Hrvatski šumari u Centru "Gervais"

Stručni skup u Opatiji: Trendovi u urbanom šumarstvu, primjeri dobre prakse i iskustva

Filip Brnelić

Stručna snaga koja se okuplja na skupu sve je jača / Foto Marko Gracin

Stručna snaga koja se okuplja na skupu sve je jača / Foto Marko Gracin

Ova specijalizirana grana pokušava dati odgovore kako bi se šumama i zelenilom u gradovima trebalo upravljati jer u suvremenom društvu važnost zaštite gradskog zelenila postaje sve veća



 


OPATIJA  U opatijskom Centru “Gervais” započeo je znanstveno-stručni skup hrvatskih šumara koji je okupio stručnjake iz područja urbanog šumarstva i srodnih djelatnosti. Šumarski eksperti iz obrazovnih i javnih institucija, ustanova i tvrtki, kroz dvodnevni će program s čak osamdesetak izlagača predstaviti trendove u ovoj šumarskoj grani te prikazati primjere dobre prakse, kao i razmijeniti iskustva koja doprinose kvaliteti upravljanja urbanim šumama i ostalim drvenastim zelenilom u urbanim područjima.


Podići kvalitetu


U uvodnom dijelu skupa naziva “Utjecaj urbanog šumarstva na razvoj turističke destinacije” predsjednik Hrvatskog šumarskog društva, akademik Igor Anić, kazao je kako ova institucija s tradicijom dugom 177 godina uvijek nastoji podići kvalitetu svog stručnog rada, čemu ovaj susret služi kao primjer.




– Ovaj skup krenuo je skromno prije šest godina, a u međuvremenu se uhodao kao tradicionalno događanje koje raste u organizacijskom i znanstvenom smislu. Zahvaljujući voditelju naše Sekcije za urbano šumarstvo Damiru Dramaliji i profesoru Vinku Pauliću koji su alfa i omega ovog skupa, stručna snaga koju ovdje okupljamo sve je jača, a očekujem da ćemo se i ovim skupom u Opatiji pomaknuti jednu stepenicu više u našem radu, naveo je predstavnik organizatora, dodavši kako Hrvatsko šumarsko društvo danas djeluje u 19 ogranaka širom Hrvatske te broji više od 2.700 članova.


Tijekom otvaranja skupa Christian Gallo, rukovoditelj Odjela za proizvodnju Uprave šuma Podružnice Buzet pod koju spada i Opatija, istaknuo je kako ovakvi događaji moraju biti prepoznati i djelovati u skladu s novim, divljim oblicima turizma koji se javljaju u hrvatskim gradovima te pružiti odgovore na gubitak borbe u obrani javnog prostora. Također, predstavnica Hrvatskog šumarskog instituta Silvija Krajter Ostoić i dekan zagrebačkog Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Josip Margaletić naveli su kako urbano šumarstvo postaje sve aktualnija tema koja pokušava dati odgovore na to kako bi se urbanim šumama i zelenilom trebalo upravljati, kao i da važnost zaštite gradskog zelenila u suvremenom društvu postaje sve veća.


Foto Marko Gracin


Pet cjelina


Susret je pozdravio i zamjenik župana Primorsko-goranske županije Petar Mamula, izdvojivši kako skup u godini u kojoj Opatija slavi 180 godina organiziranog turizma nije mogao naći boljeg domaćina te se ponadao kako će skup iznijeti odgovore na pitanja koja turizam kao propulzivna djelatnost postavlja.


Sudionici skupa tijekom dvodnevnog druženja razgovarat će o stručnim temama podijeljenim u pet cjelina – valorizaciji i gospodarenju urbanim šumskim ekosustavima, upravljanju zaštićenim dijelovima prirode u urbanim područjima, održavanju urbanog drvenastog zelenila i urbanih šuma, socijalnom segmentu urbanog šumarstva te ulozi javnih politika u planiranju i izvođenju radova iz urbanog šumarstva i zelene infrastrukture.


Posađena su i dva primjerka hrasta crnike uz opatijsku šetnicu / Foto Marko Gracin


U sklopu događaja uzvanici su s opatijskim gradonačelnikom Fernandom Kiriginom i predstavnicima tvrtke Parkovi Opatija posadili dva primjerka hrasta crnike uz opatijsku šetnicu, s ciljem da ovaj skup na izravan način ostavi nasljeđe budućim generacijama.


Šesto izdanje hrvatskog znanstveno-stručnog skupa o urbanom šumarstvu zajednički organiziraju Fakultet šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu, Hrvatsko šumarsko društvo – Sekcija za urbano šumarstvo, Hrvatske šume i Hrvatski šumarski institut, uz pokroviteljstvo Grada Opatije i Primorsko-goranske županije.


Naći odgovore na pitanja koja turizam kao propulzivna djelatnost postavlja / Foto Marko Gracin