
Foto Društvo Sinjali i Denis Lešić
Staza vodi kroz područje iznimne biološke raznolikosti u kojem je zabilježeno čak 19 vrsta divljih orhideja, uključujući i rijetku močvarnu kruščiku, jedinstvenu za otok Krk
povezane vijesti
U okrilju manifestacije Baška Rožica – proljetnog vikend-festivala cvijeća putem kojeg Bašćani i njihovi posjetitelji, prikladno upravo ovome dijelu godine, uživaju u mirisnome cvijeću, oživljenome zelenilu, ali i u aktivnostima na otvorenome te njegovanju lokalnih običaja, proteklog je vikenda održano i predstavljanje novog projekta iza kojeg stoje članice i članovi već desetljećima izimno aktivne Udruge Sinjali Baška.
Središnji dan tog višednevnog festivala tako je posvećen bio prezentaciji novouređene poučne Bašćanske staze orhideja, vrijednog projekta tog udruženja i njihovih stručnih suradnika koji spaja prirodu, znanost i održivi turizam.
Nastala kroz višegodišnju suradnju s prof. Ljiljanom Borovečki-Voska i dr.sc. Berislavom Horvatićem, staza vodi kroz područje iznimne biološke raznolikosti u kojem je zabilježeno čak 19 vrsta divljih orhideja, uključujući i rijetku močvarnu kruščiku, jedinstvenu za otok Krk.
Bogatstvo prirode
– Riječ je o prvom sustavno istraženom i interpretiranom prostoru ove vrste u Baški, koji posjetiteljima nudi priliku da krajolik upoznaju na dublji, sadržajan i održiv način, rekla je Ivana Topić, direktorica TZO-a Baška, ustanove koja organizacijski stoji iza 9. izdanja Baške rožice.
Osim važnom sastavnicom programa festivala, ova će staza od sad biti i novim vrijednim elementom turističke i izletničke ponude Baške, kao jedne od krčkih destinacija koja je poznata po svojim outdoor sadržajima i ponudi, jednako kao i brojnim sličnim programima kojima se promiče očuvanje prirode i valoriziranje prirodnih i kulturno-baštinskih vrijednosti ovog dijela otoka Krka, zaključuje Topić.
Prigodni program predstavljanja poučne Bašćanske staze orhideja počeo je u restoranu Mošuna, na lokalitetu s kojeg staza kreće i vodi sve do izvora Vele rike, jedinog stalnog vodotoka na jadranskim otocima.
Promocija staze počela je predavanjem na pripremi i provedbi ovog projekta angažiranih stručnjaka, prof. Ljiljane Borovečki-Voska i dr. Berislava Horvatića koji su po završetku uvodnih izlaganja okupljene ljubitelje prirode, cvijeća i planinarenja poveli cijelom višekilometarskom rutom, na potezu Mošuna – Baba – stari hrast – izvor Vele rike.
Stari hrast
Više desetaka okupljenih tako je posvjedočiti moglo ljepoti, očuvanosti, ali i bogatstvu prirode tog dijela Bašćanske udoline gdje su vrijedni “sinjalovci”, članice i članovi Društva za kulturu, ekologiju i tradiciju tijekom protekle tri godine pripremanja i razrađivanja projekta uz pomoć TZ-a i Općine Baška uspješno odradili uređivanje i informativno-edukativno opremanje staze.
– Ponosni smo na ovo naše novo ostvarenje u realizaciji kojeg su nam pomogli mnogi iskusni stručnjaci, među kojima i dvoje kojima je povjereno bilo predstavljanje ove staze.
Tu su bili i mnogi drugi, među kojima i naši prijatelji sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji su naše aktivnosti na ovom projektu nedavno iskoristili i za provođenje istraživanja staroga hrasta pored izvora Vele rike, na lokalitetu gdje staza završava.
Eto, upravo smo doznali da je to stablo prema njihovim spoznajama staro više od 340 godina, pa smo osim u promoviranju i čuvanju vrijednih cvjetnica koje će se šetačima duž staze već ovog proljeća predstavljati u svojoj punoj ljepoti i šarenilu novu prirodnu vrijednost i znamenitost dobili i u tom mnogim šetačima poznatome stablu.
U svakom slučaju, u suradnji s vrsnom poznavateljicom orhideja, prof. Borovečki-Voska kao i dr. Horvatićem koji je možda i najbolji poznavatelj prirodnih i tradicijskih vrednota ovog dijela otoka, na tom su području otkrivena vrijedna staništa divljih orhideja, od kojih su neke prava rijetkost.
Pritom je dogovorena i višegodišnja suradnja na nastavku i širenju istraživanja kojima će se obuhvatiti razne botaničke, ali i geomorfološke zanimljivostima našega kraja.
Društvo Sinjali krenulo je u realizaciju edukativne Staze orhideja kako bi se ljubitelji prirode upoznali s ovom biljnom vrstom koja svjedoči o velikoj bioraznolikosti našeg područja, istakla je Polonijo, napomenuvši i da se prigodom odabira lokaliteta na koje su postavljene infoploče vodilo računa da se njihovom instalacijom ne ugrozi stanište cvijeća koje je “zvijezda” projekta.
Edukativne ploče
Uz stazu je postavljeno osam edukativnih ploča koje kroz dvojezične tekstove, na hrvatskome i engleskom jeziku, kao i ilustracije te fotografije, objašnjavaju botaničke i geomorfološke osobitosti ovog područja, predstavila nam je Branka Polonijo, predsjednica tog otočnog udruženja.