Krčka Noć muzeja

“Ostaci” vatrogasnih intervencija kao upečatljivi eksponati izložbe u Decumanusu

Mladen Trinajstić

Foto Igor Gržetić

Foto Igor Gržetić

Od danas do 11. veljače može se pogledati izložba Muzeja hrvatskog vatrogastva »Što ostaje kad intervencija završi?« kojoj je cilj, kroz izloženu opremu, oštećenu ili uništenu u požarima ili drugim intervencijama, educirati o opasnosti vatrogasnog posla



Centar za kulturu Grada Krka svoju izložbenu sezonu, kao što je to i inače običaj krčkih kulturnjaka, započinje muzejskim postavom, odnosno u program ovogodišnje Noći muzeja uklopljenim gostovanjem Muzeja hrvatskog vatrogastva.


Krčani će tako od danas pa sve do 11. veljače u prostoru gradske galerije Decumanus imati priliku razgledati zanimljivu i poučnu izložbu »Što ostaje kad intervencija završi?«.


– Vatrogastvo inače povezujemo s gašenjem požara, crvenim vatrogasnim vozilima, visokim ljestvama te iznimnom hrabrošću koju vatraogasci redom iskazuju prigodom spašavanju ljudi i imovine. Tek nakon što se iscrpe ovi pojmovi, vatrogastvo povezujemo i s opasnošću.




Građani tako o opasnostima vatrogasnog posla najčešće saznaju kroz medije, ponekad nažalost i kroz izvještaje o stradavanju vatrogasaca.


No, o koliko opasnom zanimanju se zaista radi, možda najbolje svjedoči sve ono što ostaje kad intervencija završi, navode u svojoj najavi ovog zanimljivog i sadržajnog izložbenog projekta njegovi organizatori i domaćini iz krčkog Centra za kulturu.



Oprema s »pričom«


Muzej hrvatskog vatrogastva iz Zagreba pripremio je dvotjednu izložbu čija je primarna zadaća educiranje javnosti o opasnosti vatrogasnog posla kroz izloženu opremu, oštećenu ili uništenu u požarima ili tijekom neke druge vrste intervencije.


Cilj i smisao ovog izložbenog projekta predstavila nam je Maja Parentić, ravanteljica krčke kulturne ustanove koja se redovito priključuje nacionalnom projektu Hrvatskog muzejskog društva, također je i podizanje svijesti o humanosti vatrogasnog poziva.


Za potrebe izložbe prikupljeni su tako predmeti i priče iz gotovo svih krajeva Hrvatske, ali i oni iz različitih vremenskih razdoblja.


Rastopljena kaciga


Rastopljena kaciga iz Zagreba i vatrogasna svjetiljka iz Splita svjedoče o opasnostima kojima se izlažu vatrogasci koji gase požare u građevinama. Vatrom uništena pumpa iz Makarske podsjeća na pogibeljne situacije kojima su vatrogasci izloženi tijekom požara na otvorenim prostorima.


Interventno odijelo progoreno rastopljenim aluminijem govori o hrabrosti vatrogasaca JVP-a Dubrovačko primorje, iskazanoj prilikom gašenja opasnog požara na jahti. U nešto starija povijesna razdoblja uvodi pak priča o spašavanju bugarskog broda u Rijeci te spomen na tešku požarnu sezonu iz 1985. godine.



Na kraju, ostaju i imena vatrogasaca stradalih na intervencijama i pri drugim vatrogasnim zadacima, heroja koji su nesebično dali svoje živote spašavajući druge.


Ova je izložba, stoga, posvećena upravo njima, naglašava predstavnica organizatora ovog vrijednog izložbenog projekta koji će sasvim sigurno u krčku Galeriju Decumanus privući mnoge njene sugrađane.


Može i izvan radnog vremena


Izložbu čini 16 informativnih panoa, tri vatrogasne odore, tri uništene plinske boce, desetak kaciga, kao i desetak sitnih predmeta.


Osim u redovno radno vrijeme Galerije Decumanus (radnim danima od 10 do 13 sati), izložba “Što ostaje kada intervencija završi?”, uz nužno pridržavanje svih aktualnih epidemioloških mjera, moći će se razgledati i izvan “radnih sati”, ali uz prethodnu najavu organizatorima putem telefona na 051 220 041, odnosno mailom na [email protected].