Park Angiolina / Foto Luigi Opatija
Temelj razvoja održive, cjelogodišnje turističke destinacije su brojne gradske investicije
povezane vijesti
Opatija je grad u kojem se prije 180 godina rodio hrvatski turizam, grad koji je tijekom povijesti postavljao turističke standarde i presedane. Perjanica hrvatskog turizma i danas nastavlja postavljati nove standarde u turizmu te ispunjavati očekivanja i najzahtjevnijih gostiju istovremeno se fokusirajući na održivost, na ono što je najbolje za grad, njegove stanovnike i okoliš.
Od njegovanih zelenih parkova, obalnih i šumskih šetališta, povijesnih zgrada i atmosfere carskih vremena preko aktivnosti udruga, volontera i profesionalnih organizacija do modernih sadržaja i mjera za stalno podizanje kvalitete života stanovnika i turističke ponude – Opatija je oduvijek bila multikulturalni mozaik otvoren za sve.
Iako razvoj turizma temelji na dugoj tradiciji, Grad Opatija brojnim investicijama radi na stvaranju održive destinacije koja će i nadalje biti predvodnica turističke ponude na Jadranu pružajući gostima zaokruženu turističku ponudu tijekom čitave godine. Jer Opatija je i započela svoj turistički razvoj kao destinacija koja je goste privlačila primarno zimi.
Revitalizacija Rasadnika Angiolina
Temelj razvoja održive, cjelogodišnje turističke destinacije su, dakle, i brojne gradske investicije. Od 2021. provedeno je ili se provodi 20 projekata financiranih nacionalnim, regionalnim i sredstvima EU-a, a u planu je povući gotovo deset milijuna eura bespovratnih sredstava.
Među projektima koji će stvoriti dodatnu cjelogodišnju turističku, ali i društvenu ponudu je i najnoviji Projekt revitalizacije Rasadnika Angiolina, društveno-turističkog projekta koji ima za cilj investicijom u brownfield lokaciju zapuštenog rasadnika stvoriti novi javno-društveni prostor dostupan lokalnom stanovništvu i posjetiteljima.
Ovaj investicijski projekt Grada je uvršten na listu projekata od strateške važnosti Strategije razvoja Urbane aglomeracije Rijeka za financijsko razdoblje 2021. – 2027., čime se osigurava mogućnost korištenja bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj putem Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027. sufinanciranje projekta. Procijenjena vrijednost projekta iznosi oko 3,5 milijuna eura.
Revitalizacija rasadnika perivoja Angiolina obuhvaća aktivnosti prenamjene zgrada staklenika u Centar za posjetitelje s izložbeno-edukativnim rasadnikom i informativno-interpretativnim sadržajima te prenamjenu zgrade spremišta za kočije u multimedijski centar. Rekonstrukcijom rasadnika predviđa se vraćanje najstarijeg, istočnog dijela staklenika u izvorno stanje.
Cjelokupna povijesna građevinska struktura istočnog staklenika se konzervira, sanira i obnavlja u izvornom izgledu i materijalima, što uključuje obnovu korodirane željezne konstrukcije, restauraciju korita za vodu i podne obloge… A čime istočni staklenik postaje izložbeno-edukativni prostor.
Jugozapadni dio staklenika, izmijenjen u kasnijoj obnovi, djelomično se ruši te se gradi zamjenska građevina metodom suvremene interpretacije povijesnog staklenika, a gdje će biti centar za posjetitelje i čajana. Spremištu za kočije se obnovom vraćaju gabarit i vanjski izgled građevine izvornom oblikovanju. Zgrada će dobiti namjenu multimedijske prezentacijske dvorane s pomoćnim sadržajima.
U ovom dijelu posebno će se istaknuti izložba o vrsnim opatijskim vrtlarima i poznatoj vrtlarskoj obitelji Nakrst. U centru za posjetitelje bit će postavljen stalni postav povijesnog naslijeđa parka Angiolina i općenito parkovnog naslijeđa grada Opatije.
Nositelj projekta je gradska tvrtka Parkovi d.o.o., a koja će i upravljati objektom po dovršetku investicije. Grad Opatija u projektu sudjeluje u ulozi projektnog partnera.
