Spomen - centar

Ostavština Viktora Cara Emina uskoro u njegovom Kraju

Aleksandra Kućel Ilić

Građevinski dio radova bit će gotov u idućih mjesec dana, a zatim počinje opremanje interpretacijskog centra. Obnovljena prizemnica od 50-ak »kvadrata« nalazi se u blizini piščeve rodne kuće i tamo se planira preseliti vrijednu ostavštinu



KRAJ – Interpretacijski centar Viktor Car Emin, koji će se nalaziti u mjestu Kraj u Općini Mošćenička Draga, sve je bliži realizaciji. Bit će to peta sastavnica Eko muzeja Mošćenička Draga (koju čine i interpretacijske kuće i muzeji u Brseču i Mošćenicama, »Kuća od mora« u Mošćeničkoj Dragi i Povijesno-mitska staza Trebišće), a kako saznajemo od Riccarda Staraja, načelnika Mošćeničke Drage, građevinski dio radova bit će gotov u idućih mjesec dana.


Zatim će započeti opremanje interpretacijskog centra te se očekuje da će se u ovom dijelu uz ostale uključiti i brojni zaljubljenici u ostavštinu znamenitog pisca. Obnovljena starina, prizemnica od pedesetak kvadrata, nalazi se u blizini Eminove rodne kuće i u taj se prostor planira preseliti vrijednu ostavštinu, a sve u dogovoru i u suradnji s gradskom knjižnicom Viktora Cara Emina iz Opatije, koja nosi upravo njegovo ime.


Neprocjenjiva baština


Kada se radovi dovrše i prostor opremi, Eko muzej Mošćeničke Drage bit će sastavljen od više zanimljivih povijesnih punktova koji se nalaze u Brseču i na Brsešćini, u Mošćenicama i na Mošćenišćini, Trebišću, dok se ribarsko-pomorska baština nalazi u Kući od mora u Mošćeničkoj Dragi. Interpretacijski centar Viktor Car Emin bit će ujedno i sjedište Udruge Kraj, a pod motom »Vratimo Emina Kraju kamo i pripada«, ovdje će se pokušati valorizirati neprocjenjiva umjetnička i povijesna baština ovog čovjeka od pera, domoljuba i lokalpatriota. Tako će mali kulturni centar u pitoresknome Kraju, izgrađen uz izdvajanje 400.000 kuna iz proračuna Općine Mošćenička Draga, ubrzo ispunjavati knjige, zapisi te vrijedne fotografije draškoga velikana.




Viktor Car Emin, hrvatski književnik i publicist koji je rođen 1870. u Kraju, a umro 1963. u Opatiji, pripadao je najznamenitijim Istranima svog vremena koji su čuvali i štitili hrvatski nacionalni duh za burnih vremena talijanizacije Istre. Svoj je politički angažman prenosio u romane. Možda nije dovoljno poznato, no bio je to čovjek koji je od zaborava sačuvao znamenitu misao starih kapetana i mornara »krepat ma ne molat«, koja se danas često koristi, koja se čuje među sportskim entuzijastima i navijačima, a on ju je objavio u priči »Kapitan Ciklon«.


Knjižnice, ulice, škole…


U mladosti je radio u školama po Istri i u Opatiji, a zbog svoje protutalijanske aktivnosti morao se 1929. godine skloniti na Sušak. Nakon Drugog svjetskog rata vratio se u Opatiju gdje je ostao do kraja života. Uz knjižnicu u Opatiji i osnovnu školu u Lovranu i Donjim Andrijevcima koje nose njegovo ime, znameniti pisac i zaljubljenik u svoj rodni kraj ima i svoju ulicu u Opatiji, spomen-ploču u Kraju, a i amatersko kazalište u Rijeci nazvano je upravo po njemu. Uskoro će mu se Kraj, iz kojega je potekao, a koji sve više postaje ljetni turistički raj, nedugo nakon što je obilježeno 150 godina od njegova rođenja odužiti i otvorenjem malog spomen-centra.