevinska inspekcija Državnog inspektorata obavila je pojačane inspekcijske nadzore na otoku Krku, na području Picik koje je van građevinskog područja, te je na temelju utvrđenog činjeničnog stanja donijela ukupno 121 rješenje o uklanjanju bespravno sagrađenih građevina. Do trenutka pisanja ove informacije, investitori odnosno vlasnici su sami postupili po pet izvršnih rješenja, a za jedan objekt nadležno lokalno tijelo graditeljstva još uvijek nije riješilo predmet investitora, po podnesenom zahtjevu za legalizaciju. S obzirom na to da investitori nisu postupili po rješenju građevinskog inspektora, s danom 24. rujna Državni inspektorat započeo je s prisilnim uklanjanjem 43 bespravno izgrađenih građevina, putem treće osobe na trošak investitora odnosno vlasnika.

Foto galerija: Prisilno uklanjanje 43 bespravno izgrađenih građevina na Piciku Foto: Mladen Trinajstić



Po provedenom postupku jednostavne nabave, potpisano je sedam ugovora s tri ugovorna izvođača te je ukupna vrijednost ugovorenih svih radova  267,7 tisuća eura, bez PDV-a, a što je u konačnici trošak samih vlasnika na Piciku izgrađenih i bespravno postavljenih objekata”. To je, naime, službeni odgovor službe za odnose sa javnošću Državnog inspektorata čiji su predstavnici, udruženi s angažiranim građevinarima i prijevoznicima, ovog tjedna zaposjeli područje Picika, nelegalno podignutog vikend naselja o kojemu smo proteklih godina, ili bolje rečeno desetljeća koliko je trajalo potpuno nekontrolirano i svojevoljno divljanje brojnih nelegalnih graditelja i devastatora okoliša, u više navrata pisali na stranicama ovog dnevnog lista.


U dvadesetak godina “namnožilo” se čak tristotinjak nelegalnih ljetnih “haciendi”

I prije no što su Picik zaposjeli inspektori i od njih angažirani građevinari, Gradska je uprava na i oko Picika stigla odraditi “pripremne mjere” kojima se, uz pomoć angažiranih stručnjaka geodetske struke, odradilo snimanje čime je stvorena polazna “baza podataka” potrebna za učinkovito evidentiranje razmjera “divljeg stanovanja” u toj zoni. Iako neslužbeno, doznali smo da su inicijalna mjerenja i brojanja pokazala da se na tom području tijekom proteklih dvadesetak godina, koliko se Gradska uprava s tim problemom muči, u nekad šumovitom dijelu okolice trajektnog pristaništa Valbiska “namnožilo” čak tristotinjak nelegalnih ljetnih “haciendi”, djelom već i sustavima video nadzora opremljenih mobil-homeova. Interesanto je i da je, prema dosadašnjim spoznajama na rješavanju problematike Picika angažiranih predstavnika krčke lokalne uprave, “registrirana” i činjenica da većina vlasnika nelegalnih objekata dolazi s područja sjeverozapada naše zemlje, a manji dio i iz inozemstva, uglavnom Slovenije. Treba reći i da su dobro organizirani i međusobno povezani Picičani tijekom proteklih godina u više navrata, posebice u postupcima izrade izmjena i dopuna prostorno planskih dokumenata, nastojali postići prostorno planersko reguliranje rezultata svojih postupanja. To im, na njihovu žalost, u konačnici nikad nije uspjelo poći za rukom.



Rješenjem o uklanjanju građevinske inspekcije investitoru se naređuje uklanjanje svih onih objekata koji su izgrađeni bez pravomoćne odnosno izvršne građevinske dozvole i glavnog projekta izrađenog u skladu s prostornim planom, nastavljaju u svom očitovanju na naš danas im odaslani upit predstavnici spomenutog državnog tijela. Uklanjanje bespravno izgrađenih građevina od strane Državnog inspektorata obavlja se u skladu s planom i programom rada Državnog inspektorata, a zaključno, naglašavamo i da se na području Picika nalaze i jednostavne građevine čiji je nadzor u nadležnosti jedinice lokalne samouprave, komunalnog redarstva.


