Knežev dvor u Rabu

Slikovnica i terapeutski roman: Butkovićeva djela nenametljivi podstrek djeci i roditeljima

Hrvoje Hodak

Promovirana je slikovnica ''Pas koji nije znao plivati'' te roman "Modri zvjezdani vlak"



RAB – U ambijentu atrija Kneževog dvora održana je dvostruka promocija knjiga rapsko-zagrebačkog književnika Krešimira Butkovića.


Večer u kojoj su promovirani slikovnica ‘’Pas koji nije znao plivati’’ te roman »Modri zvjezdani vlak« započela je pjesmom vrtićara i zahvalom gradonačelnika Nikole Grgurića autoru na tome što u svojim djelima gotovo nikada ne zaboravlja dotaknuti svoj Rab. Prof. Gordana Ćuk-Ribarić istaknula je važnost proznog i likovnog pristupa u Butkovićevoj slikovnici jer upravo tu započinje ona prva ljubav djece prema knjizi i čitanju.


Interpretativno dočaravajući atmosferu radnje ocijenila je štivo nenametljivim podstrekom kako djeci, tako i roditeljima da ponekad budu hrabriji nego što jesu. Hrabrost malog koker-španijela Barta iz slikovnice, primjer je svjesnog samožrtvovanja u nastojanju da budemo od pomoći drugome, otklanjajući pritom nesvjesno strah koji nas je do tada kočio. S time se složio i sam autor, dodajući da je to logoterapijski trenutak u slikovnici koji se stručno zove ‘’autotranscendencija’’, odnosno ‘’sebenadilaženje’’. U ime nakladnika ‘Naklade Uliks – Rijeka’, okupljenima se obratio Silvano Frančišković koji je govorio o procesu nastajanja slikovnice te o vrhunskim ilustracijama autorice Lane Hudine.




Kad je pak riječ od romanu ‘’Modri zvjezdani vlak’’, logoterapijskoj bajci za djecu i odrasle, Frančišković je posebno istaknuo zadovoljstvo činjenicom da je taj roman dotaknuo mnoge male i velike čitatelje, uz želju da se osim u izbornoj, on nađe i u obveznoj školskoj lektiri. Tom prigodom predstavljena je i mr. sc. Ivana Bašić, koja je darovala svoj glas zvučnom zapisu knjige, a istaknuto je i da je roman struka označila i pogodnim za osobe oštećena vida.


Naime, na poleđini korica nalazi se QR kod kojim se otvara poveznica na audiozapis romana. Zaključujući da je ovaj terapeutski roman, u kojem su glavni likovi djevojčica Lea i vlak Ida, vrijedan pažnje i čitanja, prof. Ćuk-Ribarić naglasila je važnost ovakve literature u dječjoj književnosti, a nakladnik je istaknuo i činjenicu da je font slova u slikovnici prilagođen i djeci koja imaju problema s disleksijom.