KONJIČKI KLUB ADRIA

“Zlatnih 85 kilometara”: Kako su petnaestogodišnja liburnijska jahačica i njen Hiron pokorili konkurenciju

Aleksandra Kućel Ilić

Uspješna jahačica iz malog kluba odaslala je poruku da ne valja nikada odustati od svojih ciljeva i da strah koji je često prisutan tijekom sportskog natjecanja treba svladati i s njime se suočiti



Kada se u Čazmi nedavno održalo šesto kolo Croatia Cupa u daljinskom jahanju (endurance), gdje je nastupilo 50 jahaćih parova, juniora i seniora iz Hrvatske i Slovenije, te među njima i Tia Mandarić iz malog liburnijskog Konjičkog kluba Adria, iz vodstva tog kluba priželjkivali su da njezin nastup bude što uspješniji, ali je mlada jahačica nadmašila sva očekivanja.


Kako su objasnili iz KK Adria, daljinsko jahanje (endurance) ispit je izdržljivosti za konje i jahače.


– Cilj je daljinskog jahanja proći dugačku stazu u prirodi u što kraćem vremenu, a da pri tome ne iscrpljujete konja preko norme. Za provjeru svih normi zaduženi su veterinari, koji provjeravaju stanje konja nakon svakog kruga, odnosno etape. Za naš klub nastupila je Tia Mandarić, koja je taj dan odjahala 85 kilometara raspodijeljeno u tri kruga, dva kruga od 32 kilometra i jedan krug od 21 kilometra. Tia je u juniorskoj kategoriji sa svojim konjem Hironom osvojila prvo mjesto te je postala prva jahačica od kada je naš mali klub osnovan koja se prijavila na tako dugu kilometražu. Tia ima 15 godina i bavi se jahanjem sedam godina, trenirala je disciplinirano cijelu godinu da bi uspješno završila utrku, a plasman je postigla s obzirom na to da je konkurencija diskvalificirana na posljednjem krugu zbog šepanja konja – rekla je nakon njezina uspješnog nastupa Una Carboni iz Konjičkog kluba Adria, trenerica.


Treninzi na Lisini




Prema njezinim riječima, cilj je ovog kluba sa sjedištem u Gornjem Rukavcu, osim okupljanja ljubitelja konja, usmjeren ponajprije na dobrobit konja.



– Točno je da je dobrobit konja kod nas uvijek na prvom mjestu. Kod nas nije samo jahanje nego sve drugo i onda jahanje, što zahtijeva određeno strpljenje, upornost i veliku strast. Treba istaknuti još i da je držati konje u Primorsko-goranskoj županiji za tako zahtjevnu disciplinu prilično teško. Uvjeti su izuzetno teški jer nemamo ravne i prigodne terene kao ni podlogu, koja je kod nas vrlo tvrda, odnosno kamenita, te su za prave treninge potrebna određena odricanja i žrtvovanje. Primjerice, za svaki jači trening prisiljeni smo ukrcati konje u prikolicu i putovati do Istre ili puno dalje kako bismo mogli odjahati na nekoj stazi i održati određenu brzinu na mekom terenu jer kod nas na Lisini, gdje treniramo, jako je kamenito i stoga može lakše doći do neželjenih ozljeda konja. Infrastruktura koju tražimo kako bismo što bolje mogli držati konje također je često prepreka, jer nema puno državnih ili općinskih terena koje bismo mogli uzeti u dugoročni najam.


Kiša i ozljede


Sijeno i hranu za konje teže je nabaviti nego da smo negdje u Slavoniji ili Bilogori, gdje imate pašnjake na svakom koraku. Kišni dani, po kojima je ovo područje posebno poznato, često nam poremete i otežavaju planove i ciljeve koje si postavljamo na početku sezone, a da ne pričam o iznenadnim ozljedama konja koje su baš uoči utrke općepoznate. Jako često se nešto izjalovi i ponekad je potrebno čekati i šest mjeseci za potpuni oporavak konja. Većina ljudi, naročito mladih, odustane, pa evo baš je naša Tia imala loš početak prošle i ovogodišnje sezone. Bila je diskvalificirana, pa joj se konj ozlijedio, pa je dio tima odustao od treninga te smo morali cijeli plan mijenjati za 2024. godinu, ali sport nije za slabe. Tia šalje poruku da ne valja nikada odustati od svojih ciljeva i da strah koji je često prisutan tijekom sportskog natjecanja treba svladati i s njime se suočiti. Zahvaljuje na podršci roditeljima i svim drugim članovima kluba i trenerima koji su joj omogućili takav nastup i ukratko kaže da nije sve bajno kako se prikazuje na objavama po društvenim mrežama konjičkog miljea – objasnila je Carboni.


Jahanje na plus 39


Utrka u Čazmi, na Croatia Cupu, imala je inače start u 8 sati ujutro. Termin je znatno otežao natjecanje svima koji su se borli za što bolji rezultat, jer se u jednom trenutku jahalo na čak 39 Celzijevih stupnjeva po nasipu na kojemu nema niti trunke hlada. Jahači i konji morali su biti izuzetno spremni za napor, a Tia Mandarić je ukupno bila u sedlu čak 7 sati i 10 minuta.


– U nadi da će Tia biti pozitivan primjer novim potencijalnim jahačima očekujemo da će joj se uskoro pridružiti i drugi vrijedni članovi našeg kluba, ali i novi – poručili su iz Konjičkog kluba Adria.