Rekonstruirana vodosprema Orljak / Foto LIBURNIJSKE VODE
Opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin ističe kako se i dalje protivi pripajanju
povezane vijesti
RIJEKA Ustavni sud je odbacio zahtjev za ocjenu ustavnosti Vladine Uredbe kojom bi se komunalno društvo Liburnijske vode, sukladno Zakonu o vodnim uslugama, trebalo pripojiti Komunalnom društvu Vodovod i kanalizacija (ViK) iz Rijeke, zajedno s još nekoliko vodno-komunalnih društava iz okolice Rijeke, a čemu su se još od donošenja zakona 2019. godine odlučno protivili u Gradu Opatiji te općinama Lovran i Mošćenička Draga, suvlasnicima Liburnijskih voda, smatrajući da se Uredbom o uspostavljanju uslužnih područja krše i Ustav i sam Zakon o vodnim uslugama.
Uslužna područja
Iz Opatije i dviju liburnijskih općina već su ranije isticali kako ispunjavaju osnovne zahtjeve Zakona da budu samostalno uslužno područje, budući da isporučuju više od 2,2 milijuna kubičnih metara vode godišnje, pritom ispunjavajući i uvjete vezane uz cijenu vodoopskrbe te gubitke u sustavu koji su, kako su tvrdili, daleko manji od nacionalnog prosjeka.
Inače, Uredbom je određeno 41 uslužno područje u Hrvatskoj, a područje 25 obuhvaća gradove Bakar, Čabar, Delnice, Kastav, Kraljevica, Opatija, Rijeka i Vrbovsko te općine Brod Moravice, Čavle, Fužine, Jelenje, Klana, Kostrena, Lokve, Lovran, Matulji, Mošćenička Draga, Mrkopalj, Ravna Gora, Skrad i Viškovo u Primorsko-goranskoj županiji.
U dobrom dijelu tih gradova i općina ViK je već isporučitelj vodoopskrbnih usluga, a još mu se trebaju priključiti KD Čabranka, Komunalac iz Delnica, Vode Vrbovsko i Liburnijske vode. Društvo preuzimatelj na uslužnom području 25 je KD vodovod i kanalizacija d.o.o., Rijeka.
Zakonom o vodnim uslugama, pripajanje je trebalo biti provedeno do 15. siječnja ove godine, no zbog brojnih pritužbi raznih komunalnih društava na gotovo svim uslužnim područjima proivedba kasni praktički u cijeloj Hrvatskoj, a hoće li je ovakva odluka Ustavnog suda ubrzati, pokušali smo saznati i u ViK-u i u Liburnijskim vodama.
Liburnijskim vodama i Gradu Opatiji poslali smo upit o odluci Ustavnog suda, pokušavajući saznati hoće li nakon ovakve odluke Ustavnog suda provesti pripajanje ViK-u ili će nastaviti s pravnim mjerama kojima bi se to spriječilo.
Opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin ističe kako se i dalje protivi pripajanju, navodeći kako Liburnijske vode ispunjavaju sve kriterije i ciljeve propisane Zakonom o vodnim uslugama (ZOVU) da bi se moglo uspostaviti samostalno uslužno područje, odnosno postojeće vodoopskrbno područje Liburnije.
– Sukladno članku 7, stavak 3. ZOVU obuhvaća tehničko-tehnološki povezane sustave javne vodoopskrbe i javne odvodnje na kojem vodne usluge pruža javni isporučitelj Liburnijske vode d.o.o., a koji količinom isporučene vode (preko 2,2 mil m3), budućoj priuštivosti cijene vode, brojem zaposlenih, vlasništvom nad komunalno-vodnim građevinama i drugim činjenicama ispunjava sve uvjete propisane člankom 7. stavak 2. Zakona, navodi Kirigin.
Rok za izjednačavanje cijena vode 30. lipnja 2026.Na pitanje o cijeni vode na budućem uslužnom području, Marochini odgovara kako se u ovom trenutku ne može odrediti buduća cijena vodne usluge na uslužnom području jer se još uvijek ne posjeduju svi relevantni podaci za sve isporučitelje koji su bitni za određivanje cijene. Rok za izjednačavanje cijene na uslužnom području je 30. lipnja 2026 godine. Ni na pitanje o mogućim otpuštanjima u komunalnim društvima, nakon pripajanja, nismo dobili konkretan odgovor. – Nakon postupka pripajanja, najveća investicija se očekuje u informatizaciji novog isporučitelja, dok se najveća pomoć očekuje kroz povlačenje sredstava, smanjenje gubitaka i veće efikasnosti. KD VIK d.o.o. Rijeka smatra da ne bi trebalo biti otpuštanja zaposlenika, no bez uvida u sve segmente poslovanja drugih isporučitelja, sistematizaciju i broja zaposlenika, ne mogu se donositi zaključci. Smanjenjem broja isporučitelja treba se doći na početnu zamišljenu situaciju, a to je da se postigne veća efikasnost i racionalnost u poslovanju isporučitelja vodnih usluga, zaključuje svoj odgovor Marochini. |
Neprimjereni kriteriji
Dodaje kako kriteriji koji su primijenjeni prilikom donošenja Uredbe nisu primijenjeni ujednačeno u odnosu na sve subjekte niti u skladu s odredbama zakona kojim su propisani, pa kao primjere navodi uslužno područje 19 koje se odnosi na Vodovod zapadne Slavonije d.o.o., Nova Gradiška, a koji isporučuje 873.333 metara kubnih vode godišnje, te uslužno područje 27, koje obuhvaća gradove Crikvenicu i Novi Vinodolski te Općinu Vinodolsku koje pokriva postojeće vodoopskrbno područje i postojećeg javnog pružatelja vodnih usluga, VIO Žrnovnica, koje, prema raspoloživim informacijama, opskrbljuje vodom za ljudsku potrošnju od najmanje dva milijuna kubičnih metara godišnje, s mogućim odstupanjem do -10 posto.
