Foto NIKOLA KURTI
Biti učitelj, prosvjetni djelatnik, osoba ili ustanova koja skrbi za mlade pa tako i za budućnost naše domovine nije lagan zadatak. No vrijedan je truda, vrijedan ljubavi, rada i nade u svakom danu - istaknula je ravnateljica Tatjana Bandera Mrakovčić
povezane vijesti
RIJEKA – Biti učitelj, prosvjetni djelatnik, osoba ili ustanova koja skrbi za mlade pa tako i za budućnost naše domovine nije lagan zadatak. No vrijedan je truda, vrijedan ljubavi, rada i nade u svakom danu – istaknula je na današnjoj svečanosti povodom obilježavanja 70 godina postojanja Osnovne škole “Nikola Tesla” ravnateljica Tatjana Bandera Mrakovčić.
Eksperimentalna škola
U kratkom osvrtu na povijest škole napomenula je da je ta riječka osnovnoškolska ustanova započela s radom pod nazivom Eksperimentalna škola, a današnje ime nosi od 1962. godine.
– Vjerojatno je naziv Eksperimentalna škola dao pečat radu škole u narednim desetljećima. Prva smo škola vježbaonica Pedagoškog fakulteta u našem gradu. Sigurno je jedan od razloga bio taj što smo dijelili prostor, ali nastavili smo biti vježbaonicom ne samo Pedagoškog fakulteta, već i svih fakulteta koji odgajaju učitelje – Filozofskog, Fakulteta za matematiku, Fakulteta za fiziku, Akademije primijenjenih umjetnosti, Teologije u Rijeci. Još 1978./1979. školske godine započeli smo s tada eksperimentalnom provedbom cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada kao jedna od tri osnovne škole u tadašnjoj državi. Cjelodnveni odgojno-obrazovni rad se proširio u Rijeci i u druge škole i još uvijek se provodi, naglasila je ravnateljica.
U toj se školi provode i stručni ispiti za učitelje pripravnike, kao i učenje albanskog te ruskog jezika po modelu C.
– OŠ “Nikola Tesla” danas broji 15 mentora, osam savjetnika i tri izvrsna savjetnika, a zaposlenici se, kazala je Bandera Mrakovčić, i dalje vrijedno educiraju. Riječ je o školi koja sudjeluje u cijelom nizu projekata, a jedina provodi program “Školsko poslijepodne samo za mene” koji je namijenjen je učenicima u riziku od školskog neuspjeha i nastanka poteškoća u ponašanju od prvog do osmog razreda. Program okuplja učenike kojima je potreban dodatan oblik podrške – učenike iz obitelji slabijeg socioekonomskog statusa, učenike s određenim razvojnim teškoćama, učenike s teškom obiteljskom situacijom te učenike pripadnike romske nacionalne manjine.
eTwinning projekti
Školske 2020./21. godine škola je dobila oznaku eTwinning škole te se provode brojni eTwinnning projekti od 1. do 8. razreda. Riječ je o jednoj od aktivnosti programa Erasmus+ koja je namijenjena međunarodnoj suradnji i usavršavanju odgojno-obrazovnih djelatnika od predškolskog obrazovanja do srednje škole. Osnovna škola “Nikola Tesla” je i dobitnica je nagrade Grada Rijeke, dok joj je Primorsko-goranska županija čak dva puta dodijelila priznanje kao najboljoj odgojno-obrazovnoj ustanovi.
– Kroz školu je do danas prošlo mnogo učenika. Svaki od njih ostavio je svoj trag i svaki je ponio neku uspomenu na školu i iz škole, istaknula je ravnateljica.
Dodajući kako su i sami bivši učenici sudjelovali u pripremi proslave obljetnice kazala je da je 70 godina dob kada se posjeduje prilično iskustvo i životna mudrost.
– Možemo se s ponosom osvrnuti na postignuto, a još uvijek imamo puno planova. Uvijek smo prihvaćali izazove, eksperimentalne programe, sudjelovali u reformama. Iz svega smo nešto naučili i kretali naprijed, zaključila je Bandera Mrakovčić.
Milenijska fotografija
Osnovna škola “Nikola Tesla” utemeljena je 1953. godine, a ove nastavne godine brojnim aktivnostima posvećenim Nikoli Tesli obilježava sedamdesetu obljetnicu postojanja. Današnja središnja svečanost okupila je bivše i sadašnje učenike, roditelje i predstavnike osnivača, Grada Rijeke, a učenici će proslavu Dana škole nastaviti i sutra sudjelovanjem u raznovrsnim radionicama. Važan je događaj ovjekovječen i snimanjem milenijske fotografije, čiji je autor Nikola Kurti, a na kojoj je gotovo šesto učenika i sedamdesetak zaposlenika OŠ “Nikola Tesla”.