Foto Mladen Trinajstić
Stilizirana hobotnica i motivi ribica kao i mreže, za ugradnju kojih na pročelje ribarnice smo dobili dozvolu Općine Punat, bit će ukras našeg mjesta, ali i spomen na veliku umjetnicu Almu Dujmović – rekao je Branko Karabaić, direktor TZO-a Punat
povezane vijesti
PUNAT – Osmu godinu u nizu Turistička zajednica općine Punat i puntarska lokalna uprava zajednički organiziraju i u djelo provode projekt Punat Sea Art kojim se, kroz upriličenje još jedne kiparske radionice, planira nastaviti već uhodana, tim programom ustaljena praksa estetskog interveniranja u prostor tog pitoresknog otočnog naselja, ujedno i lokalnog središta.
Radionica se, po također već ustaljenoj praksi, održava u galeriji Toš u čijem interijeru ondje okupljene studentice triju likovnih, odnosno akademija primijenjene umjetnosti, vrijedno osmišljavaju i stvaraju radove kojima će se odskora uljepšati jedan javni prostor u središtu Punta.
Morski motivi
– Ovogodišnju kiparsku radionicu, odnosno koloniju, posvećujemo našoj prerano preminuloj idejnoj začetnici Punat Sea Arta, vrijednoj prof. Almi Dujmović, našoj domaćoj profesorici i akademskoj slikarici te ujedno i neumornoj promotorici umjetnosti, koja je ujedno bila inicijatorica začetka održavanja ovog projekta – predstavio nam je Branko Karabaić, direktor Turističke zajednice općine Punat.
Napomenuvši da se radovi na kojima već neko vrijeme ondje marljivo rade domaći i gostujući studenti dotiču morskih motiva kakve je desetljićima u svojim umjetničkim djelima kreirala i sama Alma Dujmović, čelnik spomenute turističke organizacije predstavio nam je i da će u keramici izrađene pločice svoje mjesto u puntarskoj svakodnevici pronaći u obličju uresa fasade nedavno obnovljene zgrade ribarnice, na Obali.
– Stilizirana hobotnica i motivi ribica kao i mreže, za ugradnju kojih na pročelje ribarnice smo dobili dozvolu Općine Punat, bit će tako ukras našeg mjesta, ali i spomen na veliku umjetnicu Almu Dujmović koja je more i svoj otok uvijek doživljavala i osjećala nepresušnim izvorom inspiracije – zaključio je Karabaić.
Kao i u prethodnim godinama, ulogu voditelja umjetničke, odnosno kiparske kolonije na sebe je preuzeo riječki umjetnik i mentor prof. Boris Roce koji nam se pohvalio novim iskorakom ovog zanimljivog i uvijek atraktivnog projekta.
– Prvi put Punat Sea Art ima i međunarodni karakter i to stoga što su se ovdje okupljenim i u stvaralaštvu udruženim studenticama akademija iz Rijeke i Osijeka sad pridružile i njihove kolegice iz Beograda – otkrio nam je Roce od kojeg smo doznali i da je svaka od u spomenutu višednevnu umjetničku koloniju uključenih studentica dobila zadatak izraditi jedan segment keramičkog »sklopa«.
Nastavak projekta
– Po završetku sušenja, a potom i pečenja u peći koju smo donijeli u galeriju, izrađeni keramički elementi ugradit će se na pročelje puntarske ribarnice, dopuste li nam to naravno vremenske prilike – dodao je Roce.
Karabaić i Roce podsjetili su nas i da se radovi koji ovog trenutka ondje nastaju na svojevrsan način nastavljaju na projekt »Podmorje« iz prijašnjih godina, odnosno prethodnih saziva te umjetničke kolonije, a koji su trajno postavljeni na različitim lokalitetima Punta, gdje krase javne površine tog moru oduvijek okrenutog otočnog mjesta. Spomenimo i da je poznatom riječkom keramičaru, u svojstvu njegova pomoćnika, ovog puta »ruku dao« i njegov mlađi kolega prof. Nikola Nenadić.