Obnova opatijske plaže Tomaševac
U Gradu Opatija ističu kako najnovije investicije pokazuju jasnu određenost grada da ne živi samo na staroj slavi nego i da ide ukorak s vremenom, nastavljajući i obogaćujući vrijednu tradiciju suvremenim sadržajima po mjeri modernog stanovnika i gosta Opatije.
Među investicijama koje će dodatno obogatiti turističku ponudu Opatije je i obnova opatijske plaže Tomaševac vrijedna 663 tisuće eura. Najkompleksniji radovi odnose se na sanaciju obalnog zida betonskog dijela plaže te izgradnju novog platoa za sunčanje.
Radovi uključuju i gradnju novog stubišta uz more, proširivanje profila podzemnog odvodnog kanala koji poplavljuje pri jakim kišama, dohranjivanje školjere lomljenim kamenom kako bi se plaža zaštitila od izljeva kanala, kao i postavljanje rampe i liftera za pristup moru osobama s invaliditetom te sprava za igru namijenjenih djeci. Po završetku grubih radova na plaži će biti postavljeni koševi za otpatke, suncobrani, ležaljke i tuševi.
A jedna od trenutačno najvećih gradskih investicija je i izgradnja garaže Gorovo koja će jednim dijelom riješiti pitanje nedostatka parkirnih mjesta u središtu Opatije. Isto tako, u namjeri da područje Gorova ponovno zaživi kao javni prostor, na vrhu garaže bit će postavljeno prikladno urbano igralište. Garaža će imati 221 parkirno mjesto na četiri etaže, uz što i 13 parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i četiri mjesta za punionice za električna vozila.
Svakako valja istaknuti i ulaganje u novi gradski bazen u blizini Sportske dvorane »Marino Cvetković«.
Bazen će biti dostupan sportskim klubovima i sportašima za pripreme te učenicima osnovne škole, kao i raznim opatijskim udrugama i građanima. Prema najavama, novi sportski objekt će po gabaritima ispunjavati uvjete za održavanje službenih vaterpolo utakmica.
Prva faza izgradnje bazena planirana je za prvi kvartal iduće godine, nakon ishođenja građevinske dozvole koja je u postupku. Po završetku gradnje, gradskim bazenom upravljat će tvrtka Opatija 21 d.o.o. Bazen će imati prateće sadržaje poput teretane, prostorije za sastanke, klupske prostorije te ambulantu, a prilikom projektiranja vodilo se računa i o ekološkom aspektu projekta, a koji uključuje solarne panele na krovu, kao i hortikulturno uređenje okoliša.
Brojna događanja i manifestacije
Ovakvi infrastrukturni projekti Grada Opatije stvaraju temelj razvoja turizma, međutim, mozaik jedinstvene cjelogodišnje turističke ponude čine i brojna događanja i manifestacije. Cjelogodišnji turizam, naime, Opatija temelji na razvoju kongresnog, zdravstvenog i aktivnog turizma, ali i bogatom program kvalitetnih manifestacija izvan glavne turističke sezone iz godine u godinu privlače sve više gostiju.
Samim time, Grad Opatija se nalazi u vrhu hrvatskih gradova po izdvajanjima za kulturu. Gradska ustanova Festival, u suradnji s Turističkom zajednicom i udrugama, organizira brojne manifestacije koje su doprinijele prepoznatljivosti grada. Kulturni sadržaji osmišljeni su kako bi zadovoljili ukuse građana i posjetitelja, potičući cjelogodišnji turizam. Hrvatski muzej turizma, Centar »Gervais«, Ljetna pozornica, Umjetnički paviljon Šporer i Kulturni dom Zora s brojnim dvoranama opatijskih hotela, mjesta su bogatog programa koncerata, festivala, kazališnih predstava, filmova i izložbi, dok Etno zbirka u Veprincu, koju vodi Kulturno društvo Leprinac, čuva kulturnu baštinu zaleđa.
Opatija je po svojoj tradiciji oduvijek bila grad festivala. Danas Festival mjuzikla, Dora, Liburnia Jazz Festival, Festival klasične glazbe, Liburnia Film Festival, Jerry Rick Blues Festival, Liburnicon, Čaraoke dječji festival i Festival puhačkih orkestara privlače posjetitelje iz cijele zemlje i šire, a Festival kamelija, Floral Week i Đardin zaštitni su znak proljeća u Opatiji.
