Foto Vedran Karuza
Općina Lovran je do slika australskog slikara hrvatskih korijena došla zbog neplaćanja dugova za općinski prostor u gradskoj Kuli, koju je on uzeo u zakup 1998. godine
povezane vijesti
Komplet slika lovranskog umjetnika Charlesa Billicha naći će se u prodaji. Tako su na posljednjoj sjednici odlučili lovranski vijećnici koji su sa sedam ruku »za« i jednom »protiv« podržali prijedlog načelnika o prodaji slika.
Načelnik Lovrana Bojan Simonič u svom je obrazloženju naveo da se radi o slikama koje je Općina Lovran otkupila prije otprilike deset godina, a koje sada ne služe svojoj svrsi već više za Općinu predstavljaju problem i trošak jer ih treba adekvatno čuvati, plaćati osiguranje…
Dodao je da bi se sredstva od prodaje slika utrošila na obnovu krova dječjeg vrtića u Lovranu.
Podsjetio je da, s obzirom na način kako je Općina stigla do navedenih slika, postoji oko njih velika fama, da su pritisci odvjetnika lovranskog umjetnika bili i da se slike otkupe, no iako su osobno razgovarali o njihovom otkupu, do realizacije nije došlo.
Jedini protiv
Jedini protiv prodaje umjetnina bio je vijećnik Srećko Šobot s Kandidacijske liste grupe birača nositelja Tonija Družete. Pitao je što se to promijenilo u razmišljanju u odnosu na vrijeme kada je Općina stigla u posjed slika i nije li tada načelnik Simonič bio savjetnik načelnika Alana Sankovića.
Dodao je da ga žalosti da se slike prodaju kako bi popravili krov dječjeg vrtića, za što smatra da bi u proračunu, bez obzira na prodaju, trebalo naći sredstva.
– Ispada da smo tada kupili slike s dobrom idejom, a sada ne znamo kako bismo ih iskoristili, valorizirali i sačuvali pa ih prodajemo – to nikako ne bi bilo pametno – rekao je Šobot i naveo da vrijednost slika nije samo materijalna, da je riječ o slikama svjetski poznatog lovranskog umjetnika kakvih nema mnogo u njihovom okruženju. Isto tako, dodao je da ga žalosti kako su slike sada skladištene.
Vijećnik Branislav Petković (AM-PGS-UK), nekoć zamjenik načelnika Alana Sankovića, rekao je da su slike tada preuzete upravo kako bi se prodale i kako bi se završio skup sudski proces koji je vođen.
Dodao je da smatra da Općina Lovran nije mjesto za čuvanje i izlaganje umjetnina.
Neplaćanje dugova
Simonič se našao prozvanim pa je imao potrebu objasniti da je Sankoviću bio savjetnik za gospodarstvo te da nije sudjelovao u donošenju bilo kakvih odluka vezanih uz slučaj Charlesa Billicha.
Diskutiralo se i o vrijednosti slika, ali bez nekih konkretnih saznanja o mogućoj tržišnoj cijeni.
Podsjetimo, Općina Lovran je do slika australskog slikara hrvatskih korijena došla zbog neplaćanja dugova za općinski prostor u gradskoj Kuli, koju je on uzeo u zakup 1998. godine i u jednom dijelu uredio njezinu unutrašnjost.
Postojala su dva ugovora o zakupu prostora, za jedan su mu »prebijena« sva njegova ulaganja, a za drugi su se dugovi dugo vremena gomilali.
Osim toga, s Općinom je ugovorio da će im svake godine donirati po jednu sliku u vrijednosti od najmanje 30 tisuća kuna, čime će pokriti godišnji najam.
Tako je Billich Lovranu donirao ukupno pet slika u pet godina, no kada ih je Općina dala procijeniti, uspostavilo se da vrijede višestruko manje.
Gomilanje duga dovelo je 2008. godine do pokretanja postupka raskida ugovora, koji je zaključen 2015. godine javnom dražbom.
Sve umjetnine koje nisu kupljene od drugih osoba kupila je Općina Lovran za 324 tisuće kuna, s ciljem da pokrije gubitke iz spora s Billichem.
Prihod za Petrinju
Općina Lovran vlasnik je 32 pokretnine-umjetnine, u naravi umjetničke slike, grafike i plakati autora Charlesa Billicha.
Umjetnine je procijenio procjenitelj »Quadro nero« tijekom 2020. i 2022. godine te će se izraditi Katalog umjetnina kako bi se one mogle oglasiti za prodaju putem javnog natječaja.
U veljači 2021. godine održana je prodajna izložba na kojoj je ponuđeno 18 slika, a sav prihod, umanjen za troškove održavanja izložbe, doniran je temeljem ugovora Gradu Petrinji s kojim Općina Lovran ima partnerske odnose unatrag nekoliko godina.
U studenome 2022. godine Općini Lovran obratio se Steve Ravic u ime Billicha te se interesirao za umjetnine
. Dostavljena mu je informacija da je za njihovo otuđenje nužno raspisati natječaj, a ovisno o vrijednosti, i predstavničko tijelo mora donijeti odluku o prodaji te je upućen da se na javni natječaj kada bude objavljen mogu prijaviti i oni, stoji u pisanom obrazloženju načelnika Simoniča.