
Foto Gradska knjižnica Opatija
povezane vijesti
Desetak organiziranih događanja u Tjednu dobre dječje knjige čija je osnovna tema bila misterij, najbolji su povod za prošlotjedni veliki posjet djece predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta opatijskoj Gradskoj knjižnici i njenim područnim knjižnicama.
U prvom tjednu travnja više od 250 mališana na Liburniji sudjelovalo je na nekoj od radionica, pričaonica, knjiških igara, misterioznih potraga, STEM radionici ili autorskim susretima.
– Ako ste mislili da je prvoaprilska šala u jedno prijepodne otputovati u Kinu, Australiju, Japan i Ameriku, zaviriti u spilju, posjetiti pustinju, vidjeti polarno svjetlo na najsjevernijem sjeveru Zemlje, zaviriti na dno Atlantskog oceana, čak napraviti i jedan krug oko cijele galaksije, pritom biti najjači u zagrljajima, dobroti i pomaganju – prevarili ste se.
To je putovanje na koje je četrdesetak opatijskih vrtićara povela nagrađivana autorica slikovnica Nena Pavelić na književnom susretu u Gradskoj knjižnici i čitaonici »Viktor Car Emin«.
Već idućeg dana, u povodu Međunarodnog dana dječje knjige, Gradska knjižnica Opatija ugostila je poznatog hrvatskog fotografa, manje znanog kao spisatelja, Damira Hoyku.
Kada i kako učenje i stvaranje postaju zabava te kako otkriti i najbolje iskoristiti svoj potencijal, samo su neka od pitanja na koje je odgovor ponudio na književnom susretu s učenicima 5. razreda Osnovne škole »Rikard Katalinić Jeretov«, predstavivši im ciklus zabavno edukativnih romana »Pustolovine Tizi Enili«.
Riječ je o romanima koji spajaju dinamičnu fabulu sa znanstvenim činjenicama o postanku Zemlje, života i čovječanstva. Putem njih čitatelj spontano uči i širi spoznaju o raznim temama, pri čemu djela postaju prostor u kojem se susreću priča i enciklopedija, znanstvena fantastika i udžbenik, umjetna i prirodna inteligencija, prapovijest i budućnost.
Susret je zaključio porukom da svatko od nas u sebi posjeduje supermoć, talent koji nas čini posebnima te njegovim prepoznavanjem i razvijanjem svijet činimo boljim. Na tom putu traganja i prepoznavanja za sretan i ispunjen život najbolji je suputnik – knjiga – zaključili su u opatijskoj knjižnici.