Znanost srijedom u Voloskom

Predavanje Andreine Belušić Vozila “Klima nam se klima” u MOHO centru

P. N.

Foto Luigi Opatija

Foto Luigi Opatija

Suradnja Festivala Opatija i Fakulteta za fiziku donosi novi ciklus predavanja u Voloskom

Festival Opatija, u suradnji s Fakultetom za Fiziku Sveučilišta u Rijeci, tijekom ove jeseni organizira atraktivna popularno-znanstvena predavanja u Interpretacijskom centru dr. Andrija Mohorovičić – MOHO centru u Voloskom pod nazivom Znanost srijedom.


Ciklus počinje već ove srijede, 30. listopada  u 18:30 sati predavanjem o klimatskim promjenama „Klima nam se klima“ doc.dr.sc. Andreine Belušić Vozila. Toplinski valovi s kojima smo se susretali ovog ljeta nisu novost, ali njihov intenzitet i trajanje jesu, kao i učestalost. Zajedno s njima, pojačan je intenzitet i učestalost obilnih oborina koje su često praćene poplavama. Svakim danom negdje na planeti bilježimo barem jedan događaj koji je posljedica klimatskih promjena. Kroz ovo predavanje slijedit ćemo vremensku liniju najvažnijih događaja vezanih uz razumijevanje klimatskih promjena te dati odgovore na pitanja: Kako su znanstvenici još krajem 19. stoljeća proučavali klimatske promjene? Kako točno znamo da su klimatske promjene posljedica djelovanja čovjeka, a ne dio prirodne varijabilnosti? Što točno znači povećanje temperature planeta za 1 °C i koje su posljedice te pojave?


Jedno od predavanja u Moho centru / Foto Luigi Opatija




Andreina Belušić Vozila doktorirala je 2018. godine na Geofizičkom zavodu Andrije Mohorovičića pri Geofizičkom odsjeku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Zaposlena je na mjestu docentice na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci, a u svom znanstvenom radu prvenstveno se bavi klimatologijom i klimatskim promjenama nad Jadranom. Dobitnica je nagrade „Za žene u znanosti“  u organizaciji L’Oréala Adria i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture i medija za uspješnost u znanstvenom radu.


Tjedan nakon, 6. studenog u 18:30 sati  u predavanju „Pustinjske prašine na Jadranu“ riječki meteorolog dr.sc.Boris Mifka će razjasniti ulogu pustinjske prašine kao jednog od najvažnijih čimbenika u procjenama klimatskih promjena i jednog od zastupljenijih tipova aerosola u atmosferi. U srijedu, 13. studenog u 18:30 sati, u predavanju „Najgora laž – statistika u znanosti i svakodnevnom životu“ doc.dr.sc.Darko Mekterović će objasniti kako interpretirati pozitivne nalaze medicinskih (i inih) testova, kako čitati rezultate anketa, čemu nas može naučiti najopasnija jednadžba te treba li se bojati zakona velikih brojeva.


Programi se održavaju uz podršku Grada Opatija i sa slobodnim su ulazom za sve zainteresirane.