Nakon što je izgubila posao, otkrila je svoj talent i pretvorila ga u hobi. Priznaje danas da ju je taj hobi izvukao iz depresije
povezane vijesti
Dom joj je pun vlastitih rukotvorina, recikliranih stvarčica, najčešće uređenih u vintage stilu – od stola na balkonu, kante za smeće, božićnih kuglica, kutija za nakit do okvira ogledala. Njezine umjetničke ruke iz reciklaže stvaraju predivne nove uporabne predmete vrijedne svakog divljenja.
Ti umjetnički, unikatni uradci i ove će se godine naći ispod božićnog drvca i biti posebni pokloni za njezinu obitelj i prijatelje. Tako to ona čini već godinama, od kada je otkrila svoju veliku ljubav i pretvorila ju u hobi koji joj pruža odmak od ponekad teške svakodnevice u kojoj se broje oboljeli od koronavirusa, a financijska kriza uzima sve više maha. Ona je Opatijka Jadranka Zupet, supruga i majka dvije odrasle kćeri i nona, koja je nakon što je izgubila posao, otkrila svoj talent i pretvorila ga u hobi. Priznaje danas da ju je taj hobi izvukao iz depresije, u kojoj je bila za nekih teških životnih situacija, kada je ostala bez posla i u ovoj pandemiji. Iako je već pozamašni broj rukotvorina izradila, Jadranka ih za sada ne prodaje već kako kaže skuplja »lajkove« na Facebooku i Instagramu. Na društvenim mrežama, u grupama koje se bave edukacijom decoupage tehnika ili salvetne tehnike Jadranka objavljuje svoje radove, a svaka joj pohvala, pozitivni komentar ili »lajk« ispunjava srce.
Uhvatila se posla
– Ljubav prema rukotvorinama je kod mene postojala od malih nogu. Od malena sam izrađivala razne stvari, heklala sam, plela… Moja je velika želja bila slikati. Međutim, dar za tu vrstu umjetnosti, koji su imali moja mama i brat, ja nisam naslijedila. Tako sam se okrenula drugim vrstama radova. Moj današnji hobi počeo se razvijati 2014. godine kada sam otišla na prvu radionicu shabby chic-a (tehnike koja se postiže primjenom dvaju boja), na koju me pozvala prijateljica. Potom sam otišla i na radionicu sličnog naziva Shabby chic decoupage. Nakon toga uhvatila sam se posla. Gotovo sve što sam mogla i našla u kući pokušavala sam iskoristiti i iz ničega nešto napraviti. Nisam puno znala, ali sam bila uporna. Pomoć sam tražila i na internetu. Pomalo sam sve staklenke u kući i neke neupotrebljive predmete pretvarala u novu vrijednost. Počela sam praktički raditi s par boja i jednim kistom, a za sjenčanje sam koristila pastu za cipele… Godine 2018. slučajno sam na Facebooku pronašla edukacijsku grupu za decoupage. Bio je to još jedan moj izvor dodatnog znanja. Izlagala sam, odnosno objavljivala fotografije svojih radova na društvenim mrežama, ali i učila od drugih. Upoznala sam i neke drage žene koje su bile spremne detaljno dijeliti svoje znanje što mi je jako pomoglo u izradi rukotvorina.
Boce postaju vaze
Tako je ovaj hobi postao moja primarna ljubav kada već cvijeće, orhideje, kojima sam se prije bavila nisu dobro uspijevale. Kada sam se izvježbala počela sam raditi poklone za obitelj i prijatelje. Na taj način moj je rad postao primijećen. Danas znam napraviti i prijateljima nešto što me zamole, a oni mi daju za materijal. Ipak, za sada ne prodajem svoje rukotvorine, no razmišljam o tome. Možda se u skoro vrijeme i odlučim na otvaranje obrta – govori Jadranka koja je po struci turistički djelatnik, ali koja je većinu svog radnog vijeka provela u trgovini.
Jadranka od čaša izrađuje svijećnjake, od boca vaze. Kaže da sve što nađe iskoristi. Vrlo je ekološki osviještena, a uz svoj umjetnički kreativni zanos putem recikliranja, procesa prerade i ponovne upotrebe otpadni materijal pretvara u nov, inovativni i funkcionalni proizvod s dodatnom vrijednosti. Sve se to događa jer kaže kako si neke stvari u životu nije mogla priuštiti.
Vintage kuglice za bor
– Ponekad vam se nešto sviđa i to želite imati, a za to nemate dosta novca. U takvim slučajevima sam to pokušavala sama izraditi – govori Jadranka koja već ima izrađeno pregršt božićnih poklona za ukućane, obitelj i prijatelje. Među njima su svakako sada najaktualnije i najinteresantnije vintage kuglice za bor, koje radi sa salvetama koje sakuplja koristeći crackel tehniku (raspucavanja) ili kuglice sa obiteljskim fotografijama. Ima tu i božićno dekoriranih kutija za nakit kod kojih je koristila transfer tehniku (prenošenja fotografije na drvo ili neki drugi predmet). Sve u svemu, u obitelji Zupet za svakog će se naći pod borom jedna unikatna sitnica, u koju je »utkana« sva ljubav ove žene za svoje bližnje. Potvrda je to, da su i s malo novca, a uz volju, maštu, te uloženo vrijeme i trud, »čuda« moguća. Sretan Božić!