Nadležni u Gradu Krku najavili su postavljanje sustava video nadzora na petnaestak lokaliteta
povezane vijesti
KRK – Predstavnici otočnog komunalnog društva »Ponikve eko otok Krk« požalili su se na nove primjere neodgovornog postupanja s otpadom, praksu s kojom se sa svakom novom predsezonom i dolaskom većeg broja povremenih stanovnika otoka njihovi djelatnici, zaduženi za zbrinjavanje otpada, susreću na lokalitetima na kojima su posljednjih godina postavljeni setovi poluuukopanih ili pak podzemnih spremnika. Uznemirujuće su slike koje nam se, nažalost, ponavljaju svakog proljeća, a tiču se nelegalnog odlaganja glomaznog i građevinskog otpada, kažu nam direktor otočnog komunalca Neven Hržić i njegov pomoćnik zadužen za organizaciju poslova gospodarenja otpadom, Ivan Jurešić. Takve su situacije, doznajemo, posljednjih dana u više navrata zabilježene u mjestu Kornić, na području Grada Krka.
Šuta s gradilišta
– Prošlog tjedna neodgovoran građanin napunio je poluukopani spremnik šutom s gradilišta. Pri pražnjenju takvim materijalom ispunjene i otežale vreće u unutrašnjosti spremnika bilo je potrebno angažirati posebnu dizalicu, a prigodom pražnjenja je uništena velika unutarnja vreća koja je morala biti zamijenjena novom, po cijeni od 500 eura, kažu nam za gospodarenje otpadom zaduženi predstavnici Ponikava. Drugi se slučaj u istom mjestu dogodio samo koji dan kasnije kad je na istu lokaciju poluukopanih spremnika za odvojeno odlaganje kućnog otpada iskrcan otpad od, očito, »velikog čišćenja« konobe. Usprkos stalnim obavijestima o mogućnosti besplatnog korištenja kontejnera koje komunalci kamionom spremno dostavljaju na adresu korisnika njihovih usluga s cijelog otoka, jednako kao i mogućnosti korištenja mreže reciklažnog dvorišta koja su građanima na raspolaganju u svih sedam krčkih lokalnih jedinica, savjesni građani koji poštuju pravila gospodarenja otpadom tako (p)ostaju taocima onih malobrojnih neodgovornih pojedinaca koji nam se doslovce smiju u lice, pokazujući valjda da mogu činiti što god žele, kažu predstavnici vodstva otočne komunalne tvrtke, djelatnici čije su eko patrole, uz pomoć građana ali i terenskog dežuranja, naposljetku utvrdili počinitelje toga nedjela. Izlišno je reći da su uneređivači okoliša detektirani kad su se, samo dan nakon što je lokalitet kojeg su zakrcali svojim glomaznim otpadom očišćen, ondje vratili s nakanom da još jednom učine isto!
»Objašnjenje« koje su naši službenici tad dobili bilo je, naravno, da ovi nisu znali da takvo postupanje nije dozvoljeno niti prihvatljivo, otkrili su nam Hržić i Jurešić od kojih smo doznali i da su ovog puta u nedjelu zatečeni onečišćivači, a nakon što je pozvan i komunalni redar Grada Krka, temeljem kršenja pravila o komunalnom redu od predstvnika lokalne uprave naposljetku kažnjeni sa 150 eura, uz obvezu podmirenja troškova sanacije stvorenoga nereda, a koji su se popeli do čak 600 eura. Uistinu nam nije nakana sankcioniranje nikoga, ali ovakvim je postupanjima nužno stati na kraj, rekli su predstavnici Ponikava.
Otključavanje spremnika
– Zbog tih i takvih, a kojih na sreću nema mnogo, nedležni u Gradu Krku najavili su postavljanje sustava video nadzora na petnaestak lokaliteta na kojima se nalaze takvi spremnici, a sve kako bismo ubuduće još učinkovitije mogli suzbijati ovakva postupanja, kaže Jurešić. U suradnji sa svim jedinicama loaklne samouprave, dosad smo u sustav gospodarenja otpadom uložili više od 11 milijuna eura, uveli odvoz po modelu »od vrata do vrata« te formirali osam reciklažnih dvorišta, a sve kako bismo osigurali visok komunalni standard svih stanovnika našeg otoka, jednako kao i turista, nastavlja pomoćnik direktora krčkih Ponikava zadužen upravo za vođenje poslova povezenih s gospodarenjem otpadom. Napominjući da se postignućima poput krčkih danas ne može pohvaliti ni jedna druga turistička destinacija na Jadranu, predstvnici Ponikava su ustvrdili i da su sramotne pojavnosti poput ovih, zabilježenih na području Kornića, dodatni motiv za poduzimanje niza novih mjera i aktivnosti na planu njihova suzbijanja. Direktor Hržić tako je nedavno, na sjednici Gradskog vijeća Grada Krka predstavio i da će već ove sezone takvi spremnici početiti biti opremani »mjeračima otpada«.
Kontejneri će se tako početi postupno zaključavati, a moguće će ih biti otvoriti samo uz pomoć identifikacijskih kartica koje će dobiti korisnici Ponikvinih usluga.
Manjak radnika veliki problem
– U svim našim nastojanjima da otočanima i povremenim stanovnicima našeg otoka ponudimo visoku razinu komunalnih usluga, činimo ogromne napore u rješavanju svih terenskih problema na koje nailazimo, među ostalim i kroz dežurstva i dodatne obilaske, odnosno pražnjenja spremnika na lokacijama na kojima su takvi problemi najizraženiji. U svemu tome nam, osim neodgovornosti pojedinca, najveći izazov čini i izraženi deficit radne snage. Manjak ljudi već je izrazito prisutan kod uposlenih na odvozu otpada, ali i radnika koji rade na reciklažnim dvorištima, jednako kao i na središnjem kompleksu, na Treskavcu.
Rado bismo uveli i dvosmjenski rad na reciklažnim dvorištima kako bismo građanima omogućili njihovo korištenje čak i u večernjim satima, ali to je za sad nemoguće jer radnike ne uspijevamo naći ni posredstvom Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a ni putem specijaliziranih agencija. U tom svjetlu pozdravljamo nedavnu inicijativu Gradskog vijećnika Gorana Marevića koji je inicirao donošenje odluke kojom bi se angažirali radno sposobni korisnici socijalnih programa Grada, navodi Neven Hržić.