VILLA ANTONIO

Posjetili smo Parlaonicu DND-a Opatija: Poštivanje dječjih prava jučer, danas, sutra…

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Stotinjak učenika sedmih i osmih razreda iz Mošćeničke Drage, Lovrana i Opatije aktivno je sudjelovalo u Parlaonici



Pod motom »Zajedno za svijet po mjeri djeteta«, u dupkom punoj dvorani u opatijskoj Villi Antonio danas je stotinjak djece sedmih i osmih razreda osnovnih škola iz Mošćeničke Drage, Lovrana i Opatije aktivnim sudjelovanjem u Parlaonici u organizaciji Društva Naša djeca Opatija dalo doprinos u razradi vrlo aktualne teme pod nazivom »Poštivanje dječjih prava jučer, danas, sutra«.


Kako se moglo čuti u uvodnom dijelu debate, Društvo Naša djeca Opatija i XIV. saziv Dječjeg gradskog vijeća grada Opatije već tradicionalno studeni obilježavaju pod nazivom Mjesec dječjih prava.


Ove godine osmislili su pregršt događanja s djecom i za djecu s ciljem skretanja pozornosti javnosti na poštivanje i promicanje vrijednosti Konvencije UN-a o pravima djece.





Podvučeno je još i da se u ovoj godini obilježava 100 godina dječjih prava i 35 godina od donošenja Konvencije UN-a o pravima djeteta.


Uz Antoniju Katić i Sanju Škorić iz DND-a, u programu osmišljenom kako bi se još jednom raspravilo o tome kakav je danas položaj djece do 18 godina u Hrvatskoj i svijetu sudjelovali su i gosti i to savjetnica pravobraniteljice za djecu Danijela Žagar i jedan od osnivača i igrač Kluba odbojke na pijesku Opatija te i sam vijećnik 1. saziva Dječjeg gradskog vijeća grada Opatije davne 2001. godine, sportaš i trener Ivan Đorđević, kao i dječja gradonačelnica Opatije Lana Golubović.


Dječje poruke


Kakav bi to trebao biti »svijet po mjeri djeteta« na simboličan su način djeca pokazala na samom početku uz modnu reviju u kostimima koje su sašile volonterke, a centralni dio svakog kostima činile su slikovite dječje poruke na temu poštivanja prava najmlađih članova društva.



– Prošlo je 35 godina od donošenja Konvencije UN-a o pravima djeteta koju su osvojile gotovo sve zemlje na svijetu osim Amerike. I u tih 35 godina se puno postiglo na zaštiti dječjih prava koje se, međutim, ipak i dalje u mnogim slučajevima krše i u svijetu i u Hrvatskoj.


Ovo je prilika da se čuje i vaš glas i da mi odrasli, a oni koji u državi odlučuju pogotovo, možemo sagledati što se još sve mora popraviti – rekla je Danijela Žagar po čijim riječima se dječja prava krše ne samo tijekom ratova, već i u nekim sredinama gdje su primorana na rad umjesto na školovanje, nemaju adekvatnu zdravstvenu skrb niti cjepiva te su izložena tjelesnom kažnjavanju i nasilju.


Također, zamka novijeg doba jest i u kršenju prava djece u digitalnom svijetu.


Sport i susreti


Ivan Đorđević je putem vlastitog primjera odaslao univerzalnu poruku o važnosti bavljenja sportom i susreta uživo sa svojim vršnjacima, naglasivši da je pokret jedna od prvih aktivnosti koja nas prati od najranijih dana, a druženja sa stvarnim prijateljima u realnom svijetu ne mogu biti na pravi način zamijenjena isključivo virtualnim povezivanjem koristeći tehnološka pomagala.



U nastavku programa, u početku pomalo sramežljivo, a zatim uz sve više žara i argumenata, afirmacijske i negacijske skupine osnovnoškolaca su »brusile« svoja stajališta o tome poštuju li se danas dječja prava ili ne te su u finalnoj debati svoje argumente na što bolji način nastojali objasniti i prezentirati »kako stvari stoje« sedmaši iz Opatije i Lovrana.


Tko je bio uvjerljiviji u svojim argumentima, ocjenjivala su sama djeca, no zadatak nije bio jednostavan pa je zaključak bio jedini moguć – »svi su bili podjednako izvrsni«.