Foto Sergej Drechsler
Stvoren je akcijski plan za očuvanje ekološke povezanosti na travnjacima na području Učke i Ćićarije i Krasa u Sloveniji
povezane vijesti
Rezultati međunarodnog projekta, koji se provodio od 2020. do 2022. godine, a koji se fokusirao na budućnost travnjaka na području regije Slovenija – Hrvatska, predstavljeni su danas u Visitor centru na Učki.
Na Info danu DinAlpConnect projekta, u kojem su sudjelovali partneri iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Albanije i Grčke, govorilo se o stanju u kojem se nalaze travnjaci, ali i o novom dokumentu, akcijskom planu za očuvanje ekološke povezanosti na travnjacima na području Učke i Ćićarije i Krasa u Sloveniji.
– U sklopu akcijskog plana već su provedene i neke aktivnosti. Jedna od najbitnijih koju smo realizirali u suradnji s JU Park prirode Učka je restauracijski kamp, odnosno edukativno-volonterski kamp u sklopu kojeg su studenti i volonteri u srpnju prošle godine na Učki obnavljali travnjak, ručno uklanjali drvenastu vegetaciju i zapravo na taj način vršili obnovu.
Akcijskim planom predviđene su aktivnosti koje se tiču zaštite i obnove travnjaka, ali i zaštite tradicionalnih praksi koje su s travnjakom povezane.
Travnjak je jedno stanište koje u velikoj mjeri ovisi o čovjeku i tisućljećima se na ovom području održavaju zbog ispaše životinja – na taj način su se stvorile različite tradicijske prakse.
Osim konkretnih mjera zaštite i istraživanja vrsta na travnjaku, staništa, istraživanja sukcesije, predviđeno je i očuvanje i promocija tradicijskih praksi.
Travnjaci su danas ugroženi zbog nedostatka ispaše, odnosno lokalno stanovništvo se više ne bavi toliko stočarstvom, tako da su ovim akcijskim planom predviđene aktivnosti koje bi u budućnosti potaknule lokalno stanovništvo da se dođe ovdje baviti stočarstvom.
Trend u čitavom svijetu je da travnjaci zarastaju, da se ne održavaju i podložni su procesu sukcesije, te se pretvaraju u šikare i onda šume, istakla je Marina Grgić iz Udruge BIOM.
Na Info danu na temu travnjaka govorili su i nositelji projekta iz Kmetijskog inštituta Slovenije te predstavnici Javne ustanove Park prirode Učka.