Štorija od mora

Regata tradicijskih barki na jedra. Ispred Mošćeničke Drage isplovilo 26 pravih ljepotica, pogledajte

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Prekrasan prizor u kamere svojih mobitela i fotoaparata sa zadovoljstvom su pospremali mnogobrojni turisti i kupači koji u Mošćeničkoj Dragi provode vikend



Smotra i regata tradicijskih barki na jedra “Mala barka – Štorija od mora” održala se danas u Mošćeničkoj Dragi šesnaesti puta, a unatoč toplinskom valu koji ne popušta, odaziv je bio odličan i u akvatorij ispred Mošćeničke Drage isplovilo je 26 plovila, pravih ljepotica, predstavnica ovdašnje pomorske baštine.


Prekrasan prizor u kamere svojih mobitela i fotoaparata sa zadovoljstvom su pospremali mnogobrojni turisti i kupači koji u Mošćeničkoj Dragi provode vikend, a mnogi su došli upravo zbog još jednog vrlo sadržajnog izdanja Male barke koja traje tri dana i zaključit će se u nedjelju.


Foto galerija: Regata tradicijskih barki u Mošćeničkoj Dragi Foto: Nikola Blagojević


– Na startu je bilo 26 barki svih tipova, kvarnerski guc, lovranski guc, pasara, gajeta, leut i batana opremljenih tradicijskim jedrima, a to su oglavno, latinsko, sošno i strmo. Start je bio zahtjevan, po vjetru srednje jačine između južine i maestrala i nadajmo se da neće jačati, jer je ovo taman, najbolji vjetar.




Posade su pokazale svoje vještine i uspješno isplovile i svako će plovilo napraviti tri kruga po draškom akvatoriju, a barke su došle u Mošćeničku Dragu osim s područja ove općine i susjednih Lovrana, Ike, Ičića i Opatije još i s otoka Lošinja i Krka, iz Fažane i Rovinja, a s nama su ove godine i gosti iz Italije iz lučkog grada Cesenatico, jer je ove godine manifestacija u okvirima međunarodng projekta Adriatic PorTLand.


Nosi oznaku kvalitete TZ Kvarnera – Kvarner maritime heritage, a prepoznata je i na međunarodnoj razini te je uvrštena u program Europskog dana pomorstva 2024. godine. Jako smo zadovoljni što je ove godine s nama i ekipa s Palagruže koja je obogatila program uz vrlo zanimljive radionice.


Nastojimo se svi mi koji se bavimo očuvanjem i revitalizacijom pomorske, ribarske i brodograđevne baštine što je moguće više držati skupa i razmjenjivati iskustva – rekao je “glavni i odgovorni” za ovaj poznati srpanjski program u Mošćeničkoj Dragi, Robert Mohović iz Ekomuzeja Mošćenička Draga i Interpretacijskog centra ribarske i pomorske baštine “Kuća od mora” koji ovu manifestaciju organizira u suradnji s Katedrom Čakavskog sabora Općine Mošćenička Draga, te Općinom i Turističkom zajednicom.



– Svaki put kada dođemo u Mošćeničku Dragu, od svih festivala u Hrvatskoj tu se najljepše osjećamo. Od nekih zanimljivosti, do sada smo na radionici za djecu gradili brod od limenke, od “važa”, zatim smo imali prezentaciju gundule, a djeca će, učeći sve nazive dijelova broda, moći sama uz našu pomoć naučiti kako se brod gradi, kako jedan drveni brod nastaje.


Sve će to saznati kroz igru, a pripremat ćemo uz ostalo i naše specijalitete u okvirima GEOfood programa, komišku pogaču, slane srdele, bruskete s inćunima, te će se kuhati i Papin brujet od srdela kojega su ribari pripremali za Papu kada je prije 500 godina bio na Palagruži – pojasnio je Miro Cvitković, predsjednik Udruge Palagruža koja sudjeluje na raznim festivalima na kojima predstavlja hrvatsku maritimnu baštinu, a u Mošćeničkoj Dragi su ove godine treći puta.



Također su tijekom Male barke promovirali i Geopark Viški arhipelag koji je pod UNESCO-vom zaštitom i predstavlja jednu od posljednjih rajskih oaza Mediterana.