Foto Marko Gracin
Radi se o proširenju djelovanja riječke Yamaha Music School u kojoj se trenutačno nalazi više od 250 učenika uključenih u različite programe – objašnjava voditelj glazbene škole Olja Dešić
povezane vijesti
OPATIJA – U Yamaha Music School iz Tokija kažu da ne postoje nemuzikalne osobe, već samo neotkriveni talenti – kaže Olja Dešić, poznato riječko glazbeno ime i voditelj ove škole u Rijeci od 2019. godine. Otkrio nam je lijepe vijesti za sve mlade glazbenike željne učenja, ali i usavršavanja svojih znanja jer uskoro na satove sviranja ili pjevanja više neće morati putovati do Rijeke. Naime, od 1. ožujka ove godine tu mogućnost će imati u glazbenoj školi, opatijskom ogranku Yamaha Music School koja je pred otvorenjem u Voloskom. Škola koja radi po principu koji omogućava glazbu dostupnu svima, radit će u prostorijama Moho centra.
Nadzor iz Tokija
– Radi se o proširenju djelovanja riječkog ogranka Yamaha Music School u kojem se trenutačno nalazi više od 250 učenika uključenih u različite programe. Imamo licencirani tim mentora jer je to zatvoreni sustav u kojemu se ne može predavati bez da se prođu određeni prijemni ispiti i seminari putem kojih se usvajanju nova znanja i alati te sve to osigurava kvalitetu. Metode učenja su standardizirane, a školu nadzire Tokio te su učenje i kvaliteta u svim ograncima škole na istoj razini. Koristimo iste knjige kao u Tokiju, za najmlađe su prevedene na hrvatski, kao i pjesmice. Za neke od tečajeva smo našli snage i mentore te ćemo ih od 1. ožujka ponuditi i široj opatijskoj publici u Moho centru u Voloskom. Taj je prostor već sam po sebi okrenut znanosti i kulturi i ideja je ovog liburnijskoga kraja da se privuku mladi ljudi koji bi spajali umjetnost sa znanošću. Čini mi se da smo ovdje u Voloskom dobrodošli, dogovorili smo korištenje ovog prostora u partnerskom odnosu s Festivalom Opatija i Gradom Opatijom. Radi se o kraju u kojemu postoji tradicija glazbenih škola, premda u ovom trenutku više ne rade. Želimo pridonijeti pozitivnoj energiji koja se ovdje u Moho centru stvara – rekao je o dolasku glazbene škole u Opatiju njezin voditelj Olja Dešić.
U Voloskom će se moći učiti svirati klavir, akustičnu gitaru, bubanj ili klavijature, a učit će se još i pjevanje, dok će za najmlađe biti na raspolaganju dječji program »hobbi« koji je zapravo igraonica te predškolski program »music adventure«, edukacija za djecu od 6 do 8 godina.
– Svi programi imaju kurikularni smisao i povezanost koja vodi iz jednog u drugi. Koliko god netko ostao kod nas, najčešće ili cijela grupa ide dalje, ili se preskače iz grupe u grupu, no uglavnom programi se nastavljaju. Učenici se stalno prirodno prelijevaju iz grupe u grupu i cilj je, ako govorimo o školskoj generaciji i dođu do 16. ili 17. godine, a dobri su, mi ih zapravo možemo pripremiti za upis na akademije. Ova će se škola u Hrvatskoj još razvijati jer nismo dobili sve programe iz tog »velikog bazena«. Mi ne smetamo klasičnim naobrazbama, niti one nama. Dolaze nam često i učenici koji su probali sustav i nije im se dopao ili u svojoj ambiciji zapravo ne žele biti glazbeni profesionalci. Premda, imamo mi i odličnu reprezentaciju talentiranih – zaključio je Dešić.
Najbolja mentorica
Velika mu je želja bila u školu u ulozi mentorice dovesti poznatu riječku pjevačicu Albu Nacinovich, i kada je u toj namjeri uspio, kaže da »nije mogao naći bolju mentoricu«. U timu ove škole vodi program Class Vocals…
– Ja sam glazbenica i mentorica pjevanja u Yamaha Music School, a ranije sam desetak godina predavala moderno i jazz pjevanje u Italiji. Kad me Olja odlučio pozvati, vrlo sam se rado odazvala tom, rekla bih, pokretu. Željela sam svoje znanje i iskustvo prenositi u svom kraju, prošla sam potrebne edukacije i dobila licencu i bitno mi je to što su se načela ove škole podudarala s mojim. Što se tiče moderne glazbe, tu je Yamahina škola unikatna i po programima koje nudi, i po načinu na koji se provode. Naime, dok u inozemstvu već postoji pop-rock smjer i na akademijama, kod nas još nije postojao obrazovni put za pjevača koji se želi baviti modernom glazbom na ozbiljan način. Ushićenje stvaranja glazbe nam je u ovoj školi uvijek na prvome mjestu i to je ono što i navodi kandidate na upis u baš ovu glazbenu školu. Poziv za sve koji uživaju u stvaranju glazbe uputit ću i uz činjenicu da mi ne sjedimo za klupom, već od prvog dana za klavijaturom, pa će svi savladati i pjevanje i klavijature i bit će glazbeno potkovani pjevači – rekla je Alba Nacinovich, mentorica u Yamaha Music School.
U Rijeci od 2019. godine
Yamaha Music School otvorila je svoja vrata u Rijeci 2019. godine, nastavno na dugogodišnji rad Studija Maraton. Karakterizira je uz ostalo rad u malim grupama, licencirani predavači te Yamahini instrumenti. Škola nudi vokalne i instrumentalne tečajeve za sve generacije i stupnjeve znanja, a dio toga će od 1. ožujka biti na raspolaganju i zainteresiranima sa šireg opatijskog područja.