Motiv dolaska turista su i popularne manifestacije poput najluđe Balinjerade, nagrađivane RetrOpatije, čarobnog Adventa uz novogodišnju zdravicu gradonačelnika i kupanje Kukala, Ljeta na Ljetnoj uz glazbene zvijezde svjetskog glasa, Festivala čokolade, Ljetne Balinjerade, slikarskog Mandraća, nastupa Folklornog ansambla Zora, Marunade, Učkarskog samnja, Večeri klapa u Mandraću i Veprincu, Maškaranog klapskog maratona, Šparoga i vina, Liburnijskog literarnog Camina, Vološćanskih Jazz večeri i mnogih drugih.
Turističku ponudu Grad širi i prema naseljima van samog centra uključivanjem okolnih mjesta, poput Učke, Veprinca i Dobreća. Jedan od značajnih projekata koji doprinosi razvoju turizma u Opatiji je Feel&Taste. Ovaj projekt promovira lokalne proizvode i gastronomiju, povezujući ugledne restorane s lokalnim OPG-ovima.
Kroz razne degustacije i kulinarske manifestacije, posjetitelji mogu uživati u specijalitetima pripremljenim od svježih, lokalnih namirnica poput maruna, šparoga, trešanja ili jadranskog škampa, čime se dodatno potiče održivost i ekonomski rast lokalnih proizvođača.
Opatija je oduvijek bila multikulturalno središte. Zajednica Talijana Opatije njeguje talijansku kulturu, a povijesna povezanost s Bečom nastavlja se organizacijom Bečkog bala u Kristalnoj dvorani Hotela Kvarner.
Zelene inicijative – put prema održivoj budućnostiU Opatiji se neprestano radi na očuvanju okoliša i zaštiti klime, a zanimljivo je i kako se ove godine obilježava 140 godina od izgradnje opatijskog vodoopskrbnog sustava, koji je temelj za zdravu i kvalitetnu životnu sredinu. Voda se najvećim dijelom dobiva iz četiri izvorišta na Učki, a opatijsko područje ima gotovo stopostotnu pokrivenost javnom vodoopskrbom. Krška podzemna voda, umjerene tvrdoće i izvrsnih fizikalno-kemijskih svojstava, ne zahtijeva nikakvu preradu osim preventivne dezinfekcije, što dodatno potvrđuje njenu kvalitetu. Kvalitetna pitka voda opatijskim je posjetiteljima dostupna i putem javnih slavina postavljenih duž šetnica i na prometnim mjestima. U Gradu Opatiji ističu i brigu o kvaliteti morske vode, čiju visoku kvalitetu potvrđuju i stalna mjerenja što se provodi putem laboratorija Liburnijskih voda, kao i županijskog NZZJZ Rijeka, čime se osigurava transparentnost i sigurnost za sve korisnike. Opatija se ističe i svojim sustavom upravljanja otpadom te ističu kako su edukacijske kampanje rezultirale značajnim smanjenjem nekorisnog otpada, kako je vozni park komunalnog poduzeća povećan i vozilima na električni pogon, a povećava se i reciklaža korisnog otpada. Isto tako, kako bi se izbjegli negativni utjecaji na okoliš, Grad Opatija trenutačno provodi izmjene prostorno-planske dokumentacije s ciljem dodatne zaštite prostora, a Opatija je među prvima krenula i u sustavno pošumljavanje koje donosi gotovo 600 novozasađenih stabala i velikih grmova, tvoreći nove zelene površine ili revitalizirajući postojeće parkove. Osim toga, sustavno se radi na zaštiti autohtonih biljaka na koje utječu klimatske promjene, poput šuma maruna na Dobreću, Poljanama i Veprincu ili opatijskih palmi, ali i brendiranju samoniklih vrsta kao što je, primjerice, Leprinačka leprina. Za smanjenje energetske potrošnje i povećanje ekološke održivosti, u gradu je postavljena LED rasvjeta na javnim površinama, čime se znatno smanjuje potrošnja energije. Opatija se također prilagođava potrebama modernog doba uvođenjem punionica za električna vozila, a učeći na primjerima drugih gradova, u Opatiji su se posvetili ravnomjernom razvoju cijelog područja, stavljajući dužni naglasak i na Učku i naselja u zaleđu kako bi se prevenirao prekomjerni turizam u centru grada. |