Propisi kažu da sve pravne osobe koje preuzmu otpad, za njega moraju imati dokumentaciju. Vozilo, ako je u vlasništvu tvrtke, ne smije izaći na cestu bez te dokumentacije. Bez obzira što oni krše propise na cesti, mi ih ne smijemo kršiti prilikom preuzimanja otpada, objašnjavaju iz Komunalca
povezane vijesti
MATULJI – Nezadovoljstvo mještana Matulja, korisnika komunalne usluge, zbog nemogućnosti da u vozilu koje je registrirano na tvrtku u reciklažno dvorište donesu krupni otpad nastao u kućanstvu, sve više raste. Problem, kako doznajemo, nastaje u trenutku dovoza, odnosno preuzimanja otpada. Zato je SDP-ov vijećnik Vladan Mekterović ponovo kroz vijećničko pitanje aktualizirao problem odlaganja krupnog otpada u reciklažnom dvorištu u Jurdanima te pitanje postavio Upravi Komunalca.
– Na prošloj sjednici, kojoj je prisustvovao i direktor Komunalca Ervino Mrak, postavilo se već ovo pitanje dovoza glomaznog otpada od fizičkih osoba u reciklažno dvorište. Nastaje velik problem s obzirom na to da se radi o glomaznom otpadu koji ne možete donijeti u/na osobnom vozilu ili u nekoj prikolici. Takve predmete morate donijeti u pravilu u nekakvom kombiju. Stvara se problem kada ljudi dođu kombijem koji je u vlasništvu tvrtke, bilo njihove, bilo obrta nekih susjeda koje su zamolili da im preveze krupni otpad.
Sporni pravilnik
Vidim da odluka koju je ovo Vijeće donijelo daje za pravo Komunalcu da uvjete i način predaje otpada u reciklažno dvorište urede svojim aktom i u tom smislu u ožujku je donesen i pravilnik koji kaže da fizičke osobe mogu otpad koji je nastao u kućanstvu dopremiti u reciklažno dvorište svim vrstama prijevoznih sredstava u vlasništvu ili najmu fizičke osobe a, pojednostavljujem, otpad koji se prevozi vozilima u vlasništvu ili najmu pravnih osoba smatra se otpadom koji nije nastao u kućanstvu.
Molim da se ovo pitanje proslijedi na očitovanje Komunalcu da malo pojasne koji su to uvjeti i zbog čega se na ovome inzistira, zašto se ne omoguće običnim ljudima fleksibilniji uvjeti jer bi nam trebalo biti u interesu da se glomazni otpad odloži tamo gdje treba, a ne da završava po škrapama, šumama, livadama i uz cestu. Onda taj isti Komunalac to mora skupljati. Molim izmjenu ove odredbe i da se ona malo fleksibilnije postavi, ako nije jasno je li to stvarno kućni otpad ili iz tvrtke – uvijek se može zatražiti potpisivanje izjave pod kaznenom i materijalnom odgovornošću. Ostalo je i nejasno kada i u kojem roku dolazi onaj kamion s dizalicom na kućni prag po pozivu ljudi, što je direktor Komunalca naveo kao alternativu – iznio je problematiku Mekterović.
Kršenje propisa
Duško Kulaš iz Radne jedinice Usluga Komunalca objašnjava zbog čega ne mogu tolerirati dovoz krupnog otpada u reciklažno dvorište kamionima i kombijima registriranim na pravne osobe. Pojašnjava kako korisnici mogu donijeti krupni otpad u svim vrstama vozila, pod uvjetom da su vozila u vlasništvu fizičke osobe, odnosno da su u najmu fizičke osobe.
– Naš stav proizlazi iz činjenice što propisi koji reguliraju prijevoz otpada kažu da sve pravne osobe koje preuzmu otpad, one za otpad koji prevoze moraju imati dokumentaciju. Vozilo, ako je u vlasništvu tvrtke, ne smije izaći na javnu prometnicu bez te dokumentacije. Bez obzira što oni krše propise na cesti, mi ne smijemo kršiti propise prilikom preuzimanja otpada. Mi smo dužni prilikom preuzimanja otpada za tvrtke tražiti tu dokumentaciju, a kada tvrtka to ispostavi, ona plaća i naknadu za zbrinuti otpad – objasnio je Kulaš i naveo alternativu koja se nudi korisnicima usluge.
– Svaki naš korisnik, bez obzira s kojeg je područja Liburnije, ima mogućnost jednom godišnje iskoristiti pogodnost da mu mi preuzmemo do tri kubika glomaznog komunalnog otpada na mjestu potrošnje (na kućnom pragu) bez naknade. Uz plaćanje naknade, možemo to učiniti koliko god je puta potrebno – zaključio je Kulaš.