FINA VINA IZ DUBINA

Orka pipa – doklen je vruj, bit će i mirakuli od vina! Pogledajte podmorsku, morsku i kopnenu feštu u Iki

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Nakon što su godinu dana posložena u kavezima, ova su vina u idealnim uvjetima na izvorima ikarskih vruja dozrijevala na konstantnoj temperaturi koja iznosi približno 12 stupnjeva Celzijevih



IKA – Orka pipa – kako ovo turisti vole! Svi se čude i kažu da mi u Iki »delamo mirakuli«. Manifestacija Vino i vruja u Iki je prvi put organizirana 2016. godine, a godinu ranije smo prvi put potopili u more vina u kavezima. Početak je bio puno skromniji nego li je to situacija danas i iz godine u godinu nam se za polaganje boca vina u ikarsku vruju javljalo sve više i više vinara. Sad više ne donose vina samo hrvatski vinari, već i oni iz Slovenije i Austrije, tako da smo postali međunarodna manifestacija. Ide nam sve to skupa jako dobro, samo nam nedostaje malo više mlađih generacija koje bi dodatno »potegnule« i dale veći doprinos u organizaciji. Ali ne žalimo se, puno se samih mještana uključi u ovu, sve poznatiju ljetnu manifestaciju i svi se trudimo, uz puno entuzijazma, da Vino i vruja uspije, na zadovoljstvo domaćih ljudi i mnogobrojnih turista, rekao je danas u Iki predsjednik Udruge Ikarski barkajoli Vjekoslav Zahej-Veja.


Osma godina zaredom


Po najjačem suncu dosad najtoplijeg kolovoškog dana, dok su se svi koji su mogli »ćapevali hlada« na novouređenome trgu, a kupači osvježenje tražili u moru, ovi su ikarski entuzijasti okruženi znatiželjnicima i medijima započeli svoju misiju izranjanja vina iz ikarskih dubina.


Foto galerija: Vino i vruja u Iki Foto: Marko Gracin


Nakon što su godinu dana posložena u kavezima, ova vina u idealnim uvjetima na izvorima ikarskih vruja dozrijevala na konstantnoj tempraturi koja je približno 12 stupnjeva Celzijevih, jučer su, uz veliku pažnju javnosti izvučena na svjetlost dana kako bi se u večernjim satima, na trgu uz feštu mogla degustirati. Bilo je to već osmu godinu za redom, uz podršku Turističke zajednice Grada Opatije i Grada Opatije, te je atraktivan izron 13 kaveza sa skupocjenim kapima došla podržati i zamjenica opatijskog gradonačelnika Kristina Đukić.


Geološki fenomen



 


Poznato je da su ikarske vruje geološki fenomen i predstavljaju izvore dalekih ponornica iz dubina kraškog područja, ne samo Učke već, pretpostavlja se, i dalekih Alpa. Nakon kišnih dana, vruje »rade«, postaju aktivne, a dno zaljeva postaje izrovano vodotokovima snažnih bujica iz dubina. Tako vruje u zaljev donose hladnu vodu podzemlja te je područje bogato ribom, posebice brancinima i ugorima.

Dok su kamere i užarene novinarske ekipe hrabro snimale atraktivne prizore, da bi se izron boca uspješno realizirao brinuli su uz Ikarske barkajole još i ronioci Javne vatrogasne postrojbe Opatija, opatijskog Dobrovoljnog vatrogasnog društva, te nekoliko lokalnih zaljubljenika u podmorje. Fina vina iz dubina su, kao i svake godine, došli podržati i Opatijski kukali.


– Ponosni smo i čast nam je da možemo biti na ovoj manifestaciji. Opatijski kukali uvijek promoviraju zavičajnu kulturu, zdravlje i pozitivne vrijednosti, a ovu bismo manifestaciju ocijenili fantastičnom jer promiče naš kraj i kulturu vina. Jedinstveni smo po Vinu i vruji na cijelom Mediteranu i zadovoljni smo što su nas došli podržati i sve ovo doživjeti i vidjeti i ljubitelji vina iz cijele Hrvatske, rekao je vinski vitez Mario Sušanj iz Opatijskih kukala.


Analize će pokazati


Željko Minarski, član Bratovštine hrvatskih vinskih vitezova, »potegnuo je« u Iku iz Zagreba.


– Ovo je jedinstven događaj i došli smo iz Zagreba prvi put da bismo uživali u Vinu i vruji, a saznali smo za događaj preko Bratovštine, preko našeg člana Marija Sušnja. I izrazili smo želju da i sami položimo vina u dubine, što smo i učinili. A kada smo degustirali vina koja su odležala na 12 stupnjeva, te konstatirali da kada se izvuku također imaju temperaturu od 12 stupnjeva, ocijenili smo da su vrlo dobrog i svježeg okusa, zaključio je Minarski koji je zadovoljan kvalitetom vina nakon sazrijevanja u vruji.


Što će o svojstvima i kvaliteti vina odležanih u ikarskim vrujama reći i sama struka, odnosno detaljnija kemijska analiza vina, kako smo čuli jučer u Iki u razgovoru s enolozima i sommelijerima – saznat će se kada analize budu dovršene, u roku od idućih nekoliko godina.


Vruja kao prirodni podrum

 


Izvori vruja predstavljaju idealan prirodni »podrum« za sazrijevanje vina, a manifestacija Vino i vruja inovativan i jedinstven turistički proizvod. U kolovozu 2021. godine u more je, na dubinu od 20 metara u 13 kaveza položeno oko 4.000 butelja vina vinarija Acinger, Ferenac, Herman, Kabola, Iločki podrumi, Rossi, Miklaužić, Prelac, Sosich, Fuhtar, Matić, Vorić i Kliković. Godinu dana kasnije, izvučena su i ponuđena ljubiteljima dobre kapljice, a kako bi se manifestacija mogla nastaviti i tijekom idućega ljeta, u more je dan uoči početka ovoljetnog Vina i vruje spušteno čak 5.000 boca vina i dosadašnjim su se vinarima priključili još i vina Marčeta iz Fažane te vina vinarije Meglan iz Slovenije.