Dakle, ima gotovo identične pokazatelje kao i društvo Liburnijske vode d.o.o., te je riječ o vodoopskrbnom području s vrlo sličnim karakteristikama (površina, broj stanovnika, gospodarstvo) koje je, kao i vodoopskrbno područje Liburnije, također povezano s vodoopskrbnim područjem Rijeka, ističe Kirigin.
Napominje i kako je javno savjetovanje o prijedlogu Uredbe trajalo kraće od 30 dana, koliko propisuje Zakon o pravu na pristup informacijama, kao i da stupanjem Uredbe na snagu dolazi do povrede odredbi Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi, Ustava i Europske povelje o lokalnoj samoupravi.
– Uredba nije usklađena s temeljnim ustavnim načelima socijalne pravde, nedodirljivosti vlasništva, vladavine prava, proporcionalnosti te ustavnosti i zakonitosti te smo njezinim donošenjem stavljeni u neravnopravan položaj, čime je povrijeđeno načelo jednakosti pred zakonom.
U suprotnosti je s ustavnim jamstvom prava vlasništva te ustavnim pravom vlasnika na primjerenu naknadu tržišne vrijednosti za vlasništvo koje je zakonom ograničeno ili oduzeto, kaže Kirigin, uz zaključak kako je pripajanjem ugrožena i priuštivost vode za korisnike na liburnijskom području.
Andrej Marochini, direktor Vodovoda i kanalizacije kojemu bi se trebala pripojiti sva komunalna vodoopskrbna društva na području Rijeke i okolice, ističe kako je još 11. rujna prošle godine svim tim komunalnim društvima ViK uputio dopis kojim su pozvani da se očituju jesu li suglasni s pokretanjem postupka pripajanja društava kapitala sukladno odredbama Zakona o vodnim uslugama i Uredbe o uslužnim područjima.
– Od Liburnijskih voda dostavljena je 12. rujna 2023. obavijest kako su Ustavnom sudu pravovremeno podnijeli prijedlog za ocjenu suglasnosti odredaba Uredbe o uslužnim područjima sa Zakonom o vodnim uslugama i Ustavom, a slijedom čega su u tom trenutku otklonili mogućnost očitovanja o pokretanju postupka pripajanja.
Po odluci Ustavnog suda taj je zahtjev odbijen. Od strane Voda Vrbovsko dostavljena je 14. rujna suglasnost za nastavak postupka pripajanja. Njihovo Gradsko vijeće dalo je suglasnost na pripajanje Voda Vrbovsko d.o.o. s KD-om VIK d.o.o. te čekaju nastavak postupka pripajanja.
U još prethodnom postupku pripajanja, Vode Vrbovsko su dostavile Ugovor o pripajanju koji se većinom poklapa s dostavljenim Ugovorom o pripajanju koje smo dostavili svima u prosincu 2023. Od KD-a Čabranka dostavljena je 15. rujna suglasnost za pokretanje postupka pripajanja javnih isporučitelja vodnih usluga.
No, isto tako od strane Skupštine nije dostavljena odluka o pripajanju. Od Komunalca VIO iz Delnica dostavljena je 15. rujna obavijest kako, u skladu s društvenim ugovorom odluku o istome mora donijeti Skupština Društva, koju će dostaviti čim ista bude donesena.
Odluka Skupštine Društva o davanju suglasnosti direktoru Društva o početku pokretanja postupka pripajanja dostavljena je 5. listopada. No, nikada nije dostavljena Odluka o pripajanju kao što nije dana suglasnost/primjedba na dostavljeni Ugovor o pripajanju.
Na zadnjem sastanku održanom u ožujku 2024. s predstavnicima vlasnika KD-a Komunalac VIO Delnice, rečeno je da nisu protiv pripajanja, no traže zaštitu poslovnog odnosa između dva trgovačka društva koja trenutno posluju između sebe gdje Komunalac d.o.o. za Komunalac VIO d.o.o. odrađuje administrativne poslove i održavanje mreže, kaže Marochini o dosadašnjem tijeku pripajanja.
Kako niti jedno pripajanje još nije završeno, Marochini dodaje da je rok za završetak postupka pripajanja produžen do kraja ove godine.