Foto Centar za kulturu grada Krka
Izložba "Plovili smo, plovimo i ploviti se mora" u Kotoru
povezane vijesti
Nastavljajući program međunarodne kulturne suradnje koju već trinaest godina grade i njeguju djelatnici u kulturi iz grada Krka i crnogorskog Kotora, u galeriji Pomorskog muzeja Crne Gore prošlog je vikenda postavljena izložba “Plovili smo, plovimo i ploviti se mora – Navigare necesse est”.
Tim se izložbenim programom, naime, nastavlja plodonosna suradnja spomenute muzejske ustanove i Centra za kulturu grada Krka, i to kroz predstavljanje fotografija koje bilježe povijest regate tradicijskih barki Krčka jedra.
U programu otvorenja izložbe sudjelovale su i članice krčke klape Vejanke koje su svoje gostovanje u Kotoru okrunile prigodnim koncertom održanim u Koncertnoj dvorani crkve sv. Duha.
Arhiv JK Plava
Regata Krčka jedra je prva i najstarija regata tradicijskih drvenih brodica na istočnom dijelu Jadrana, a odvija se na blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza. Ova slikovita regata prvi je put zaplovila 1998. godine zaslugom članova Jedriličarskog kluba Plav iz Krka, ujedno i najstarijega jedriličarskog udruženja u Hrvatskoj, osnovanog još daleke 1876. godine.
Krčka jedra kreću iz krčke luke sa startnom linijom između dvaju gradskih svjetionika, a start se označava posljednjim udarcem podnevnog zvona sa zvonika krčke katedrale. Od 2012. godine sudionici Krčkih jedara natječu se u klasama pasara, guceva, batana, gajeta, leuta i ostalim vrstama brodica tradicijskih obilježja.
Sama izložba “Plovili smo, plovimo i ploviti se mora – Navigare necesse est”, ističu predstavnici krčkog Centra za kulturu, u mediju fotografije dokumentira povijest i razvoj te regate, od njezinih začetaka pa do današnjih dana.
Izložbom se tako iz arhiva Jedriličarskog kluba Plav, Turističke zajednice grada Krka i Grada Krka predstavljaju fotografije krčkih fotografa Luke Tabaka, Boruta Brozovića, Lovra Šolmana, Igora Gržetića i Vladimira Kalinića, kao i nekolicina razglednica te fotografija nepoznatih autora.
Atraktivne fotografije
– Izložba utjelovljuje još jedan način valorizacije i prezentacije tradicije otočnog brodarstva, brodogradnje i ribarstva, tradicije koja posljednjih desetljeća postaje sve cjenjenija i prepoznatljivija, a prema tome i izvrsna podloga u smislu razvijanja sadržaja koji na različite načine uspješno komuniciraju baštinu – istakla je, predstavljajući nam to izložbeno gostovanje u Kotoru, Maja Parentić, ravnateljica Centra za kulturu grada Krka.
Izložbu tvori 20 panoa s reproduciranim atraktivnim fotografijama i starim razglednicama, uključujući i dvojezični uvod koji ukratko progovara o povijesti regate i gradskom pomorskom nasljeđu.
Kotoranima i njihovim posjetiteljima izložba koja prikazuje povijest i dosege te atraktivne krčke regate tradicijskih plovila ostat će za razgled raspoloživa do 24. listopada. Financijsku podršku ovom projektu međunarodne kulturne suradnje dalo je Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, uz Grad i Turističku zajednicu grada Krka.
Bogata pomorska povijest
Suradnja gradova Krka i Kotora gradi se i razvija na temeljima baštinjenja duge i bogate pomorske povijesti obaju gradova, a koja se ogleda i u zapisima o sudjelovanju ovdašnjih brodova i njihovih posada u Lepantskoj bitci. Krčani taj dio povijesti svog grada njeguju kroz svoju priredbu “Štorija o galiji Cristo Ressussitato”.
Spomenutom je galijom zapovijedao u krčkoj katedrali pokopani Ljudevit Čikuta (Ludovico Cicuta), jedan od sinova poznate krčke plemićke obitelji trag koje su, osim njenih pomoraca, ostavili i znanstvenici, liječnici, rektori i kancelari.
– Ovih nekoliko činjenica svjedoči o značajnoj ulozi grada i otoka Krka u kontekstu europske pomorske tradicije – naglasila je Maja Parentić, ustvrdivši da briga o tradicijskom brodarstvu, brodogradnji, ribarstvu i svemu ostalom što se može svesti pod nazivnik maritimne baštine na neki način predstavlja svojevrsnu obavezu krčkih kulturnjaka.