
Foto Lucian Borić
povezane vijesti
U ponedjeljak je tradicionalnom komemoracijom za stradale rapske učenike, polaznike lošinjske Ekonomske i Pomorske škole, obilježena tragedija koja se dogodila kod Trstenika 27. travnja 1962. godine.
Podsjetimo, rapski školarci tada su se običnim čamcem vraćali kući na Rab za prvomajske praznike, a onda se kod Trstenika pojavila nevera koja je prevrnula i potopila čamac.
Rodbina, generacijski prijatelji stradalih, predstavnici Grada Raba i Udruge pomorskih kapetana otoka Raba, te predstavnici SŠ Markantuna de Dominisa krenuli su put Trstenika iz rapske luke u 9 sati, brodom „Barba Šime“.
Na mjestu tragedije, nedaleko od Trstenika, pjesnik Josip Fafanđel održao je dirljiv govor napomenuvši kako je, nažalost, žive rodbine i prijatelja stradalih u ovoj tragediji s godinama sve manje.
„Ovoj komemoraciji može se priključiti svatko tko osjeti potrebu da u zajedništvu podijeli osjećaje žaljenja prema onima koji su ovdje nestali doslovno s ovog svijeta, na morskom dnu, skriveni, i zauvijek debelim morem prekriveni. Ali prvenstvo dolaska najprije želimo omogućiti njihovoj rodbini i prijateljima, kojih je nažalost, u užem obiteljskom smislu, također sve manje na životu.”
Osvrnuo se i na preživjele iz tragedije, koji su također bili prisutni na komemoraciji, podsjetivši na svakodnevne teškoće koje osjećaju.
“Neobično smo ponosni što su i ove godine među nama Nataša Tijan, tada Valovičić i Marijan Pičuljan, preživjeli svjedoci tog strašnog događaja. A njima vrijeme sigurno ne prolazi tako brzo, jer sjećanja su ukorijenjena u njima, tako čvrsto i jasno, ma gotovo kao da je to jučer bilo. A bilo je veliko zlo. Ovdje su odjednom, gotovo u trenu, sve radosti života jedne mladosti pretvorene u pakao.”
Naglasio je i posebnu važnost sudjelovanja rapske srednje škole i njenih učenika u ovoj komemoraciji.
“Drago nam je zato što su i ove godine ovdje s nama i učenici naše škole na Rabu, a želim vas podsjetiti, kako su oni bili učenice i učenici upravo vaših sadašnjih godina života. Ali tragedija je prekinula njihov životni put.”
Učenici SŠ Markantuna de Dominisa Rab, Ivano Tomičić (2.g) i Damjan Kaštelan (3.g), pročitali su imena stradalih. Nakon minute šutnje, preživjeli iz tragedije – Nataša Valovičić Tijan i Marijan Pičuljan – položili su spomen-vijenac u more.
Podsjetimo, od devetnaest putnika nesretne barke, spasilo se samo njih troje; uz šesnaestogodišnjeg Marijana Pičuljana i sedamnaestogodišnju Natašu Valovičić, spasila se i petnaestogodišnja Marica Matić (danas pokojna).
Prvi je vijest o tragičnom brodolomu javio učenik Marijan Pičuljan, koji je jedini uspio doplivati do otočića Trstenika. Unatoč nevremenu, organizirana je, ali sa zakašnjenjem, potraga za njegovim prijateljima iz školskih klupa. Ribarski brod „Srdela“ spasio je Maricu Matić, hrabru djevojčicu, koja je nakon četiri sata borbe pobijedila olujno more. Uspjela je to i Nataša Valovičić. Doplivala je nakon dva sata do ribarskog broda. Ostalima, nažalost, nije bilo traga.
Stradali su: Josip Kuparić, Tomislav Karlić, Marija Mikelić, Ljubica Debelić, Mirjana Keko, Ljubica Španjol, Tereza Kordić, Nikola Pereza, Ivan Španjol, Franjo Blagdan, Slavko Španjol, Ante Franelić, Smiljka Travaš, Marija Debelić, Ljubica Mikelić i Josip Španjol.
Iskrcavši se na Trstenik, krenulo se put spomenika – stilizacije galeba slomljenih krila. Vijenac stradalima kod spomenika položili su učenici Ivano Tomičić i Damjan Kaštelan, kao predstavnik Grada Raba svijeću je zapalio Matko Krstačić, a kao predstavnik Udruge pomorskih kapetana otoka Raba Ivo Kučić.