Primopredaja

Vatrogasci iz Mošćeničke Drage, Opatije i Liburnije dobili tri nova vozila

Valentina Botica

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza



Iako je sunce još bilo jako, čini se da nikome nije smetalo dok se na rivi Mošćeničke Drage odvijao važan događaj – tri su nova i vrijedna vozila predana u ruke vatrogasaca.


Radi se o autocisterni marke Renault koji će služiti za gašenje šumskih požara, a koja je otišla DVD-u Sisol iz Mošćeničke Drage te o dva zapovjedna vozila marke Peugeot za potrebe Javne vatrogasne postrojbe Opatija i Područne vatrogasne zajednice Liburnija.


Foto galerija: Tri nova vozila za liburnijske vatrogasce Foto: Vedran Karuza


Autocisterna će puno značiti DVD-u Sisol jer je jedina ovog kalibra, ali i jer je idealna za sve terene i šumske puteve. Naime, velik dio općine čini upravo šuma, objasnio je predsjednik DVD-a Sisol Feruccio Senčić.


Veliko područje




– Jako smo ponosni da smo uspjeli realizirati ovu nabavu jer će nam ovo kvalitetno vozilo puno pomoći. Prostor općine broji 45 kvadratnih kilometara, od čega čak 70 posto sačinjava šuma.


Dio smo Parka prirode Učka, tako da se radi o velikom području na koje moramo jako paziti. Ima jako puno izletnika, šetača, biciklista…


Svaki čas može nešto buknuti i moramo na to biti spremni – rekao je Senčić čije vatrogasno društvo broji 19 operativnih članova. Mali su, ali jako aktivni, kaže, a kako opreza nikad nije dosta, svake sezone imaju i dežurstva.


– Po sezoni imamo jednog dežurnog vatrogasca koji ide u ophodnje. Na taj način, kada se dogodi opasnost, možemo brže djelovati, brže sazvati naše članove – objasnio je. Ove godine tu važnu ulogu ima Edvin Rutar.


Zadovoljni stanjem


Što se tiče financija i opreme, Senčić kaže da su zadovoljni i da sve odlično funkcionira. Štoviše, kao i u drugim vatrogasnim društvima, i ovo iz Mošćeničke Drage također organizira mladež, odnosno potencijalne buduće vatrogasce.


– Radimo na tome da privučemo vatrogasnu mladež. Imamo dvije kategorije – one ispod i one iznad 14 godina, a oni će prolaziti kroz obuku, sudjelovati na natjecanjima po našoj i drugim županijama… sve kako bismo ih pripremili na budući rad vatrogasaca u društvu – rekao je.


U odnosu na prošlu godinu, u Primorsko-goranskoj županiji prijavljen je gotovo identičan broj intervencija, a zasada nije bilo nijednog većeg požara.


“Nastojat ćemo da tako i ostane”, rekao je Mladen Šćulac, županijski vatrogasni zapovjednik i predsjednik Područne vatrogasne zajednice Liburnija.


Iznad kapaciteta


– U našoj županiji postoji 15 požarnih područja po kojima su angažirani. Njihova se služba koncipira po broju građana, postojeće industrije i općenito potencijalne opasnosti.


Kad naraste broj turista, raste i obujam posla na isti broj ljudi. Nama su sezone uvijek zahtjevne, uvijek su naporne. Radimo ophodnje po terenu, svaki dan obilazimo područja kako Liburnije, tako i cijelog PGŽ-a.


Kada dođe do požara, nastojimo ga što prije ugasiti jer što duže požar gori, to su štete veće, vatra se više širi, veći broj ljudi nam nedostaje – objašnjava Šćulac.


U nekim mjestima se tijekom sezone okupi i do 10 puta više gostiju u odnosu na stalne stanovnike.


– Mogu reći da su sve službe koje rade ljeti iznad svojih normalnih kapaciteta – što se tiče i vatrogasaca, i hitne, i policije, i gorske službe – dodaje Šćulac.


Zato su u Županiji dali zahtjev za 65 sezonskih vatrogasaca, a trenutno su ih uspjeli zaposliti 41. Na 15 požarnih područja inače su zaposlena 242 profesionalna vatrogasca, a 1.100 je dobrovoljaca.


Dva zapovjedna vozila, a pogotovo autocisterna koju dosad nisu imali u Mošćeničkoj Dragi, dodatna su sigurnost kako građanima, tako i gostima koji se nalaze na ovom području.