Turistima nije prevruće, ili se protiv sunca bore odjećom s dugim rukavima... / Snimila A. KUĆEL ILIĆ
Klima se jako promijenila i nekad se znalo da će »prvi dažji« u kolovozu označiti da je kraj sezone stigao ili je barem vrlo blizu. Ove godine su jake kiše bile već u srpnju i sada više ne vrijede kolovoška pravila, kaže Dolores Kurti
povezane vijesti
OPATIJA – Najprije pljuskovi s grmljavinom pa temperature i do 40 stupnjeva – ukoliko se najave meteorologa obistine, Liburniju u dane vikenda očekuje novi toplinski val.
U ovom su trenutku temperature još uvijek u zoni od oko 30 stupnjeva u najtoplijem dijelu dana, no svejedno – protiv prevelike vrućine koja može naškoditi zdravlju, valja se boriti ne samo izbjegavanjem sunca od 11 do 17 sati i klima uređajima već i nekim provjerenim trikovima koji, rekli su naši sugovornici, učinkovito suzbijaju »peku«, a uz to su još i vrlo ekonomični.
Načinit propuh
– Jedan toplinski val smo ove godine već prošli i imamo iskustva kako se ponašati da bi ga lakše prebrodili. Sve ovisi o tome vole li osobe klimu ili ne. Osobno ove godine zasad još nisam upalila čak niti ventilator. Volim rashladiti kuću na prirodan način i već od 7 i pol sati ujutro zatvaram žaluzine i zadržavam sasvim pristojnu temperaturu unutar stambenog prostora. To je dobra formula za sve nas koji nemamo osobito puno novca za potrošiti na klime i ventilatore, budući da takvo rashlađivanje dosta košta. Kad vidim da ljudi ako je vani 30, stavljaju klimu na 20, smatram da su na taj način svome organizmu učinili samo još gore nego bi trebalo biti. Ako želimo sačuvati zdravlje, moramo pripaziti i normalno je da u vrijeme velike vrućine nitko od nas malo starijih osoba ne bi trebao biti izvan kuće – rekla je Cvijeta Juranović, opatijska umirovljenica koja tijekom noći jako dobro prozrači cijelu kuću i ne treba joj klima uređaj.
Dino Đelmo, opatijski pjesnik rodom iz Mostara dobro zna kakve su to vrućine uslijed kojih se »diše kao sipa«.
– Dolazim iz jako toplih krajeva, a sve se može primijeniti i na Opatiju. Dakle, kupanje u moru rano ujutro, nikako nakon 10 – 10 i pol, te ponovo od 17 sati nadalje. To je odličan recept za lakše svladavanje toplinskoga vala. Treba što više piti i što češće, naravno, sve bezalkoholne napitke i vodu, a nije loše niti uzimati vitamin C, što i sam radim. Ishrana treba biti lagana, mediteranska, uz što više ribe, a ako se konzumira meso, najbolje ga je pripremiti na lešo. Protiv vrućina pomaže i zeleno povrće kao što su blitva, špinat i različite vrste zelenih salata. Tko ima klimu, može rashladiti stambeni prostor, ali ne bih preporučio da se direktno izloži klimi. Kod mene u Voloskom zapuše tramontana, pa otvaranjem balkonskih vrata i prozora mogu prozračiti prostor na prirodan način. Odlična ideja je i tuširanje, kad je čovjeku najtoplije, tuš će svakako pomoći, otkrio je Dino Đelmo.
Za i protiv klime
Da se klima itekako promijenila i da ljeto više nije »ono ča je jedanputa bilo« posvjedočila je opatijska fotografkinja Dolores Kurti.
– Mislila sam da nema šanse da nas i u kolovozu, nakon Vele Gospe pogodi još jedan toplinski val, no sada vidim da se on ipak događa. Klima se jako promijenila i nekad se znalo da će »prvi dažji« u kolovozu označiti da je kraj sezone stigao ili je barem vrlo blizu. Međutim, ove godine su jake kiše bile već u srpnju i sada više ne vrijede kolovoška pravila. Kad jako zagrije, nema života bez klime, jer tada svaka kuća »gori« i ista je temperatura i u kući i vani. I gremo dalje. Najveća bi noćna mora bila kada bi se klima usred najveće vrućine pokvarila, onda zbilja ne znam što bi se dogodilo. Zato, neka klime »zduraju« barem do devetog mjeseca – osvrnula se na »kolovoški toplotni udar« Dolores Kurti.
Iz Pobri u Opatiju svakodnevno se pješice spusti umirovljenik Vilim Simone.
– Kada je velika vrućina, najbolje je ustati ujutro što ranije, obaviti sve što treba poput zalijevanja vrta i zatim u laganu šetnju prema Opatiji. Hvala Bogu, nikakvih zdravstvenih problema zbog topline nemam i dobro je podnosim. Kad je baš jako toplo, odmaram kod kuće u hladu. Klimu imamo, ali ju ne koristimo. Primijetio sam da je klima opasna za zdravlje, pa je izbjegavam. Nakon boravka u klimatiziranom prostoru ne osjećam se najboje, a zdravlje organizma nastojim održati svakodnevnim šetnjama, naravno ne u vrijeme najvećih vrućina kad treba potražiti zaklon i piti dosta tekućine, preporučio je Vilim Simone.