Rab

Bogat program ususret 70. rođendanu ŽSB Insula

Lucian Borić



Ove godine Županijska specijalna bolnica Insula proslavit će svoj 70. rođendan! Iako je službeno osnovana 1. rujna 1955. g., s radom je otpočela ranije. Od tada kontinuirano skrbi o zdravlju i dobrobiti svojih pacijenata i šire zajednice.


Unatoč skromnim uvjetima rada i teškim trenucima koji su obilježili određena povijesna razdoblja, Bolnica se posljednjih dvadesetak godina prometnula u uglednu zdravstvenu ustanovu. Uz kvalitetne terapijske programe i niz zdravstvenih usluga na polikliničkoj razni, ističe se kontinuiranim ulaganjem u podizanje bolničkih standarda, infrastrukturu, opremu i ljudske resurse.


U 2025. g. ŽSB Insula je ušla s novom funkcionalno i dizajnerski osvježenom web stranicom (www.sb-insula.hr), a veljača donosi niz značajnih i zanimljivih aktivnosti ususret 70. rođendanu!




U znak zahvalnosti svima onima koji su predanim radom doprinijeli razvoju ove ustanove, kao i onima koji su joj povjerili brigu o svome zdravlju, tijekom 2025. g. nizom aktivnosti obilježit će se ova značajna obljetnica.


U utorak, 11. veljače, s početkom u 12 sati održat će se okrugli stol “Izazovi mentalnog zdravlja u svijetu digitalnih tehnologija”.


Uz poznatog televizijskog voditelja Aleksandra Stankovića u ulozi moderatora, ovu relevantnu temu iz različitih perspektiva sagledat će eminentni stručnjaci: prof. dr. sc. Predrag Pale, prof. dr. sc. Borut Peterlin, doc. dr. sc. Ana Kaštelan, Mario Kojundžić, dipl. iur. i prof. dr. sc. Vesna Šendula Jengić.


Govorit će o utjecaju digitalnih tehnologija na mentalno zdravlje, osobito u kontekstu prekomjerne i nekritičke uporabe među djecom i mladima.


Raspravljat će o tome kako tehnologija utječe na razvoj mozga, pažnju, ponašanje i socijalne vještine, kao i o otuđenosti, depresiji i drugim sve češćim mentalnim poteškoćama. Bit će riječi i o pojedinim fenomenima i trendovima (npr. FOMO i JOMO) koji se javljaju kao posljedica digitalne transformacije društva.


Posebno raduje što će nakon okruglog stola jedan od najpoznatijih hrvatskih voditelja, Aleksandar Stanković, predstaviti svoju knjigu “Depra” o kojoj sam kaže: “Knjigu sam odlučio izdati da bih pomogao drugim ljudima koji imaju problema s depresijom i da bih, barem djelomice, s njih skinuo stigmu luđaka koji su izopćeni iz zajednice.”


Uz djelatnike Bolnice, program je namijenjen široj javnosti te se svi pozivaju da svojim prisustvom uveličaju ovaj događaj i da zajedno progovore o vrlo aktualnoj temi. Zainteresirane se moraju najaviti na: [email protected]


Sljedeći dan, 12. veljače, nakon svečane sjednice Upravnog vijeća, održat će se promocija Fotomonografije “Insula 2025.” u izdanju ustanove.


U prisustvu predstavnika osnivača, župana Zlatka Komadine, i drugih uvaženih gostiju, knjigu će predstaviti prof. dr. sc. Amir Muzur i glavna urednica i ravnateljica Bolnice prof. dr. sc. Vesna Šendula Jengić.


U svome predgovoru ona je napisala: “Danas, nakon dugogodišnjega naporna rada, nade i entuzijazma djelatnika, nakon brojnih pohvala, objektivnih kritika, ali i diskreditiranja naših sposobnosti i vjere u dobrobit (a dobrobit čovjeka jedini je pravi i istinski cilj naših nastojanja), možemo biti zadovoljni.


Što je mjerilo našeg zadovoljstva i uspjeha ako se zapitamo kojom su varijablom mjerljive tako nježne strune kao što je ljudska duša? Kakav je smisao imalo osnivanje jedne ustanove u provinciji, na otoku, daleko od urbanih, kulturnih i privrednih središta, daleko od središnjih sveučilišnih i zdravstvenih centara koji u svakom trenutku mogu ipak pružiti cjelovitu zaštitu, ako se za to ukaže potreba?


Je li ideja korisnosti liječenja oboljelih daleko od njihovih najbližih imala svoju protutežu u postignutu oporavku? Ako jest, je li to bilo moguće s obzirom na raspoložive resurse? Činjenice govore da jest.


Unatoč svemu, Bolnica je kroz svoju povijest tijekom proteklih sedam desetljeća rasla i razvijala se. Upućuje li već to na zaključak da se ideja u ovom slučaju pokazala opravdanom? Odgovori na neka od tih pitanja ispisani su na stranicama ranije monografije, ali i ove fotomonografije koja slikom približava našu svakodnevicu.”