Foto Fanni Tutek Hajnal
Lovranska riva poslužila je kao lokacija suvremenih plesnih izvedbi u cilju stvaranja plesne baštine i širenja plesne kulture, uz povezivanje s lokalnim i regionalnim ustanovama i širom javnosti
povezane vijesti
LOVRAN – Riva s lanternom kao simbolom nekadašnjeg načina života okrenutog moru i obilježenog čestim migracijama, značajan je dio baštine svih primorskih krajeva pa tako i ovog.
U plesnom projektu »Tanac z ovcu« tako je lovranska riva poslužila kao lokacija suvremenih plesnih izvedbi koje nastaju u organizaciji Plesnog Art Laboratorija čiji je spiritus movens plesna umjetnica i pedagoginja Senka Baruška, koja je sa svojim timom zaslužna za začetak suvremene plesne scene na prostoru Kvarnera krajem osamdesetih godina.
– Stvaranje plesne baštine i širenje plesne kulture uz povezivanje s lokalnim i regionalnim ustanovama i širom javnosti, neki su od ciljeva Festivala plesne umjetnosti koji se ovoga puta odvija u tri dijela: prvi je dio programa umjetnička rezidencija, drugi su dio javna snimanja plesnih izvedbi u svrhu stvaranja, odnosno skupljanja i nadopunjavanja plesne građe – baštine Kvarnera, a treći stvaranje videografije, pojasnila je Senka Baruška.
Stvaranje videografije
Javna su snimanja tako način da se plesna baština približi publici, a sva se odvijaju na vanjskim lokacijama, stvarajući tako site-specific plesne predstave koje spajaju i objedinjuju naslijeđe i suvremenost. Osim u Lovranu, »Tanac z ovcu« snima se i s druge strane Učke – u starom srednjovjekovnom kaštelu iz kojeg se razvija Kršan.
– Povijesna, folklorna i etnološka obilježja koja se susreću na izabranim lokacijama pričaju svoju priču koju smo, živeći u sadašnje vrijeme, kreirali u suvremenu plesnu predstavu. Fokus je na stvaranju videografije koju radi Fanni Tutek Hajnal i koju onda zajedno »slažemo«, to je jedna simbiotička priča, objasnila je Senka Baruška, autorica koreografije i predstave »Tanac z ovcu«. Prema njenim riječima, »Tanac z ovcu« je jedina suvremena plesna predstava s područja Kvarnera i Istre koja se bavi objedinjavanjem nasljeđa i današnjice. Cilj je, pogotovo u godini EPK-a, donijeti plesne izvedbe gdje izvedbi nema, uključiti lokalno stanovništvo u pripremu događaja, pritom osvijestiti i ostvariti humanu suradnju u smislu približavanja predstave.
Originalna glazba
U Lovranu su plesali, i uz ples u kreaciji koreografije sudjelovali: Zvonimir Kvesić, Iva Katarinčić i Danon Vrlić. Glazba je originalno kreirana uz folklorni prizvuk, ali suvremeni aranžman na klasičnoj harmonici u kreaciji i izvedbi Mihalja Ivkovića. Fotografiju i videografiju potpisuje Fanni Tutek Hajnal i Plesni Art Laboratorij, a dron pilot je Demir Ferhatović.
Program festivala financiraju Ministarstvo kulture, PGŽ i Općina Lovran. Festival umjetnosti plesanja se nastavlja, a videografija i plesna fotografija nastala na atraktivnim lokacijama naše regije prikazat će se 28. kolovoza u lovranskom baru Cipera.