Foto A. Kućel-Ilić
Kada je riječ o hrvatskoj književnosti, najposuđivanija je nova knjiga Slavenke Drakulić »O čemu ne govorimo
povezane vijesti
Praznici, blagdani i općenito slobodno vrijeme je razdoblje kada se pojačano poseže za omiljenim štivom. U prilog tome govori posjećenost opatijske knjižnice i broj posudbi tijekom nedavnih blagdanskih dana na kraju netom »zaokružene« 2024. godine. Što se najviše čitalo i posuđivalo s polica gradske knjižnice u Opatiji otkrila je nova ravnateljica Iva Mihovilić. Po njezinim riječima, korisnicima su omiljeni naslovi za razbibrigu su i dalje djela lijepe književnosti. Što je bilo najčitanije?
Svježa voda za cvijeće
– Od kriminalističkih romana najčitaniji je novi roman autorice prošlogodišnjeg hit romana »Kućna pomoćnica« Freide McFadden: »Ne laži mi«, zatim prvi dio španjolske kriminalističke trilogije: »Crvena kraljica« autora Juana Gómeza-Jurada. Slijede nove uspješnice iz pera poznatih skandinavskih majstora žanra: »Švedske gumene čizme« autora Henninga Mankella te »Kralj osa« drugi dio knjige »Kraljevstvo« popularnog norveškog autora Joa Nesboa. Ljubitelji ljubavne tematike najčešće su birali nove romane dobro im znanih spisateljica Julie Caplin »Mala skijaška koliba u Švicarskoj«, Julie Quinn »Sunce u tvojoj kosi«, zatim »Odlazak« američke autorice Roxane Robinson, te drugi dio serijala Tillie Cole »Tisuću krhotina.« Što se tiče drama, s popisa najčitanijih ne silazi »Svježa voda za cvijeće« francuske autorice Valerie Perrin, zatim novi roman Isabel Allende »Vjetar zna moje ime«. Debitantski roman suvremenog indijskog autora Aravinda Adige nagrađen Bookerovom nagradom, koji prikazuje tamniju stranu suvremene Indije u njezinim socijalnim, gospodarskim i političkim previranjima »Bijeli tigar« jedan je od čitanijih naslova u opatijskoj knjižnici, a zatim i zbirka priča i jedna novela »Stol za dvoje« Amora Towlesa u središtu koje je i lik iz autorovog prethodnog hvaljenog romana »Pravila uljudnosti« – navela je Mihovilić.
Koje su se knjige domaćih autora najčešće posuđivale, također je bilo zanimljivo saznati.
Baby Lasagna i mačak Stipe
– Kada je riječ o hrvatskoj književnosti, najposuđivanija je nova knjiga Slavenke Drakulić »O čemu ne govorimo«, zatim novi roman Jurice Pavičića »Žigice«, »Hrvatska mati: fantazir roman« autorice Sandre Antolić, te roman »Babići« kojim se Hrvoje Šalković vratio na književnu scenu devet godina od objavljivanja njegovog posljednjeg romana. »Baby Lasagna i mačak Stipe« autora Yellow Yurija najposuđivanija je slikovnica uz slikovnice Šveđanina Svena Nordqvista, dok je serijal »Čovpas« Davea Pilkeya najčitanije dječje štivo – odgovorila je na naš upit ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Viktora Cara Emina u Opatiji.
Donedavni božićno-novogodišnji ugođaj u knjižnici planiraju zamijeniti dekoracijama na temu karnevala i drugih aktualnosti u skladu s kalendarom, a mjesec siječanj ističe se po zanimljivim programima za najmlađe, ali i one nešto zrelije ljubitelje knjige.
Tako se na dječjem odjelu Gradske knjižnice Opatija održavaju redoviti programi za djecu predškolskog i mlađeg školskog uzrasta – pričaonice i kreativne radionice petkom popodne u 17.30, te program ranog učenja francuskog jezika kroz igru i glazbu, svakog drugog utorka u 18 sati. Idući susret će se održati 28. siječnja. Odrasli se mogu pridružiti Čitateljskom klubu knjižnice koji se održava posljednje srijede u mjesecu u 18 sati. U područnim knjižnicama Mošćenička Draga i Lovran održavaju se pričaonice i kreativne radionice na čakavskom narječju – Čakulaonica i Domaća ćakula, svakog drugog četvrtka, odnosno petka – zaključila je Iva Mihovilić.
Opatijci u Bruxellesu
Kada je riječ o najmlađim stanovnicima »stare dame«, iz Društva »Naša djeca« Opatija stalno stižu lijepe vijesti, pa tako i ona da su predstavnici DND-a Antonia Katić i Leon Malič, član XIV. saziva DGV-a Grada Opatije tijekom 2024. godine sudjelovali na susretu Dječjeg vijeća Eurochilda u Bruxellesu. Eurochild je europska mreža organizacija i pojedinaca koji rade s djecom i za djecu koja ima 211 članica organizacija i pojedinaca iz 42 države. Društvo »Naša djeca« Opatija punopravni je član organizacije od 2010. godine. U Dječjem vijeću Eurochilda opatijsko je Društvo »Naša djeca« jedina udruga koja je u sva četiri saziva imala svoje predstavnike, članove Dječjeg gradskog vijeća Grada Opatije i Dječjeg foruma DND-a Opatija.
Leon je, uz mentoricu Antoniju Katić sudjelovao u radionicama na temu ostvarivanja aktivne dječje participacije na europskoj razini. Posjetili su hrvatske zastupnike u Europskom parlamentu Romanu Jerković i Gordana Bosanca kojima su predstavili rad i rezultate opatijskog DGV-a, kao i međunarodne aktivnosti vezane uz ostvarivanje prava djece na sudjelovanje u donošenju odluka. Uz vijećnike 4. saziva Eurochilda Leon je sudjelovao i u razgovoru i predstavljanju potreba djece diljem Europe s predsjednicom Europskog parlamenta Robertom Metsolom, sudjelovao na sjednici s Emiliom Pucciom, glavnim tajnikom Međuskupine Europskog parlamenta za dječja prava koja broji 120 zastupnika i 26 organizacija usmjerene na djecu, s ciljem uključivanja dječjih prava u politike i zakonodavstvo EU-a. Na sjednici su bili i talijanska zastupnica Alessandra Moretti, bugarski zastupnik Hristo Petrov i slovačka zastupnica Veronika Cifrova Ostihonova.
– Događanje se održalo uz podršku Marie-Cecile Rouillon, koordinatorice za prava djeteta pri Općoj upravi za pravosuđe i potrošače Europske komisije. Dječje vijeće Eurochilda predstavilo je probleme i potrebe djece Europe. Uz zastupnike Europskog parlamenta potpisali su Deklaraciju u povodu Međunarodnog dana dječjih prava i 35 godina od usvajanja najvažnijeg dokumenta za djecu, Konvencije UN-a o pravima djeteta – priopćili su iz Grada Opatije.