
Foto Bojan Purić
povezane vijesti
Povodom Dana planeta Zemlje, nedavno utemeljena Udruga za očuvanje bioraznolikosti “Anima Lošinj” organizirala je javnu tribinu o bioraznolikosti, pozvavši kandidate za lošinjsko gradonačelničko mjesto koji su dosad objavili svoje izborne namjere.
Uvodno su neke od situacija u komunalno-turističkim građevinskim radovima, koje smatraju nepovoljnima po bioraznolikost, prikazale predsjednica udruge Kristina Volarić i članica vodstva Bojana Genov, a potom su riječ dobili kandidati – Silvija Kocijan (stranka Javno dobro), Mario Franković (nestranački kandidat) i Ivica Krstaš (Domovinski pokret), dok je sadašnja gradonačelnica i HDZ-ova kandidatkinja Ana Kučić poslala dopis opravdavajući izostanak ranije dogovorenim obavezama, uz pregled dokumenata i akcija koje vodstvo Grada poduzima u područjima od interesa udruge.
Kocijan je rekla da sada “ni prva generacija prava nije stabilna, a kamoli treća, u koju pripada pravo na zdrav okoliš”, da “naš otok izumire u prirodi” te je istaknula da je na predstavljanje prijedloga gradskog proračuna došlo dvoje ljudi, da se građani “boje vlastite sjene” i da od građana čuje da “moraju glasati za gradonačelnicu, jer imaju ugovor o stanu ili javnoj površini”.
Franković je svoje izlaganje fokusirao na nedostatak komunikacije i transparentnosti u radu sadašnje gradske uprave, a ideje organizatorica tribine, poput društvenog vrta u kojem bi nešto mogli uzgajati oni koji za to inače nemaju uvjeta, ocijenio je izvanrednima i pozvao ih “na aktivnu komunikaciju, kao ljude koji mogu pomoći u određenom djelokrugu”, bude li izabran za gradonačelnika.
Krstaš je poručio da stanovnici Lošinja “ne trebaju biti perfomeri tradicije, nego je živjeti”. Sebe je opisao kao “Indijanca u Americi kojemu je bijeli čovjek sve izbetonirao”. Poručio je da prilikom košnje mnogo plastike leti u zrak, da se ona pretvara u mikroplastiku, odnosno kancerogene otrove.
Tijekom rasprave, iz publike se javio Dubravko Devčić, predsjednik u dosadašnjem sazivu Gradskog vijeća (nestranački, u poslijeizbornoj većini s HDZ-om i koalicijskim partnerima), poručivši da je ovakva tribina preuranjena s obzirom na to da još teče rok za kandidiranje i da i on do 29. travnja može dati kandidaturu, našto je moderatorica Bojana Genov odgovorila da su pozvali one koji su u sredstvima javnog priopćavanja dosad objavili svoje kandidature i da one koji to dosad nisu učinili ne može uzeti za ozbiljno.
Iz publike, Jelena Skorupski rekla je da u Švicarskoj, gdje je živjela 53 godine, košnja livada nije dozvoljena do 15. lipnja zbog flore i faune, Petar Opić koji živi na relaciji Lošinj-Nizozemska, da je od 1965. godine i njegovog prvog dolaska uvelike promijenjena flora i fauna Lošinja, a da se u inozemstvu troše milijarde kako bi se vratilo ranije stanje u prirodi, dok se kod nas sve uništava.
Jakov Pekas rekao je da jedino u Lošinju postoji marina usred grada, Adela Pešić (i sama sudionica predizborne kampanje; nastupa uime Krstaševog DP-a), da se turistička plovila sidre ispred plaža i da njihovi korisnici ispuštaju otpadne vode u more te da je zbog toga bilo mnogo slučajeva trovanja nakon kupanja u moru.
Žustro se raspravljalo o ubijanju koza na otoku Unijama te Umpiljku, brdu na jugu otoka Lošinja. Bojana Genov je rekla da Ministarstvo poljoprivrede jedino može dati dozvolu za to, a nije ju dalo, dok je Grad Mali Lošinj odgovorio da je nadležan Mjesni odbor Unije.
Ivica Krstaš rekao je da su te koze proglašene divljima, kako Lovačko društvo ne bi moralo platiti njihovo zbrinjavanje i da je potom “izmišljeno da su bolesne” i pobijene su, “na čemu je zaradio gospodin iz HDZ-a”.
Dubravko Devčić je odgovorio da su po prvim ulascima koza u vrtove, neke odstrijeljene i da je potom analizom utvrđena zaraza Q-groznicom, potencijalno opasnom za ljude, naročito trudnice. Rekao je da je Ministarstvo poljoprivrede odobrilo odstrjel.