NAPETOST

Skulpture Ljube de Karine – žrtve Adventa. Opatija “na nogama” zbog micanja oblutaka

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Mnogi smatraju da je ovakvo ponašanje zapravo »pucanj u kulturu«



OPATIJA – Kamen na kamen i kamen po kamen… Što je umjetnost, treba li biti nedodirljiva i uljepšavati svakodnevicu svojim izgledom, postojanjem, idejom i izričajem, ili je ponekad dozvoljeno da se skulpture postavljene na javnim mjestima smiju dirati, na njima se igrati djeca ili služiti čak i u ugostiteljske svrhe?


U pokušaju da se na ovo pitanje odgovori, u Opatiji već neko vrijeme »gore« društvene mreže, a kameni obluci pretvoreni u umjetnička djela zahvaljujući našem domaćem bardu kiparstva, akademskom kiparu Ljubi de Karini, postali su jedna od najčešće spominjanih skulptura na Opatijskoj rivijeri. Za nedovoljno upućene, treba reći da je 13 velikih oblutaka ovog brsečkog umjetnika u vrijeme kada se ne održavaju manifestacije poput primjerice aktualnog »Najljepšeg Adventa uz more« postavljeno u Parku svetog Jakova, ispred Umjetničkog paviljona Jurja Šporera u Opatiji.


Skulptura je postavljena u krug, lijepo se uklopila u ambijent i obogatila ga te ju vole i djeca koja po oblucima rado skaču, vježbaju svoju spretnost, dok šetači vole sjediti na kamenju koje im je privlačno. Postigla se interaktivnost, međutim mnogi takvo »slobodno« ponašanje ne odobravaju, a kada su obluci na kojima su u međuvremenu postavljeni i jastučići pretvoreni u mjesta za sjedenje i uživanje u pićima iz obližnje vrlo popularne ugostiteljske zone, negativni komentari usmjereni prema tome da se »Grad Opatija neprimjereno odnosi prema umjetnosti« su se zaredali, baš kao i polemike na ovu temu.


Negativne kritike




U vrijeme Adventa sve se još dodatno zagrijalo i dok temperature zraka padaju, napetost oko ove teme u gradu raste. Naime, zbog negativnih kritika onog dijela javnosti koji smatra da je iskorištavanje umjetničkih radova u praktične svrhe nedopustivo, ovih je 13 kamenih oblutaka »dobilo noge«. Kako bi se u parku ispred »Šporera« moglo što bolje organizirati adventska zbivanja, skulptura je privremeno maknuta sa strane, izgubila je svoju formu, premda nije oštećena, a taj je potez »razbijanja umjetničke cjeline« razbjesnio sve one koji u ovoj priči smatraju da je ovakvo ponašanje zapravo »pucanj u kulturu«.


Foto Sergej Drechsler


I dok su se mnogi od nezadovoljnika javno izrazili tek riječima na društvenim mrežama te smatraju da je slučaj »otvorio vrata« za premještanje primjerice Djevojke s galebom ili hotela Kvarner – »iz pukog hira, jer je potreban prostor za adventske štandove«, bivši opatijski gradonačelnik dr. Axel Luttenberger otišao je korak dalje. Podigao je kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja zbog izmještanja skulpture Ljube de Karine sa svoje pozicije u parku. Kako je naveo, smatra da je skulptura kulturno dobro, da se ne može micati kako se kome svidi, a posebno ne radi pružanja ugostiteljske usluge u vrijeme Adventa.


Brojne pritužbe


U međuvremenu, svih je 13 prilično teških kamenih oblutaka privremeno premješteno na novu lokaciju. Uz pomoć vozila transportirani, podignuti na paletama, još jednom su »dobili noge« te su odveženi u drugi opatijski park, u rasadnik Angiolina. Očitovali su se na novinarski upit i nadležni iz Grada Opatije koji kažu da će se skulptura uskladištiti u zatvorenom prostoru.


– Grad Opatija nema službenih informacija o podnesenoj kaznenoj prijavi. Privremeno izmicanje je obavljeno kako se skulptura za vrijeme adventskih događanja na lokaciji ispred UP »Juraj Šporer«, koja se već tradicionalno održavaju te iz godine u godinu povećavaju kvalitetu i broj posjetitelja, ne bi neprimjereno koristila, za što smo primili brojne pritužbe građana. Grad je u kontaktu s autorom umjetničkog djela te će u dogovoru s njim, po potrebi, dodatno regulirati ugovorne odnose koji definiraju odnos prema umjetnini za vrijeme trajanja većih manifestacija na lokaciji ispred UP »Juraj Šporer«. Inače, akademski kipar Ljubo de Karina konstatirao je već i da ga raduje što su njegove skulpture interaktivne, odnosno što se na njima sjedi i igra. Lokacija na koju je umjetničko djelo trenutačno izmješteno je privremena te će ono do kraja Adventa biti pažljivo uskladišteno u zatvorenom prostoru. Nažalost, službe koje su imale zadatak premjestiti umjetničko djelo, zbog zauzetosti sanacijom šteta nastalih u posljednjem jakom nevremenu, to nisu obavile ranije. Po okončanju ovogodišnjeg Adventa, nakon 7. siječnja zona oko paviljona »Juraj Šporer« bit će vraćena u prvobitno stanje – poručili su iz Grada Opatije.


Struka: Svaka skulptura predstavlja ciklus za sebe


Na pitanje što predstavlja de Karinina skulptura iz ciklusa »Kameni obluci«, odgovor osim u onome što doživljava svaki promatrač, navodi se i na internetu gdje je i struka dala svoj pogled.


– Zanimljivo je da svaka od skulptura iz ciklusa »Kameni obluci« predstavlja i sama za sebe ciklus. Naime, riječ je o skulpturi-projektu kojega sačinjava 13 pojedinačnih skulptura koje povezuje u jedinstvenu skulpturu njihov smisao, a ne materijalna realizacija. Kameni obluci su u pravom smislu riječi iskorak iz prijašnjeg čisto kiparskog ciklusa obloženih oblutaka u skulpturalno-(s)misaoni koncept. Ravne plohe oblutaka najčešće su reljefno obrađene, s iscrtanim strelicama – spermatozoidima ili loptastim izbočinama – ovulacijskim jajašcima. U krug zgusnuti obluci prestaju biti dekoracija prostora i postaju skulptura koja svojom motivikom i metafizikom govori o prapočecima života – objašnjeno je.