Kapari u procesiji ulicama vrbničke povijesne jezgre / Foto M. TRINAJSTIĆ
Procesija koju su i ove godine članovi Bratovštine poveli ulicama vrbničke povijesne jezgre imala je posebnu težinu, i to stoga što se upravo ove godine obilježava 700. obljetnica njezinog utemeljenja
povezane vijesti
VRBNIK – I ove je godine Veliki petak, spomendan Isusove muke i smrti na križu, u Vrbniku obilježen na tradicionalan način, onako kako se središnji dan Vazmenoga trodnevlja ondje obilježavao stoljećima. Posebnost procesije kojom se taj obred posvud slavi, u tom otočnom lokalnom središtu oduvijek čini uloga koju u tom vjerskom činu na svojim leđima nose kapari – članovi vrbničke Bratovštine sv. Ivana Krstitelja. Baš kao što su to činila njihova braća u proteklim stoljećima, i današnji su kapari danas spremno odradili jednu od svojih brojnih zadaća, a u red kojih osim predvođenja procesija (kakve se upriličuju na Veliki petak i Tijelovo), spadaju i one u kojima bratovština sudjeluje u ispraćajima svojih preminulih sumještana. U samoj procesiji kapari nose dva stara raspela Bratovštine. Nakon procesijskog prolaska svojim mjestom, okupljaju se u kapeli od Ružarija u župnoj crkvi te pjevaju Božji plač i Pojubicu, s time da se Božji plač pjeva isključivo na »Veli petek«.
Posebna težina
Procesija koju su i ove godine članovi te bratovštinske zajednice poveli ulicama vrbničke povijesne jezgre imala je posebnu težinu, i to stoga što se upravo ove godine obilježava 700. obljetnica utemeljenja bratovštine. Kako smo doznali od općinskog načelnika Dragana Zahije koji nije skrivao svoj ponos činjenicom da je upravo njegovo mjesto dom najstarije hrvatske bratovštinske organizacije, lokalna se uprava nedavno zamolbom obratila predsjedništvu Hrvatskog sabora za njegovim pokroviteljstvom nad svečanošću obilježavanja velikoga i vrijednog jubileja djelovanja Bratovštine sv. Ivana Krstitelja.
– Predsjedništvo Sabora na spomenutu je zamolbu pred samo koji dan odgovorilo prihvaćanjem svoga pokroviteljstva, pa danas tako sa zadovoljstvom mogu predstaviti da će središnja proslava te velike obljetnice u Vrbniku biti upriličena 29. listopada – otkrio nam je vrbnički općinski načelnik.
Doznali smo i da je općinski čelnik, također pred samo koji dan, donio i odluku o osnivanju, odnosno imenovanju počasnog odbora svečanosti obilježavanja 700. obljetnice kapara kojim će predsjedati kardinal Josip Bozanić. Uz njega će počasni odbor još činiti i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, krčki biskup Ivica Petanjak i, naravno, sam općinski načelnik Dragan Zahija.
Čak 62 bratovštine
U zapisima vlč. Mihovila Bolonića, neumornog istraživača i kroničara kulturne i crkvene prošlosti otoka Krka, stoji da je u sačuvanoj dokumentaciji prve kanonske vizitacije biskupa Petra Bemba iz 1565. godine navedeno da su u to vrijeme na otoku Krku djelovale čak 62 bratovštine, od kojih po 16 na području Vrbnika i Dobrinja, 13 u gradu Krku, 8 u Omišlju, 6 u Baški, dvije na području Dubašnice te jedna u Poljicima. Drugi pak predani kroničar, poznavatelj i istraživač otočne sakralne i povijesne baštine, vlč. Anton Bozanić, u jednom svome radu predstavio je i da se, sukladno očuvanim arhivskim zapisima, najstarijom bratovštinom može držati ona koja je u gradu Krku nastala 1262. godine – Bratovština sv. Ivana »dei Battudi«. Nakon nje, otočnu bratovštinsku listu nastavlja bašćanska Bratovština Sv. Duha (iz 1276.), a potom i Bratovština sv. Franje koja je djelovala u istoimenoj crkvi u Krku (od 1300. godine). Nakon nje je osnovana i Bratovština sv. Marije, također u Krku (1305.) te na koncu 1323. godine i ova vrbnička, sv. Ivana Krstitelja, jedina opstala do današnjeg dana.