Plaže u raljama fiskalizacije

Besplatno tuširanje usrećilo kupače na Krku, komunalci se žale na enormnu potrošnju vode

Mladen Trinajstić

Svi krčki tuševi koji se naplaćuju – fiskalizirani su. Oni koji nisu, poput ovog na plaži Ježevac – nemilice »toče« besplatno / Foto M. TRINAJSTIĆ

Svi krčki tuševi koji se naplaćuju – fiskalizirani su. Oni koji nisu, poput ovog na plaži Ježevac – nemilice »toče« besplatno / Foto M. TRINAJSTIĆ

Od ove godine naplata tuširanja nije moguća ako tuševi nisu fiskalizirani. Kako to zahtijeva znatne izdatke i tehničke preinake, većina krčkih komunalaca ovog ljeta ne naplaćuje tuširanje, što za posljedicu ima enormnu potrošnju vode. Na otoku se novim uvjetima prije sezone prilagodila samo Baška, a nedavno i Punat



KRK  Nakon što je, osam godina po uvođenju sustava fiskalizacije u našoj zemlji u cilju bolje kontrole tržišnog prometa u gotovini, fiskalizacijska obveza početkom ove godine uvedena i za sve samonaplatne automate, to je nekima donijelo određene poteškoće. Naime, osim vlasnika uređaja za prodaju kave, sokova i grickalica, obveza fiskalizacije automata u koje se ubacuje gotov novac zahvatila je i komunalna društva. I dok su, s obzirom na tehničke karakteristike parkirnih automata svi, pa tako i otočni komunalci s fiskalizacijskim obvezama u tom segmentu svog poslovanja na kraj izašli relativno lako i bezbolno (što ne mora uvijek značiti i jeftino), fiskalizacijske obveze koje su od početka ove godine zahvatile i one njihove uređaje pogonjene žetonijerama u koje se ubacuju kovanice, mnogima su donijele dodatne brige. Od početka ove godine, naime, fiskalizacijom se obuhvaćaju baš svi gotovinom »pogonjeni« uređaji, pa tako i oni koji zbog tehničkih razloga ne izdaju račune. Obvezatnim nadogradnjama, naravno ako se »pogone« kovanicama, stoga su od ovog ljeta zahvaćeni i tuševi na plažama.



Obveza praćenja i ispunjavanja strogih pravila propisnih od Porezne uprave, odnosno Ministarstva finacija, kažu nam neki od čelnika otočnih komunalnih kompanija, mnogima je ovog ljeta zadala dodatnu brigu. Neki poput Bašćana i Puntara, točnije njihovih komunalnih društava TD-a Baška i Črnika, svoje su »plažne servise« uspjeli pred početak sezone ili u njezinu tijeku, prilagoditi propisanim fiskalizacijskim normama, dok se dio njih, poput krčkog Komunalnog društva Vecla, istoj toj obvezi prilagodio skidanjem žetonijera s plažnih tuševa i omogućavanjem njihova besplatnog korištenja. Kakva su iskustva u oba slučaja, predstavili su nam Ivica Kvasić, direktor puntarskog komunalca, Karla Jurešić iz TD-a Baška te Danko Milohnić, čelnik Vecle.


 Na plaži Meline kupači se mogu tuširati do mile volje / Foto M. TRINAJSTIĆ

Na plaži Meline kupači se mogu tuširati do mile volje / Foto M. TRINAJSTIĆ


 


Nevidljivi moduli




– Mi smo obvezu fiskalizacije naših plažnih tuševa uspjeli zadovoljiti tek početkom kolovoza, i to nakon što je u prethodnom dijelu sezone spomenuta usluga svima morala biti omogućena besplatno, otkrio nam je Kvasić napomenuvši da je, otkad su tuševi na plažama Punta opremljeni novim, izvana nevidljivim fiskalizacijskim modulima, zamjetna bitno manja potrošnja vode. Sustav zasad odlično funkcionira, a uspjeli smo ga ugraditi u prostor koji je dosad u postoljima zidanih tuševa bio namijenjen smještaju žetonijera, sklopova u koje su se ubacivale kovanice. Sad nakon što kupač ubaci dvije kune, dimenzijema maleni uređaj opremljen SIM-karticom odašilje signal kojim porezne instance, bežičnim putem, bilježe na tušu ostvareni gotovinski promet. No za rad tog uređeja potrebna je električna energija koja je na svakom od pet takvom opremom »naoružanaih« tuševa osigurana uz pomoć malenog solarnog panela instaliranog nad postoljem tuša. Zasad se ne možemo požaliti na rad i funkcionalnost uređaja, tim više što smo nakon poduljeg traženja uspjeli pronaći vrlo agilne dobavljače tih modula, od kojih smo ih uspjeli dobaviti po prihvatljivoj cijeni, ali i koji su se pokazali brzima i učinkovitima i u smislu praćanja njihova rada i servisiranja, zaključio je Kvasić.


