Duga tradicija

Brodogradilište Lošinj obilježilo 200 godina lošinjske brodogradnje. Predstavljena knjiga Julijana Sokolića

Portal Novi list



U srijedu, 6. studenog 2024. godine u Muzeju Apoksiomena u Malom Lošinju svečano je obilježena 200 godina duga tradicija lošinjske brodogradnje, a u sklopu obilježavanja predstavljena je i knjiga autora Julijana Sokolića „Brodogradnja otoka Lošinja“.


Ovo povijesno djelo na jednom mjestu objedinjuje fascinantne pothvate lošinjskih brodograditelja od davne 1824. godine kada je prije točno dvije stotine godina svjetskim morima zaplovio prvi brod jedrenjak duge plovidbe, izgrađen u nekadašnjem brodogradilištu Siksta Katarinića pa sve do modernog poslovanja lošinjskog škvera koje danas djeluje u sklopu Lošinjske plovidbe.





Knjigu su javnosti predstavili direktor Lošinjske plovidbe – Brodogradilište d.o.o. Antony Saganić, autor knjige Julijano Sokolić te akademik Elso Kuljanić, a predstavljanju su prisustvovali i gradonačelnica Malog Lošinja Ana Kučić, nekadašnji direktori lošinjskog brodogradilišta te mnogobrojni predstavnici gradskih i županijskih institucija.


„Ovu knjigu zaista možemo smatrati veličanstvenim povijesnim materijalom i ostavštinom budućim generacijama. Činjenica da je postojala potreba za trećim izdanjem knjige o lošinjskoj brodogradnji te da su sve prethodne naklade iscrpljene, svjedoči o interesu za ovu temu koji s godinama ne jenjava, i to mi je iznimno drago.


Današnje Brodogradilište Lošinj nasljeđe je dvjesto godina duge tradicije detaljno opisane u knjizi i zato sam iznimno ponosan da smo, usprkos nepovoljnim uvjetima u hrvatskoj brodograđevnoj industriji, uspjeli ne samo održati, nego i unaprijediti brodograđevnu djelatnost na Lošinju u korist cijele lokalne zajednice – izjavio je direktor lošinjskog brodogradilišta Antony Saganić.



Značaj lošinjskog škvera za lokalnu zajednicu simbolično leži i u činjenici da se on danas nalazi u ulici koja nosi ime lošinjskih brodograditelja, odajući tako počast generacijama koje su ga stvarale, ali i njegovoj neospornoj ulozi koju danas ima u životu stanovnika otoka Lošinja, a neposredno i stanovnika ostalih otoka.



Lošinjsko brodogradilište uspjelo je odoljeti različitim izazovima u svojoj dva stoljeća dugoj povijesti, ali i poslijeratnom krahu hrvatske brodogradnje i posebnim izazovima u gospodarstvu u posljednjih nekoliko godina te danas posluje bez državnih ili privatnih kreditnih zaduženja, uz kontinuirani rast godišnjih prihoda i dobiti.



„Kao što sam i rekao u predgovoru ove knjige, ova monografija predstavlja sadržaj koji je potrebno s vremena na vrijeme pročitati i podsjetiti se svih nedaća kroz koje je bilo potrebno proći da bi očuvali stoljetnu tradiciju brodogradnje u Lošinju, jer samo tako možemo biti još ponosniji na sve njezine uspjehe.


Ova knjiga je upravo to – očuvanje uspomene na sve nedaće i uspjehe naših predaka koji su stvorili temelje Lošinja i želja nam je da oni nikad ne padnu u zaborav. Vjerujem da je ova knjiga to i postigla“ – zaključio je direktor Saganić.