Predstavnici Državnog inspektorata istakli su da je u tijeku priprema dokumentacije i za sve ostale bespravne građevine za koje su rješenja izvršna, po čemu se zaključuje da će, ukoliko u međuvremenu svoje ne odrade sami bespravni graditelji, sezonski stanovnici divljeg naselja s čijim se aktivnostima već godinama bore predstavnici tijela krčke Gradske uprave, rušenja, demostiranja i odvoženja mobilnih domova, kamp kućica, nadstrešnica ali i betonskih objekata, zidova i drugih elemenata na ondje podignutim “ljetnikovcima”, biti i u skorijoj budućnosti.


Snimio Mladen TRINAJSTIĆ


Svime što se ovih dana počelo događati na Piciku zadovoljan je bio i krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, podsjetivši nas da je upravo krčka lokalna uprava godinama kod nadležnih inspekcijskih tijela inzistirala na njihovom pojačanom angažmanu i učinkovitijem “djelovanju na terenu”.


– Naravno da smo zadovoljni spoznajom da su nadležna inspekcijska tijela na Piciku napokon “zasukala rukave” te da je uklanjanje nelegalnih objekata iz nedvojbeno najveće zone bespravne izgradnje na našem otoku krenulo, kaže Vasilić. Naše su komunalne službe proteklih godina činile sve što je bilo u njihovoj moći ingerenciji na planu zaustavljanja te štetne rabote, a investitorima koji su ondje nesmiljeno krčili šumu i gradili svoje objekte svih smo godina jasno i nedvosmisleno davali do znanja da se s njihovim aktivnostima nećemo pomiriti i da nikad nećemo pristati ni dozvoliti da se njihovi činovi na bilo koji način svedu u okvire legalnosti. Svojevremeno je, naime, bilo pritisaka da se zona Picik uvede u status građevinskog područja, da se opremi nekom infrastrkturom čemu se Grad jasno i glasno protivio. I danas ta zona nema baš nikakve infrastrukure, ni vodovoda ni odvoda, ni struje niti sustava zbrinjavanja otpada. Potpuno divlje i nelegalno naselje, kakvo je Picik bio od prvog dana, nema niti će ikad imati baš ikakvu perspektivu da ga se učini legalnim, zbog čega pozdravljamo i radujemo se začetku provedbe postupaka koji su mogli i trebali biti provedeni i znatno ranije, kaže nadalje Vasilić. Podsjetio je da je još 2019. godine Grad tadašnjoj građevinskoj inspekciji koja djelovala pod okriljem Ministarstva graditeljstva pružio svu materijalnu, kadrovsku i tehničku asistenciju prigodom njihove koordinirane akcije nadzora i detektiranja nelegalne gradnje na Piciku. Nažlost, taman kad smo se ponadali da će njihove aktivnosti rezultirati akcijama kakvim danas svjedočimo, došlo je do preustroja inspekcijskih službi koje su iz spomenutog ministarstva tad prebačene u Državni inspektorat, a što je dodatno usporilo “aktivnosti na terenu”. Grad je i u ovoj prilici učinio sve da se dugo čekano uklanjanje bespravne izgradnje napokon provede u djelo pa smo Državnom inspektoratu odnosno od njih angažiranim građevinarima osigurali prostrani, osigurani i video nadzirani plato na našem reciklažnom dvorištu Treskavac, gdje će se do okončanja zakonskog postupka deponirati i čuvati objekti i njihovi djelovi, uklonjeni ovih dana s Picika, zaključio je Vasilić. Iskazao je pri tom i svoju nadu da će akcije poput ovog tjedna započete biti nastavljene i u narednim tjednima i mjesecima, po okončanju postupaka koji se za dio nelegalnih graditelja ondje i dalje provode.


Doznali smo i da je dio investitora u proteklim danima već uklonio, ili počeo uklanjati svoje objekte, želeći pri tom izbjeći nemale troškove koje bi im se na teret stavile temeljem angažmana ondje sad od Državnog inspektorata uposlenih građevinara. Vasilić nam je predstavio i da su temeljem novih ovlasti i “ažuriranih” Gradskih odluka posljednjih mjeseci svoj angažman  bitno pojačali i djelatnici Gradskog komunalnog redarstva, čije su akcije već rezultirale uklanjanjem više desetaka montažnih i mobilnih objekata koji su posljednjih godina nicali na poljoprivrednim zemljištima u okolici grada, često glumeći neka spremišta za alate i poljoprivredne strojeve.