Ulaganje od oko 5.000 eura


Za fiskalizaciju sedam plažnih tuševa i pet WC-a, onako ugrubo, platili smo oko pet tisuća eura, predstavio nam je čelnik puntarskog komunalnog društva procijenivši da po svakom »prodajnom mjestu« za provedbu postupka fiskalizacije u prosjeku treba izvdvojiti između dvije do tri tisuće kuna. Usto, za održavanje softvera za svako takvo mjesto naplate valja izdvajati nekoliko dodatnih desetaka kuna mjesečno, uključujući i period u kojem ti plažni objekti ne rade, otkrio nam je naš sugovornik dodavši da se glavnina uprihođenog novca, osim za pokrivanje spomnutih režijskih troškova, u Puntu ulaže i za podmirenje troškova zbrinjavanja (prethodno fiskaliziranih) otpadnih voda.

 


Problem visoke temperature


Njegova kolegica, direktorica TD-a Baška rekla nam je pak da su plažni tuševi na bašćanskoj Veloj plaži »briga i obveza« nositelja prava koncesijskih odobrenja, dok se komunalno društvo ondje brine isključivo o načinu rada i naplate plažnih WC-a.
– Te smo montažne objekte uspjeli pravovremeno, pred početak sezone, opremiti fiskalizacijskim modulima koji prigodom ubacivanja kovanica, telekomunikacijskim putem odrađuju svoju namjenu i ne mogu reći da stvari danas ne funkcioniraju, kaže Jurešić, priznajući da je problema »u hodu« ipak bilo. Najviše zbog visokih temperatura kojima su izloženi ti uređaji smješteni uz žetonijere plažnih WC-a, povremeno se znalo događati da se spomenuti elektronički sklopovi »zablesiraju«, a što bi postalo vidljivo iščitavanjem izlista fiskaliziranih naplata na kojima se vidjelo po tri ili četiri naplate u isto toliko sekundi. Problem sa storniranjem takvih neostvarenih, ali fiskaliziranih naplata, osim kontaktom s nadležnim poreznim tijelima, uspjeli smo riješiti ugradnjom malih rashladnih uređaja uz fiskalizacijske module ugrađene pored žetonijera na ulazu u WC tako da u posljednje vrijeme problema nema u 99 posto gotovinskih naplata, zaključila je Jurešić.


Zasad »po starom« – tuš na krčkoj plaži Koralj / Foto M. TRINAJSTIĆ

Zasad »po starom« – tuš na krčkoj plaži Koralj / Foto M. TRINAJSTIĆ


 


Utrostručena potrošnja


Danko Milohnić, čelnik krčke Vecle, rekao nam je da se to komunalno društvo, kao i dobar dio ostalih takvih kompanija s otoka Krka, ove sezone novim poreznim pravilima odlučilo prilagoditi – ukidanjem sustava naplate plažnih tuševa. – Nažalost, u odnosu na prethodne godine u kojima se tuširanje na plaži plaćalo dvije kune, postavom pres-ventila uz pomoć kojih voda iz tuševa teče tridesetak sekundi nismo postigli željeni cilj, otkriva nam Milohnić. I u Krku, kao i u ostalim otočnim mjestima u kojima se tuširanje sad silom prilika ne naplaćuje, bilježimo osjetan porast potrošnje vode, a računanje na savjest i ekološku osviješetnost korisnika, očito, ne donosi ploda. Potrošnja vode u nas se utrostručila pa je, tako, gledajući samo plaže Ježevac i Koralj, na tuširanje (besplatne) vode u srpnju ondje isteklo čak tisuću kubika, što nije mali trošak, otkrio nam je Milohnić. Primjećujemo da tuševi, otkad je ukinuta naplata, rade bez prestanka, da se po pres-ventilima »udara« čim voda prestane teći, što nije ekonomično, a ni prihvatljivo niti u ekološkom smislu. U svakom slučaju, nešto ćemo po tom pitanju silom prilika ipak morati napraviti, a što i kako, tek trebamo vidjeti, zaključio je Milohnić napomenuvši da opremanje dijela postojećih krčkih tuševa propisanim fiskalizacijskih modulima nije bilo moguće bez većih investicija. U dio naših tuševa takvi se uređaji nisu niti mogli ugraditi. Međutim, pokušaj s omogućavanjem besplatnog tuširanja, barem kako sad stvari stoje, također nije održiv te se u narednim godinama ipak neće moći nastaviti s današnjom praksom, ponajprije zbog količina i troškova za tu nakanu »izlivene« vode, a koji se danas pokrivaju solidarnim izdvajanjima komunalnog društva, TZ-a i Grada Krka, iz sredstava koja se namiču naplatom turističke pristojbe koja je namijenjena održavanju i razvijanju »turističke infrastrukture«.